PROMOCJA BLACK FRIDAY: JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE

RST pamiętam z czasów „młodości”. Ale to brzmi… Lata lecą, a ja pamiętam jak dziś, mój pierwszy poważny amortyzator RST Mozo Pro z elastomerami i tłumieniem powietrznym! Czy to działało? Hmmm, teraz to jest nieważne ;) Po przygodzie z Mozo Pro przyszedł czas na romans z RST Delta TL. Prawie jak w Marzocchi Bomber, prawie robiło jednak różnicę. Tyle historii.

Odwiedzając serwis amortyzatorów Spider Suspensions natknąłem się u nich na RST Rogue. Po krótkiej rozmowie doszliśmy do wniosku, że może warto sprawdzić jak aktualnie wygląda i gdzie znajduje się w rozwoju produkt RST. Dzięki Spider Suspensions otrzymaliśmy na chwilę amortyzator do testu.

Amortyzator sprawia wrażenie solidnego widelca, któremu można zaufać. Masywny wygląd, 160 mm skoku, waga amortyzatora w granicach 2 kg, odpowiednia ilość regulacji, koło 27/5, to zdecydowanie kierunek enduro.

OCR – kartridż z zamkniętą kąpielą olejową, regulujesz zamknięcie (blokada) i otwarcie

RA – zamknięty kartridż olejowy z zew pokrętłem regulujący tłumienie odbicia.

Przed zabraniem do testu, uczestniczyłem w sesji rozbieranej i serwisowej RST, ale o opis wnętrza poprosiłem osobę kompetentną do tego.

Arek, Spider Suspensions:

Nad szczelnością amortyzatora odpowiada marka TSS, to ta sama firma, której zaufał między innymi BOS. Od tej strony widać, że RST zmieniło strategię i powierzyło to zadanie liderom rynku. Po „rozbiciu” amortyzatora na atomy, pierwsze co przykuło uwagę to brak oleju smarującego w dolnych goleniach. Został on jednak zastąpiony smarem stałym, co w naszej ocenie skróci interwał serwisowy sprzętu. Nasze serca podbudował fakt, że nie znaleźliśmy wewnątrz żadnych plastikowych części – ŻADNYCH, większość bowiem części jest wykonana z aluminium.

Tłumik olejowy bardzo przypomina swoją budową tłumik TST2 stosowany w amortyzatorach Marzocchi. Zamknięty kartridż olejowy posiadający dwie podstawowe regulacje: tłumienia powrotu oraz kompresji.

Ciekawostką tego modelu RST jest fakt posiadania w tłumiku olejowym asysty powietrznej, która ma za zadanie zapobiegać pienieniu się oleju podczas pracy. Dodatkowo można tym zwiększyć progresję amortyzatora.

Zaglądając do drugiej lagi widzimy zastosowaną „sprężynę powietrzną” z trzema pozycjami regulacji skoku (jednak skok możemy zmieniać tylko wtedy, gdy amortyzator jest rozebrany na części). Aby praca „sprężyny powietrznej” bardziej przypominała prace sprężyny śrubowej zastosowano sprężynę negatywną, która znacząco poprawia właściwości komory powietrznej.

Amortyzator RST Rogue wmontowaliśmy do naszego Kross Moon. Podbudowani ciekawą budową i wykonaniem w następnej odsłonie podsumujemy krótki i intensywny romans z RST.

Dane producenta:

Średnica koła: 27,5″

Przeznaczenie: freeride, all-mountain, enduro

Skok: 160 mm

System amortyzacji: olej (P) / powietrze (L)

Tłumienie: olejowe

Regulacje: tłumienie odbicia, tłumienie kompresji, naprężenie wstępne, blokada skoku

Golenie wewnętrzne: 34 mm aluminium 7050

Golenie zewnętrzne: magnez

Mocowanie hamulców: tarczowe (post mount)

Maksymalny rozmiar tarczy: 203

 

Waga: 2,00 kg

Oś: QR15 – sztywna oś 15mm

 

Serwis: www.spidersuspensions.com/pl 

Producent: www.rstsuspension.com 

Dystrybutor: www.velo.pl 

Waga wskazuje ponad 2kg.