Firma Argon Components jest obecna na polskim rynku w zasadzie od tego sezonu. Pomysł na stworzenie marki produkującej zębatki narrow-wide zrodził się w głowie dwóch gości, którzy na co dzień pracują w branży rowerowej, a mimo to, nie byli do końca zadowoleni z produktów oferowanych przez konkurencyjne firmy.

Zębatka narrow-wide Argon Components - test

I tak oto powstały zębatki narrow-wide kolejnej polskiej marki. Nasz testowy egzemplarz, to zębatka TransAlp Pro 104 BCD, czyli klasyczna zębatka pasująca do korb m.in. Shimano. Bez dziwnych nowych standardów i tym podobnych. Producent zarzeka się, że jest to najlżejsza zębatka na rynku. I w zasadzie tak jest. Jeśli nie jest najlżejsza, to z pewnością należy do ścisłej czołówki, ponieważ 40g dla tarczy 34t zdecydowanie robi wrażenie.

Zębatka narrow-wide Argon Components - test
Zębatka przed testem… waga wskazała 40g

Nie będę się zagłębiać w to, czym dokładnie jest narrow-wide i jak ten system działa. Więcej szczegółów oraz magię tego systemu znajdziecie w jednym z naszych poprzednich artykułów – 43ride.com/jak-wybrac-odpowiednia-zebatke-narrow-wide. Ja ujmę to w ten sposób – to działa! I to jak działa! O ile podczas miejskich lotów nie ma specjalnych warunków do tego, aby łańcuch spadł, to w górach sytuacja zmienia się dramatycznie. Ciągłe telepanie zawieszenia, pedałowanie po nierównościach, potrafią sprawić, że zębatka musi się wykazać. W przypadku produktu Argon Components nie mogę narzekać i muszę stwierdzić, że jest to produkt godny polecenia.

Zębatka narrow-wide Argon Components - test

Tomasz Profic, 43RIDE:

Zębatek w standardzie narrow-wide używam już od ponad roku, a produktu Argon Components od początku tego sezonu. Przez cały ten czas nawet przez myśl mi nie przeszło, aby spróbować wrócić do napinacza. Dlaczego? Podczas całego sezonu łańcuch spadł mi całkowicie z zębatki tylko raz, a częściowo zsunął się całe trzy razy. W tym drugim przypadku wystarczyło jednak cofnąć korby do tyłu i z powrotem można było kręcić. Jeśli chodzi o mój konkretny przypadek, to zdecydowanie jest to dla mnie bardzo dobre rozwiązanie i mam nadzieję, że wraz z co raz większym zużyciem napędu (a nie należę do osób przesadnie dbających o niego), zębatka dalej będzie działać tak jak po wyjęciu z opakowania, czyli idealnie. Czy polecę natomiast taką zębatkę do jazdy w górach? Jeżeli jesteście typowym przedstawicielem modnego enduro, to zapewne już od dawna macie taką zębatkę i z pewnością nie wiecie co to w ogóle jest napinacz łańcucha. Jeśli natomiast waszą domeną jest zjazd, to jeżeli nie ścigacie się w zawodach, gdzie trzeba mieć 1000% pewności, że łańcuch nie spadnie, to z czystym sumieniem mogę Wam taką zębatkę polecić. Dla spokoju sumienia zawsze można założyć górną klatkę napinacza, ale po co w takim razie wtedy narrow-wide?


Dystrybucja: bikeline.pl
Strona producenta: argon-components.com