Jeśli nie mieszkamy w górach czy w pobliżu jakiegokolwiek zbocza, to używanie typowych opon z agresywnym bieżnikiem mija się z celem. Mieszkając na Mazowszu, to nawet posiadanie takich opon jest wątpliwe, więc trzeba zaopatrzyć się w komplet, z drobnym bieżnikiem, który idealnie sprawować się będzie w miejskich warunkach. Mój wybór w tym sezonie padł na produkt niemieckiej marki Continental, a konkretnie na opony Race King 26″x2.2 UST.

Opona Continental Race King 26×2.2″

Opony Continental Race King dostępne są w kilku wersjach i różnią się od siebie zastosowaną mieszanką gumy oraz samą konstrukcją opony. Najtańsza opona kosztuje zaledwie 59zł, a mój testowy obiekt, to z kolei najdroższa pozycja w cenniku – 235pln. Dlaczego aż tyle? Dobre pytanie.. Opona w zasadzie nie różni się niczym od najtańszego modelu, poza tym, że jest wykonana w technologii UST. W związku z tym ilość użytej gumy jest dużo większa, a jakość wykonania musi stać na absolutnie najwyższym poziomie.

Waga opony Continental Race King 26×2.2″ w wersji UST to 704g.

W związku z przystosowaniem opony do standardu UST, czyli możliwości jazdy bez wykorzystania dętki, opona jest dość ciężka. Dodatkowa warstwa gumy zastosowana do wzmocnienia i uszczelnienia układu sprawa, że waga oscyluje w okolicach 700g dla wersji 26″x2.2 (zwijana). Sporo jak na oponę, której główne zastosowanie to cross country. Jednak mało kto używa największego rozmiaru, więc i waga trochę spadnie w dół. Ja wybrałem wersję bezdętkową głównie dlatego, że chciałem sprawdzić, czy ma to sens w codziennej jeździe. Wniosek? Nie wracam do dętek! Wiele razy przekonałem się, że tam gdzie musiałbym już łatać dętkę, to ta opona jechała dalej. Nawet trudniejszy montaż i koszt specjalnego mleczka nie jest w stanie obniżyć mojej oceny w tej kwestii. Sama opona jest wykonana naprawdę dobrze. Bardzo łatwo się ją zakłada na obręcz, a jeszcze łatwiej uszczelnia. Wystarczy wspomnieć, że ani razu nie musiałem używać do tego celu kompresora – zwykła stacjonarna pompka wystarcza.

Continental Race King 26×2.2″

Bieżnik opony, to dość charakterystyczne trójkąciki, które stawiają bardzo niskie opory, a przy tym pozwalają na wiele w zakrętach. Dodatkowo dzięki takiej konstrukcji opona nie zapycha się zbyt szybko błotem, przez co radzi sobie w każdych warunkach pogodowych. Idealnym terenem dla tej opony jest leśna ściółka, ale ubitym torem four crossowym również nie pogardzi. Opona trochę traci swoich właściwości podczas deszczu, ale specyfika miejskich sportów grawitacyjnych sprawia, że i tak rzadko kiedy w takich warunkach jeździmy. Najlepszą recenzją dla Continental Race King niech będzie też fakt, że jest to jedna z najczęściej spotykanych opon w rowerach dirtowych wśród moich znajomych i innych przypadkowych osobach, które spotykam na miejscówkach.

Cóż mogę powiedzieć o tych oponach? Są po prostu świetne! Głównym moim zastosowaniem Race King’ów są hopki oraz inne miejskie szaleństwa. Do tego codzienne dojazdy do pracy czy jakieś leśne ścieżki. W skrócie – opony do wszystkiego. Jak się sprawują? Niskie opory toczenia, bardzo małe zużycie bieżnika (a jednak sporo jeżdżą po asfalcie), a do tego bezdętkowa technologia, która idealnie sprawdza się na co dzień. Wiele razy byłem w sytuacji, że musiałbym założyć nową dętkę, a tu nic – po prostu jedziesz dalej i nie przejmujesz się tzw. snejkiem. Trzymanie w zakrętach na ubitej ziemi jest więcej niż dobre, choć w większym piasku potrafią trochę myszkować, aż w końcu pójść bokiem. Jeśli chodzi o leśne ścieżki, to nie są one straszne, a dzięki grubszej ściance bocznej (wymuszonej niejako przez standard UST), są bardziej odporne na jakiekolwiek przebicia czy rozdarcia w stosunku do podstawowego modelu. Czar pryska natomiast w mokrych warunkach, choć mimo wszystko pozwalają na i tak ostrą jazdę.

– Tomasz Profic, 43RIDE

Testowane opony można zakupić również w naszym sklepie shop.43ride.com. W ofercie dostępna jest cała rodzina opon Continental Race King: 26″ 59,90zł / RK II 26″ 109zł / 27.5″ od 74.99zł / 29″ od 79zł

O marce Continental

Firma Continental powstała w Hanowerze w 1871 roku. Obecnie to jeden z największych na świecie dostawców dla branży motoryzacyjnej czy rowerowej. Jednym z pięciu kluczowych działów marki jest dział Tires (Opony) zajmujący się opracowywaniem właściwych opon do wszelkich zastosowań – od samochodów osobowych przez ciężarówki, autobusy czy maszyny budowlane, po pojazdy specjalne rowery i motocykle. Opony Continental oferują doskonałe parametry przenoszenia sił, wyjątkowo wysoką przyczepność w każdych warunkach pogodowych i znakomity stosunek jakości do ceny.

Oficjalna strona:
continental-tires.com
Dystrybucja:
Shimano Polska
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube