W ostatnim czasie dość sporo czasu spędziłem na poszukiwaniu opony idealnej do miejskich szaleństw. Szukałem opony uniwersalnej, która da sobie radę w lekkim leśnym terenie, ale przede wszystkim będzie dobrze sprawować się na twardej i ubitej ziemi, typowej dla miejskich spotów jak hopki czy tor four crossowy. Mój wybór padł na opony Continental Race King 26×2.2 w wersji UST.

Opona Continental Race King 26×2.2″ UST.

Dlaczego właśnie Continental?

Opony Continental Race King to typowe opony wykorzystywane w cross country, zaprojektowane przy współpracy z Mistrzynią Świata Iriną Kalentievą. Skąd więc pomysł, aby użyć tych opon do grawitacji? Nie od dziś wiadomo, że na twarde i ubite miejskie tory najlepiej sprawdzają się właśnie opony o małym bieżniku.. i najczęściej są to właśnie opony przeznaczone stricte do XC. Również rosnąca popularność tych opon wśród znajomych przekonała mnie, aby spróbować czegoś nowego i w ten oto sposób rozpoczynam długodystansowy test Race King’ów.

Jedna opona już zamontowana, druga za chwilę trafi na tylne koło.

Technologie i wersje

Technologie stosowane w oponach Continental:

  • BlackChili Compound – BlackChili to unikalna mieszanka gumowa, produkowana tylko w Niemczech, która zrewolucjonizowała opony rowerowe! Zastosowana w oponach z górnej półki BlackChili Compound to kompromis pomiędzy przyczepnością, a oporem toczenia. Liczne zwycięstwa w testach dowodzą wymiernych korzyści. Najnowsze związki polimerów, mikroskopijne cząstki sadzy i optymalne wypełniacze gwarantują unikalne działanie – od opon downhillowych do szosowych! BlackChili Compound zmniejsza o 26 % opory toczenia i zapewnia o 30 % lepszą przyczepność niż mieszanki krzemianowe. Opony z BlackChili charakteryzuje również większy przebieg oraz, co jest rzadko spotykane w oponach z zaawansowanymi mieszankami, ich właściwości są niezmienne od pierwszego do ostatniego kilometra.

  • Protection Revo Tubeless Ready – Technologia wzmocnień Continental ProTection jest teraz doskonalsza niż kiedykolwiek. Dodatkowa warstwa biegnąca w miejscach najczęściej ulegających uszkodzeniu czyni oponę szczególnie odporną na uszkodzenia i przebicia. Uniwersalne zastosowanie, w połączeniu z BlackChili Compound, atrakcyjnym wzorem bieżnika i małą wagą.RaceSport – Bezkompromisowa w wyścigach MTB konstrukcja o oplocie typowym dla sportowego wyczynu, łączącym lekkość i wyjątkową odporność na przebicia, jakościowo zawsze na najwyższym poziomie. To właśnie konstrukcja opony sprawia, że jest ona inna niż pozostałe – zwłaszcza dopracowany, wysokiej jakości oplot z nylonu z gęstym i uniwersalnym gumowym dodatkiem, razem z legendarną BlackChili Compound; tworzą najlepsza kombinację do startu w wyścigach XC i maratonach.
  • Pure Grip Compound – Ta technologia stworzona na bazie mieszanki krzemionkowej oryginalnie była przeznaczona na rynek wyczynowy, jednak po intensywnych pracach w naszym dziale badań i rozwoju w fabryce w Korbach opracowano zaawansowaną nową mieszankę z wybitnymi właściwościami łączącymi przyczepność i zdolność jazdy w trudnym terenie. Ta nowa mieszanka gumy, której nadano jasną nazwę „PureGrip” (z ang. czysta przyczepność) stoi tuż poniżej BlackChili Compound i wykorzystywana jest w wyczynowych produktach zarówno w sektorze rowerów szosowych, jak i górskich. Mieszanka ta gwarantuje świetną przyczepność, ale jest także trwała i bardzo wytrzymała, ma wszystkie charakterystyczne cechy opon Continental.

Waga testowanych egzemplarzy wahała się w granicach 700-704g.

Wersje modelowe

Dostępne wersje modelowe Continental Race King:

  • Sport – podstawowy i najtańszy model
  • Performance – opony wyczynowe dla ambitnych zawodników, solidne materiały i precyzyjne wykonanie
  • Race Sport – mieszanka BlackChili oraz konstrukcja idealna do wyścigów XC i maratonów, najlżejsza z całej rodziny
  • ProTection – wykorzystują mieszankę BlackChili oraz specjalne wzmocnienia dla standardu Tubeless Ready
  • UST – przystosowane do systemów bezdętkowych UST

Opony występują w dwóch wersjach szerokościowych 2.0 i 2.2, oraz w trzech rozmiarach koła: 26″, 27.5″ i 29″. Jednak dostępność poszczególnych modeli uwarunkowana jest krajem sprzedaży. Dostępne są także opony w wersji drutowej oraz zwijanej.

Obiekt testowy

Mój wybór padł na wersję UST, czyli przystosowaną do montażu w systemie bezdętkowym, w wersji 26″x2.2. Dlaczego akurat ten model, gdy do wyboru mamy kilka opcji ze specjalnymi technologiami? Pomijając bezdętkowość, model UST nie różni się niczym od najtańszej dostępnej wersji Sport. Tym samym mogę sprawdzić dwie rzeczy za jednym zamachem. Po pierwsze podstawowa mieszanka gumy, czyli ta najczęściej wybierana wersja przez użytkowników – wciąż dla wielu użytkowników podstawowym kryterium wyboru jest niska cena. A po drugie, chcę zobaczyć jak bezdętkowe opony sprawdzają się w codziennym miejskim użytku.

Sporo rozmawiałem ze znajomymi i sprawdzałem na czym jeżdżą. Ku mojemu zaskoczeniu, Continental Race King jest bardzo popularny wśród dirtowców i nie tylko. Niestety nie mieszkam w górach by na co dzień używać grubych opon z bieżnikiem, więc potrzebuję oddzielnego, typowego miejskiego zestawu. Szukałem więc opony o drobnym bieżniku, ale zarazem na tyle agresywnym, aby mieć dobrą przyczepność w zakrętach przy dużych prędkościach. Trochę obawiam się o wytrzymałość dość cienkich bocznych ścianek opony, w końcu jest to model zaprojektowany z myślą o XC. Wybrałem wersję UST głównie dlatego, bo chcę w tym sezonie powalczyć z bezdętkowymi kołami i zobaczyć czy mają one sens w codziennym użytku, a przy okazji powinny mieć one trochę więcej gumy po bokach w stosunku do standardowego modelu. Ciekaw jestem czy moje przypuszczenia się potwierdzą i mam nadzieję, że testowe Continentale zagoszczą u mnie na dłużej.

– Tomasz Profic, 43RIDE

Testowane opony można zakupić również w naszym sklepie shop.43ride.com. W ofercie dostępna jest cała rodzina opon Continental Race King: 26″ 59,90zł / RK II 26″ 109zł / 27.5″ od 74.99zł / 29″ od 79zł

O marce Continental

Firma Continental powstała w Hanowerze w 1871 roku. Obecnie to jeden z największych na świecie dostawców dla branży motoryzacyjnej czy rowerowej. Jednym z pięciu kluczowych działów marki jest dział Tires (Opony) zajmujący się opracowywaniem właściwych opon do wszelkich zastosowań – od samochodów osobowych przez ciężarówki, autobusy czy maszyny budowlane, po pojazdy specjalne rowery i motocykle. Opony Continental oferują doskonałe parametry przenoszenia sił, wyjątkowo wysoką przyczepność w każdych warunkach pogodowych i znakomity stosunek jakości do ceny.

Oficjalna strona:
continental-tires.com
Dystrybucja:
Shimano Polska
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube