W zeszłym sezonie miałem okazję zapoznać się z oponami Continental Race King i muszę przyznać, że byłem z nich bardzo zadowolony. Postanowiłem jednak sprawdzić kolejny model z gamy niemieckiego producenta i zobaczyć, czy znajdę coś lepszego na miasto i okoliczne ścieżki. Tym razem mój wybór padł na oponę X-King, która w założeniu jest oponą trochę bardziej agresywną i uniwersalną w stosunku do Race Kinga, ale zarazem posiada drobniejszy bieżnik od Mountain Kinga. W skrócie jest to model, który ma łączyć w sobie zalety obu tych modeli. Przyjrzyjmy się zatem X-Kingowi bliżej..

Opona Continental X-King 26×2.2″

Technologie stosowane przez Continental

Zacznijmy wpierw od przypomnienia sobie jakie technologie stosowane są w oponach Continental:

  • BlackChili Compound – BlackChili to unikalna mieszanka gumowa, produkowana tylko w Niemczech, która zrewolucjonizowała opony rowerowe! Zastosowana w oponach z górnej półki BlackChili Compound to kompromis pomiędzy przyczepnością, a oporem toczenia. Liczne zwycięstwa w testach dowodzą wymiernych korzyści. Najnowsze związki polimerów, mikroskopijne cząstki sadzy i optymalne wypełniacze gwarantują unikalne działanie – od opon downhillowych do szosowych! BlackChili Compound zmniejsza o 26 % opory toczenia i zapewnia o 30 % lepszą przyczepność niż mieszanki krzemianowe. Opony z BlackChili charakteryzuje również większy przebieg oraz, co jest rzadko spotykane w oponach z zaawansowanymi mieszankami, ich właściwości są niezmienne od pierwszego do ostatniego kilometra.
  • Protection Revo Tubeless Ready – Technologia wzmocnień Continental ProTection jest teraz doskonalsza niż kiedykolwiek. Dodatkowa warstwa biegnąca w miejscach najczęściej ulegających uszkodzeniu czyni oponę szczególnie odporną na uszkodzenia i przebicia. Uniwersalne zastosowanie, w połączeniu z BlackChili Compound, atrakcyjnym wzorem bieżnika i małą wagą.

  • Race Sport – Bezkompromisowa w wyścigach MTB konstrukcja o oplocie typowym dla sportowego wyczynu, łączącym lekkość i wyjątkową odporność na przebicia, jakościowo zawsze na najwyższym poziomie. To właśnie konstrukcja opony sprawia, że jest ona inna niż pozostałe – zwłaszcza dopracowany, wysokiej jakości oplot z nylonu z gęstym i uniwersalnym gumowym dodatkiem, razem z legendarną BlackChili Compound; tworzą najlepsza kombinację do startu w wyścigach XC i maratonach.

  • Pure Grip Compound – Ta technologia stworzona na bazie mieszanki krzemionkowej oryginalnie była przeznaczona na rynek wyczynowy, jednak po intensywnych pracach w naszym dziale badań i rozwoju w fabryce w Korbach opracowano zaawansowaną nową mieszankę z wybitnymi właściwościami łączącymi przyczepność i zdolność jazdy w trudnym terenie. Ta nowa mieszanka gumy, której nadano jasną nazwę „PureGrip” (z ang. czysta przyczepność) stoi tuż poniżej BlackChili Compound i wykorzystywana jest w wyczynowych produktach zarówno w sektorze rowerów szosowych, jak i górskich. Mieszanka ta gwarantuje świetną przyczepność, ale jest także trwała i bardzo wytrzymała, ma wszystkie charakterystyczne cechy opon Continental.
Waga testowego egzemplarza opony Continental X-King 26×2.2″ to 625g.

Wersje modelowe

Kolejna rzecz, to przekrój modeli testowego egzemplarza. Dostępne wersje modelowe Continental X-King:

  • Sport – podstawowy i najtańszy model, opona drutowa
  • Performance – opona zwijana, opony wyczynowe dla ambitnych zawodników, solidne materiały i precyzyjne wykonanie
  • Race Sport – opona zwijana, mieszanka BlackChili oraz konstrukcja idealna do wyścigów XC i maratonów, najlżejsza z całej rodziny
  • ProTection – opona zwijana, wykorzystują mieszankę BlackChili oraz specjalne wzmocnienia dla standardu Tubeless Ready

Opony występują w trzech wersjach szerokościowych oraz w trzech rozmiarach koła. Jednak dostępność danych szerokości uzależniona jest od wielkości koła – i tak Continental X-King występuje w rozmiarach: 26x 29×2.0″, 26x 27.5x 29×2.2″ oraz 26x 27.5x 29×2.4″. Warto zaznaczyć, że dla szerokości 2.0″ niedostępny jest model ProTection.

Porównanie bieżników: u góry X-King, u dołu Race King. Obydwie opony w rozmiarze 26×2.2″.

Przed testem

Mój testowy komplet to opony Continental X-King 26×2.2″ w wersji Performance. Ponownie postawiliśmy na zwykłą mieszankę, która w mojej ocenie wydaje się być najczęstszym wyborem użytkowników (głównie ze względu na cenę – modele Race Sport i ProTection są prawie 2x droższe). Najbardziej ciekawi mnie kwestia uniwersalności opony. Wg producenta Race King sprawdzi się na suchym i twardym podłożu, podczas gdy agresywny Mountain King poradzi sobie w suchych warunkach, a także na luźnym piasku czy nawet na wilgotnej ziemi. Celowo pomijam tu kwestię bieżnika, ponieważ pierwsza opona nadaje się raczej tylko na miasto i okolice, a drugi jak sama nazwa wskazuje – do jazdy po górach. Model X-King ma połączyć te właściwości, a przy tym posiada bieżnik wypośrodkowany między oboma królami.

Przy okazji dodam, że wszystkie modele opon zwijanych Continental są kompatybilne z systemem bezdętkowym (oficjalnie z wykorzystaniem mleczka Continental). Oczywiście pierwsze co zrobiłem, to spróbowałem wykorzystać ten fakt podczas montażu. Zawsze to kolejne wyzwanie dla opony i sprawdzenie jak zachowuje się w stresowych sytuacjach.

Podsumowując pierwsze wrażenie – mamy tu do czynienia z oponą bardzo uniwersalną, ale czy tak będzie w praktyce? Przed X-Kingiem stoi bowiem ogromnie trudne zadanie, udowodnić że opona może być bardzo uniwersalna i nadawać się w każdy teren, a zarazem zaprzeczyć twierdzeniu, że „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Uniwersalność może być największą zaletą, ale zarazem największym przekleństwem tego modelu. Jak będzie, to się okaże po naszym teście.

Opony Continental X-King można kupić w naszym sklepie shop.43ride.com26″ od 75,90zł / 27.5″ od 79zł / 29″ od 69zł

O marce Continental

Firma Continental powstała w Hanowerze w 1871 roku. Obecnie to jeden z największych na świecie dostawców dla branży motoryzacyjnej czy rowerowej. Jednym z pięciu kluczowych działów marki jest dział Tires (Opony) zajmujący się opracowywaniem właściwych opon do wszelkich zastosowań – od samochodów osobowych przez ciężarówki, autobusy czy maszyny budowlane, po pojazdy specjalne rowery i motocykle. Opony Continental oferują doskonałe parametry przenoszenia sił, wyjątkowo wysoką przyczepność w każdych warunkach pogodowych i znakomity stosunek jakości do ceny.

Oficjalna strona:
continental-tires.com
Dystrybucja:
Shimano Polska
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube