Niemiecka marka Continental po raz kolejny zawitała na łamy naszego magazynu, ale tym razem sprawdzę w boju opony do enduro. Der Baron Projekt to typowa opona dedykowana jeździe w górach, po singlach i w trudniejszym terenie. W tym sezonie będzie to mój podstawowy wybór na tripy w góry no i cóż, przyjrzymy się bliżej oponie, z którą spędzę nadchodzący sezon.

Opony Continental der Baron Projekt 27.5x2.4 Opony Continental der Baron Projekt 27.5x2.4

Na początek przypomnijmy sobie czym są technologie wykorzystywane przez firmę Continental. W Baronie znajdziemy obydwa rozwiązania, czyli zarówno mieszankę gumy BlackChili, jak i oplot ProTection Apex.

  • BlackChili Compound – BlackChili to unikalna mieszanka gumowa, produkowana tylko w Niemczech, która zrewolucjonizowała opony rowerowe! Zastosowana w oponach z górnej półki BlackChili Compound to kompromis pomiędzy przyczepnością, a oporem toczenia. Liczne zwycięstwa w testach dowodzą wymiernych korzyści. Najnowsze związki polimerów, mikroskopijne cząstki sadzy i optymalne wypełniacze gwarantują unikalne działanie – od opon downhillowych do szosowych! BlackChili Compound zmniejsza o 26 % opory toczenia i zapewnia o 30 % lepszą przyczepność niż mieszanki krzemianowe. Opony z BlackChili charakteryzuje również większy przebieg oraz, co jest rzadko spotykane w oponach z zaawansowanymi mieszankami, ich właściwości są niezmienne od pierwszego do ostatniego kilometra.

  • ProTection Apex w skrócie oznacza tyle, że jest to zwijana opona o oplocie składającym się z czterech warstw 60TPI (w sumie 240TPI) w głównej części oraz trzech warstw (180TPI) na bocznej ściance opony. Cała opona dostosowana jest do używania w systemie bezdętkowym. Gama rozmiarowa i modelowa opony der Baron Projekt to zaledwie jedna szerokość 2.4″ w trzech rozmiarach koła: 26″, 27.5″ i 29″. Waga naszego testowego egzemplarza 27.5″ to 934g.

Opony Continental der Baron Projekt 27.5x2.4 Opony Continental der Baron Projekt 27.5x2.4

Jakość wykonania opon Continental zawsze stała na wysokim poziomie i nie inaczej jest tym razem. Opony wykonane są bardzo dobrze i dokładnie, a waga obydwu egzemplarzy jest identyczna co do grama – 934g. W kwestii rozmiarów, to na rynku dostępna jest tylko jedna wersja szerokości (2.4″) w trzech rozmiarach kół: 26″, 27.5″, 29″. Opona oczywiście przystosowana jest do użytku w systemach bezdętkowych, czego również nie omieszkam sprawdzić. Warunki do jakich dedykowany jest Baron, to od miękkiej i suchej ściółki, aż po mokre warunki i śliskie kamienie czy korzenie.

Opony Continental der Baron Projekt 27.5x2.4 Opony Continental der Baron Projekt 27.5x2.4

Tomasz Profic, 43RIDE:

W zeszłym sezonie nasza redaktorka Justyna miała okazję sprawdzić model Kaiser, który używany jest m.in. przez ekipę Atherton Racing, i dedykowany jest stricte do zjazdu. Również i ja miałem okazję troszkę pojeździć na Kaiserach, więc w nowym sezonie postanowiłem również zaopatrzyć się w opony niemieckiego producenta, ale mój wybór padł na Barona, który dedykowany jest do jazdy trail/enduro.

Opony wykonane są bardzo dobrze i równie dobrze przebiega ich założenie na obręcze. Guma jest trochę sztywna, ale mieszanka BlackChili jest dość specyficzna w dotyku w porównaniu do innych marek. Bieżnik opony jest wysoki i gruby, przez co jazda po płaskim terenie sprawia trochę oporów, ale za to w cięższych warunkach powinniśmy otrzymać bardzo dobrą przyczepność. Ciekaw jestem jak Baron będzie reagował na mokre warunki, ponieważ budowa bieżnika powinna dobrze oczyszczać się z błota. Po pierwszych testach mogę stwierdzić, że opory toczenia nie są aż tak duże jak mogłoby się wydawać i nawet strome podjazdy nie męczą. Jak sytuacja wygląda przy dłuższej i ostrzejszej jeździe w dół? To się okaże już niedługo!

Opony Continental der Baron Projekt 27.5x2.4


Oficjalna strona: continental-tires.com/bicycle
Dystrybucja: bikegear.cc
Sklep: shop.43ride.com, 270zł