Przed sezonem firma Gregorio zaopatrzyła mnie w kokpit składający się z kierownicy Spank OOZY Vibrocore oraz mostka Spank Spike. Aluminiowa kierownica Spank OOZY Vibrocore przeznaczona jest do rowerów all mountain, trail oraz enduro.

CNC Bending, czyli technologia, dzięki której specjalnie zaprojektowane narzędzie podczas produkcji jednocześnie w trzech płaszczyznach kształtuje profil, co zapewnia lepszą symetrię i spójność. A co najważniejsze ogranicza strukturalne uszkodzenia podczas procesu gięcia.

Dual XGT to nic innego jak technologia Spank obejmująca fazę projektowania, wykonania optymalnie dobranych grubości ścianek w różnych strefach pracy kierownicy oraz kontroli jakości tak, aby produkt końcowy był perfekcyjny. Obróbka Dual XGT nadaje odpowiednią grubość ścianek kierownicy co wpływa na dużą wytrzymałość oraz niską wagę.

Dodatkowo kierownica Spank OOZY wyposażona została w system VIBROCORE, który pochłania drgania podczas jazdy po nierównościach. Wypełnienie ze specjalnej pianki minimalnie zwiększa wagę kierownicy, ale w zamian ma wyraźnie poprawiać komfort jazdy.


Wszystko co chcesz wiedzieć o technologii Vibrocore znajdziesz na www.spank-ind.com


Parametry techniczne kierownicy Spank OOZY Vibrocore:

 • materiał: aluminium Super-6
 • średnica mocowania: 31.8 mm
 • szerokość: 760 mm
 • wznios: 15 mm
 • podgięcie w górę: 4°
 • podgięcie w tył: 6°
 • XGT Taper Technology
 • Vibrocore (Vibration Damping)

Kolejnym istotnym elementem mojego kokpitu jest mostek Spank Spike o długości 35mm. Mostek wykonany jest z odkuwanego aluminium (technologia Spank MGR), a następnie poddany obróbce CNC w celu zoptymalizowania wagi. Mostek ma szerokie mocowanie kierownicy 55mm dla zwiększenia stabilności połączenia z kierownicą o średnicy 31,8mm.

 • Zastosowane technologie: MGR, uszczelniony top cap
 • Materiał: kute aluminium
 • Długość: 35mm
 • Wznios: 0°
 • Średnica 31,8mm
 • Wysokość: 35mm
 • Waga: ±150

Zbigniew Nowicki, 43RIDE:

Precyzja wykonania to pierwsze co przychodzi mi do głowy po zobaczeniu kokpitu Spank. Mostek Spike ma szerokie mocowanie/podparcie kierownicy (55mm), co bardzo dobrze wpływa na sztywne połączenie mostek-kierownica. Mostek prezentuje się doskonale pod względem parametru technicznego jak i wizualnego, działa, spełnia swoje zadanie – jest ok. Do kierownicy Spank OOZY Vibrocore przyznam się szczerze, podszedłem na początku trochę sceptycznie. Jaki może mieć wpływ taki system na tłumienie drgań i czy będzie odczuwalny podczas jazdy? Super wizualizacje, badania laboratoryjne mówią wprost – „będziesz zadowolony”, hmmm. Cały kokpit Spank zamontowałem do roweru 29er z przednią amortyzacją FOX 36. Na końcach Spank’a OOZY Vibrocore założyłem chwyty ESI grips, aby moje dłonie miały dobry i wygodny chwyt.

No to jazda! No właśnie, i?

Kierownica Spank OOZY szeroka na 760mm z systemem Vibrocore jest równie sztywna jak identyczna bez takiego systemu. Wewnętrzny materiał pochłaniający drgania podwyższa lekko wagę, ale w zamian otrzymujesz wygodę, ulgę dla rąk. Zdaję sobie sprawę, że to moje subiektywne odczucie i trudno w cyfrach, zdjęciach czy filmach oddać to jak Vibrocore działa. Dla mnie najważniejszym wymiernikiem przy ocenie było i jest – komfort moich rąk. Moja ocena, opinia? Bez problemów mogę dłużej cieszyć się jazdą z większym komfortem, o to chodzi. Spank produkuje sztywne kokpity, które wyposażone w system Vibrocore oferują dodatkowo wsparcie rąk i ramion. Zapewne będą tacy, którzy pomyślą „placebo” lub „nie wierzę w to”. Tego nie zmienię, musisz „niewierny Tomaszu” sam spróbować lub uwierzyć w to co piszę. Pamiętaj że Vibrocore to nie „wibrująca kierownica”. Vibrocore to system, który zaprojektował Spank.

Optymalnie sztywna i lekka kierownica OZZY z wewnętrznym wypełnieniem Vibrocore, które ma za zadanie przejąć część impulsów/drgań z terenu, z czego w mojej ocenie wywiązuje się znakomicie. Z czystym sumieniem mogę polecić takie rozwiązanie. Gdyby okazało się, że kierownica 760mm jest za wąska dla Ciebie, Spank ma w swojej ofercie model Spike o szerokości 800mm. Po co się męczyć skoro można mieć sztywno i wygodnie?

 

Producent: spank-ind.com 

Dystrybucja: gregorio.pl

Zawodnicy wspierani przez Spank: spank-ind.com/riders

Jest OK!