Po co 29″?

Do niedawna większość osób pukała się w czoło słysząc o zjazdówce na 29-calowych kołach i przyznam, że sam byłem w tej grupie. Wydawało się, że jest to czysto komercyjny wymysł kilku producentów, który pojawi się parę razy na trasach Pucharu Świata DH i na tym się skończy. Otóż nie do końca…

Czy pamiętacie jaką sensacją było wprowadzenie 27.5 calowych kół do rowerów zjazdowych? Ile było rozważań, teorii a także hejtu na ten temat? W tej chwili nikt nie jest w stanie podważyć przewagi 27.5 nad 26 w rowerze zjazdowym i koniec, kropka.

Jaką przewagę ma większe koło od mniejszego? Przede wszystkim łatwiej, gładziej, płynniej i szybciej pokonuje nierówności. Opona ma kontakt z podłożem na większej powierzchni i przy tym samym przełożeniu można osiągnąć większą prędkość. Jest to czysta fizyka, a trend zwiększania średnicy kół nie ma miejsca tylko w branży rowerowej, spójrzcie jakiej średnicy koła były montowane w samochodach w latach ’90 a jakie są teraz – to nie jest przypadek.

Czy 29 jest lepsze od 27.5? To zależy… jest wiele czynników decydujących, a więc: wzrost użytkownika, rodzaj tras, styl jazdy i oczekiwania co do roweru. 29 polecam osobom nie niższym niż 180cm bo będą co chwilę obrywać tylnym kołem po tyłku i będzie im po prostu ciężko kierować tak wielkim rowerem. Jeśli jesteś wysoki, jeździsz po niezbyt ciasnych i szybkich trasach DH, a na hopkach nie masz zamiaru robić różnych sztuczek to 29 będzie dla Ciebie fantastycznym wyborem.

Rama

Jest to standardowa, solidna konstrukcja z pięknych hydroformowanych, potrójnie cieniowanych, aluminiowych rurek. Nie jest to najlżejsza rama na świecie ale w naszym setupie rower waży 16,3kg. Supreme posiada masywną główkę mieszczącą zintegrowane stery ZS56 z regulacją kąta. Główka posiada zintegrowane odbojniki do widelca dwupółkowego, a okolica suportu jest zabezpieczona przed uderzaniem kamieni. Rama posiada zintegrowane prowadzenie przewodów, gumowy ochraniacz pod łańcuch (rower jest cholernie cichy!), fantastyczny zintegrowany tylny błotnik, a puste przestrzenie w okolicy dampera zostały wypełnione moto-foam aby nie zapychały się błotem. Commencal odwalił kawał dobrej roboty!

Geometria

Mamy tu do czynienia z poważnymi liczbami, nasz rower w rozmiarze L ma reach długości 470mm (produkowane są M, L i XL), chainstay 439mm, baza kół to aż 1283mm, a główka kąt 63,5º. Wszystko się zgadza! BB drop to tylko -15mm ale może to i dobrze bo jeździmy na sporym SAG’u i liniowo pracującym zawieszeniu więc pozycja na rowerze i tak jest bardzo niska. Jest racingowo na 100%.

High pivot, a co to?

W przeciągu ostatniego roku na rynku pojawiło się sporo zjazdówek na dużych kołach ale zdecydowanie jedną z najciekawszych jest Commencal Supreme DH 29. Jest to racingowy rower postawiony na zawieszeniu z wysokim punktem obrotu i wysoko umieszczoną linią łańcucha. Jest to patent stosowany przez różnych producentów od dobrych 20 lat. Jeździłem na kilku rowerach w tym systemie i jestem jego fanem dlatego cieszy mnie powrót do tego pomysłu w topowych zjazdówkach.

High Pivot pozwala na niesamowicie sprawne pokonywanie nierówności, gdy tylne koło napotyka przeszkodę zawieszenie ugina się, a baza kół wydłuża dlatego zniwelowany jest efekt hamowania roweru przez przeszkody. Jeśli nie wiesz o co chodzi to zjedź na swoim rowerze po schodach o dużych stopniach a poczujesz, że pomimo jazdy w dół Twój rower nie przyspiesza, a każdy schodek próbuje Cię wyrzucić przez kierownicę. High Pivot po prostu nie daje takiego efektu. Ten system w zupełności eliminuje kopanie pedałów przy ugięciu zawieszenia co jest wadą wielu rowerów o dużym skoku tylnego koła. Łańcuch po prostu nie ciągnie korby do tyłu. Jeśli pierwszy raz jedziesz na rowerze tego typu wrażenie jest dziwne, baza kół znacznie się wydłuża i masz wrażenie jakby rower łamał się w pół. Trzeba się przyzwyczaić. 

Jazda!

Max Commencal wykorzystał do tego wszystkiego ogromne 29-calowe koła i efekt końcowy jest porażający. Supreme DH 29 po prostu asfaltuje trasy zjazdowe. Pierwszy raz prowadziłem rower tak przyklejony do trasy. Rower jest długi i ma totalnie racingową geometrię, przy dużej prędkości prowadzi się jak motocykl i jedzie pewnie wybraną przez użytkownika linią. W zakrętach wystarczy się składać na boki, a reszta dzieje się sama. Na Supreme DH 29 masz wrażenie, że im szybciej jedziesz tym łatwiej pokonujesz trudne elementy. W sumie to nie jest tylko wrażenie, ten rower czyni cuda! Zawieszenie pracuje bardzo liniowo na całej długości skoku dlatego łatwo dobić tył podczas skoków ale za to koło nie odrywa się od trasy i daje pełną kontrolę przez cały czas. Zawieszenie jest super czułe nawet na najmniejsze nierówności, jest to ważne szczególnie w zakrętach lub na trawersach. Ten rower ośmiela użytkownika i dodaje super mocy :) Wystarczy poczuć Supreme DH 29, a od razu osiągasz lepsze czasy niż na swoim obecnym rowerze. Jeśli Twój rower na trasie DH tłucze się jak skrzynka z narzędziami to pokonując nawet najbardziej hardcorowe odcinki na Supreme będziesz słyszał szum wiatru i śpiew ptaków, rower jest niesamowicie cichy, nie wydaje żadnych nieprzyjemnych dźwięków, a to działa na psychikę i nie masz wrażenia, że zbliżasz się do granic możliwości swoich czy maszyny. Kosmos! Ja się zakochałem.

Jeśli dalej Was to nie przekonuje to popatrzcie, co na tym rowerze wyczynia Amaury Pierron w tym sezonie Pucharu Świata DH. Oczywiście rower to tylko jeden z wielu czynników składających się na sukces, jednak jestem pewien, że Supreme DH 29 robi ogromną robotę! Gdybym ścigał się w Pucharze Świata i mógł dowolnie wybierać sprzęt to byłby to właśnie Commencal Supreme DH 29!

Specyfikacja:

rama2018 SUPREME 29 Alloy 6066 hydroformed 205 mm travel,
rozmiar: L
gumowa osłona łańcucha, zintegrowana osłona dolnej rury, odbojniki amortyzatora
damperFOX FACTORY DHX2, 250 x 75, High / Low Speed ​​Compression Adjustments, High / Low Speed ​​Rebound (450 lbs on M, 500 lbs on L, 525 lbs on XL)
steryALPHA RIDE, semi integrated, COMMENCAL standard
mostekRIDE ALPHA DH Direct Mount, 50 mm, 31.8 mm
kierownicaALPHA RIDE, Alloy 7075, double butted, 30 mm rise, 780 mm, Ø31,8 mm
chwytyALPHA RIDE, ergonomic grips, Alloy one lock, super soft compound
hamulceSRAM CODE R, 200 mm / 200 mm
manetkaSRAM GX DH, 7 speed
przerzutkaSRAM GX DH, 7 speed
napinaczE * THIRTEEN LG1 + WideGuide
korbyNEW E * THIRTEEN LG1, 34T, 165 mm, 24 mm axle
wkład suportuE * THIRTEEN Press fit BB 92
łańcuchKMC X11-EL BPBP, extra light weight, black tech
kasetaE * THIRTEEN, 7 speed 9-21
koło tył:E * THIRTEEN LG1, 32 holes, 30mm inner width, with integrated cassette
oponyMAXXIS MINION DHF 29 x 2.5 WT, 3C / TR DD front and MAXXIS MINION DHRII 29 x 2.4 WT 3C / TR DH Casing rear
sztycaNEW RIDE ALPHA DH, 31.6 mm, no offset, ultra light, 300 mm
siodełkoWTB HIGH TAIL PRO, black
pedały-
MASA16,5 kg

Na koniec chcielibyśmy podziękować firmie Commencal Bikes za możliwość testowania w tym sezonie jej najnowszej propozycji do zawodniczego DH, czyli roweru Commencal Supreme DH 29.


Tekst: Michał Radaczyński / Artur Kołodziej
Zdjęcia: Jacek „Słonik” Kaczmarczyk