DSC01848

Giro Montaro jako typowy (topowy) kask enduro z dobrze zabudowanym tyłem posiada dużo otworów wentylacyjnych i dość długi daszek. Przystosowany jest do jazdy z goglami, z tyłu posiada specjalne wyżłobienie, a otwory wentylacyjne są gumowane, przez co lepiej trzymają pasek gogli. Na dokładkę, daszek podnosi się do góry, co pozwala na podciągnięcie gogli podczas odpoczynku. Bardzo wygodne! Zapięcie pod brodą to typowa klamra. Kask nie posiada miękkiej gąbki ochronnej w tym miejscu, jednak moim zdaniem nie wpływa to na wygodę jego użytkowania. Do kasku można dokupić wpinany klips do zamontowania kamery. Nie musimy przypinać uchwytu żadnymi rzepami czy paskami i mamy pewność że kamera jest dobrze i stabilnie przytwierdzona. Po prostu klik i już!

DSC01454DSC02820

Wygoda

Kask jest niezwykle wygodny. Możliwość regulacji wysokości systemu nośnego oraz regulacja obwodu wygodnym pokrętłem sprawiają, że nie czuć go w ogóle na głowie. System MIPS daje początkowo wrażenie zbyt luźnego kasku (kask delikatnie „pływa” na głowie) ale szybko się można się do tego przyzwyczaić, podobnie jak do długiego daszku. Zaskakująco małe gąbki którymi wyścielony jest kask maja właściwości przeciwbakteryjne. Dzięki ich niewielkim rozmiarom łatwo je często prać (wysychają też niezwykle szybko).

DSC02828DSC02851

Funkcjonalność

Kask świetnie chroni głowę, czego chcieć więcej? Oczywiście lista oczekiwań nie zamyka się obecnie na samym bezpieczeństwem. Przede wszystkim dzięki systemowi MIPS chroni on nie tylko naszą czaszkę, ale także mózg. A jak wiemy ten czasem się przydaje.  Dodatkowym atutem jest system  Roc Lox Air , który powoduje lekkie zawieszenie kasku kilka mm nad naszą głową. W połączeniu z idealnie wyprofilowanymi otworami sprawia to, że system wentylacji działa znakomicie i kask ten ląduje na pierwszym miejscu moich kasków pod kątem wentylacji.

DSC02857

Podsumowanie:

Minusy:

Kask, który otrzymaliśmy był wersją przedprodukcyjną (sample). Po kilku praniach, wewnętrzne gąbki… „rozeszły się”. Zgłosiliśmy i otrzymaliśmy zapewnienie od producenta że już w seryjnych modelach problem ten jest rozwiązany. Może jeszcze małym minusikiem jest brak siatki na owady (co zapewne pozytywnie wpływa na jego dobrą wentylację – coś za coś).

Plusy:

Kask jest bardzo lekki, wygodny. Długi daszek świetnie chroniący przed deszczem oraz słońcem (a co za tym idzie – zmarszczkami ;) ) . Świetny design i wykonanie z dbałością o najmniejsze detale. Kompatybilność z goglami. I najważniejsze, system ochrony MIPS ! Szczerze polecam.

1look – https://43ride.com/reviews/2015/kask-giro-montaro-1look-nowosc-2016/

MIPS – co i jak: 43ride.com/bike-fashion/2015/mips-co-i-jak

Dystrybucja –  SHIMANO Polska

DSC02229

TEKST / TEST : Ania Makuszewska