Zbudować koła… lekkie, mocne i takie jak sobie wymarzysz! W moim przypadku padło na rozmiar 29″, który mocno wchodzi w przestrzeń dotychczas zarezerwowaną dla kół 27.5″. Rowery enduro na dużych kołach 29″ to już fakt (w niedalekiej przyszłości także DH), a kluczem do stworzenia niepowtarzalnego zestawu kół enduro 29er są najlepsze części, z kategorii tych „wymarzonych”. Obręcze to karbonowe „TOP of the TOP” firmy WTB, czyli model Ci31 29″, które współpracować będą z wykonanymi w Polsce piastami z najwyższej półki Soul-Kozak.

Obręcze WTB Ci31 (carbon)

Obręcz rowerowa 29″ wykonana z włókna węglowego pojawiła się w tym sezonie jako nowość w ofercie marki WTB. Szerokie na 31mm obręcze ważą zaledwie 490g w rozmiarze 29″! Obręcz Ci31 jest wykonana bardzo estetycznie graficznie, a sama grafika jest naniesiona na obręcz w doskonały sposób (nie są to naklejki wykonane na ploterze). Produkt, który kosztuje niemałe pieniądze musi być tak jak obręcz WTB Ci31 – wykonany i wykończony perfekcyjnie.

Profil obręczy został zaprojektowany specjalnie do opon wykorzystujących system bezdętkowy TCS, ale z powodzeniem można go stosować również z dętkami. Dzięki takiemu kształtowi, zwiększona jest sztywność całej konstrukcji. Podczas montażu opon bezdętkowych z użyciem obręczy WTB potrzeba dużo mniejszego ciśnienia początkowego by wstrzelić oponę, a w większości przypadków można poradzić sobie zwykłą ręczną pompką.Obręcz wykonana jest w technologii „4D” – jest to proces specjalnego formowania obręczy w procesie wypiekania, który powoduje idealne dopasowanie szprych do rawki. Umieszczenie otworów pod kątem powoduje redukcje naprężeń szprych i zwiększa ich wytrzymałość.


Waga WTB Ci31 + piasty boost Soul-Kozak

przednie koło – 858g || przednie koło – 974g || szprychy 32 szt na koło || wykorzystane szprychy: Sapim Leader

Piasty Soul-Kozak

Przednia piasta Soul-Kozak wykonana jest w całości z aluminium 7075-T6, obraca się na dwóch łożyskach kulkowych, a kołnierze nie są symetryczne. Przy rozmiarze 15×110 jest bardzo lekka! Waga na poziomie 110g to bardzo dobry wynik. Całość uszczelniana labiryntowo gwarantuje bardzo płynną pracę bez oporów.

Tylna piasta Soul-Kozak to przede wszystkim waga lekka. Piasta w standardzie Boost 148 to zaledwie 235gramy, a trzeba dodać, że korpus sprzęgła M-Netic wykonany jest ze stali szlachetnej. Korpus i oś piasty podobnie jak w przypadku przedniej piasty wykonane są z aluminium 7075-T6, oś piasty obraca się natomiast na 4 łożyskach kulkowych. Sercem piasty jest sprzęgło, czyli opatentowany system M-Netic, który sprawia, że jest to niepowtarzalna konstrukcja. Wykorzystano tutaj pole magnetyczne magnesów pierścieniowych. Wg producenta taki system jest bardzo odporny na wszelkie zabrudzenia, a przy okazji jest bardzo trwały.


Producent piast: SOUL-KOZAK (Made in Poland)

Producent obręczy: WTB 

Dystrybutor:  rowersport.pl