Posiadając jeden rower do jazdy w górach i jazdy w mieście trzeba troszkę pokombinować, żeby w każdych warunkach odczuwać komfort i radość z jazdy. Najprostszym sposobem jest zmiana opon: agresywny bieżnik z wyraźnie zaznaczonym bocznym klockiem do jazdy po górach i drobna, płaska i równa kostka na pumptrack, tor fourcrossowy czy miejskie przejażdżki. Wielokrotnie prezentowaliśmy Wam typowe opony do ścigania czy wypad w góry. Tym razem podsumujemy sezon jazdy na „miejskich” oponach WTB Ranger.

Opony WTB Ranger 27.5x2.25
Opony WTB Ranger 27.5x2.25 Opony WTB Ranger 27.5x2.25
Rangery wpierw trafiły do Snabba, a sezon kończą w Fuzzie

Marka WTB sukcesywnie powiększa swoją ofertę o modele przystosowane do kół 27,5”, o różnych szerokościach i mieszankach gumy. My przyjrzeliśmy się bliżej wersji 27,5” o szerokości 2,25” i mieszance gumy Fast Rolling (dostępna również High Grip), czyli twardości 50/60a. Nasza wersja jest przystosowana do systemu bezdętkowego (oznaczenie TCS na boku opony) i jest w wersji Light.

Opony WTB Ranger 27.5x2.25
Bieżnik jest drobny, dzięki czemu opona nie stawia dużych oporów toczenia

Opony założyliśmy do mojego Fuzza, więc były wykorzystywane podczas wycieczek po okolicznych lasach, jazdy po torze fourcrossowym i skoków na hopkach. Do tej pory do takich samych celów również korzystałam z opon do cross country, a mianowicie Crossmarków od Maxxisa. Od Rangerów wymagałam trzymania bocznego w bandach, niewielkich oporów toczenia oraz wysokiej odporności na przebicia.

Opony WTB Ranger 27.5x2.25
Wersja Fast Rolling wykorzystuje mieszankę gumy Dual DNA

Prawie cały sezon częstej jazdy po Warszawie i okolicach pozwolił mi na dokonanie oceny opon od WTB. Dzięki dość rzadko ułożonemu drobnemu bieżnikowi, Rangery płynnie toczą się po nawierzchni i przy napędzaniu na przeszkody nie mam uczucia klejącej plasteliny pod kołami. Są dość twarde i takie mają być. Jednocześnie przy lądowaniach hop nie uślizgują roweru na boki. W zakrętach trzymają się bardzo dobrze, a wzmożona czujność jest zalecana tylko przy wysuszonych na wiór bandach, które są śliskie ze względu na twardość i niemożność wgryzania bieżnika (którego w Rangerach nie za zbyt wiele). Producent twierdzi, ze opony nadają się na wszystkie warunki: od suchych i twardych nawierzchni aż do miękkich i lepkich. Na ziemi po opadach zachowują się tak, jak inne tego typu opony, czyli zdarza im się odjechać, za to mają dobre czyszczenia z błota. Nie zdarzyło mi się przebić opony ani złapać klasycznego snejka, z czego jestem bardzo zadowolona. Ja jeździłam w wersji z dętką, bo najzwyczajniej w świecie nie chce mi się co chwila zalewać opon mlekiem przed wyjazdem w góry i wolę klasyczne rozwiązanie, ale redaktor Tomasz pokusił się o tubeless i Rangery spisywały się bez zarzutu.

Opony WTB Ranger 27.5x2.25
Zdjęcie: Jakub Wosik

Reasumując, WTB Ranger to dobrze wykonana, wszechstronna opona, która dobrze sprawdza się w niewymagającym terenie i na ubitych torach. Jeśli szukacie czegoś do podobnych zastosowań jak u mnie, produkt od WTB będzie bardzo dobrym wyborem.

Oficjalna strona: wtb.com
Dystrybucja: rowersport.pl
Sklep: shop.43ride.com, 179pln
Zdjęcia: 43RIDE, Jakub Wosik wosiq.blogspot.com