Amortyzator tylni Fox Float DPX2 to tak naprawdę połączenie dwóch doskonale znanych do tej pory modeli. Powstał z połączenia zjazdowego modelu Float X2 oraz powietrznego Float DPS. Wykorzystuje technologię podwójnej komory, która znacząco zmienia charakterystykę pracy, dzięki czemu DPX2 jest jednym z najbardziej uniwersalnych modeli damperów w ofercie.

Fox Float DPX2 - test po sezonie

Dual Piston System

System DPS to przede wszystkim możliwość natychmiastowej zmiany kompresji. Do wyboru mamy trzy tryby (open, medium, firm), które zmieniane są za pomocą dźwigni. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy bardzo szybką możliwość dopasowania charakterystyki pracy dampera do trasy. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że model DPX2 występuje w dwóch wersjach: z manetką blokady skoku i bez. W wersji bez blokady dodatkowo mamy pokrętło (10 kliknięć), które pozwala na dodatkową regulację kompresji w trybie otwartym.

Fox Float DPX2 - test po sezonie

Komora EVOL

System Extra Volume (EVOL) to dobrze znana już komora powietrzna ze specjalnym portem transferowym. Charakterystyka pracy jest liniowa, dzięki czemu amortyzator jest bardziej czuły w początkowej i środkowej części skoku, a do tego osiągnięto lepszą kontrolę końca skoku. Dzięki specjalnym wkładkom (tzw. air volume spacers) można regulować progresję dampera i lepiej dopasować pracę do naszych wymagań.

Fox Float DPX2 - test po sezonie

Jazda!

Nasz testowy damper Fox Float DPX2 zamontowany został w ramie NS Bikes Snabb 29er. Takie zestawienie oznacza, że głównym trybem jazdy były zrównoważone ścieżki, górskie single i podjazdy. Dzięki możliwości szybkiej zmiany charakterystyki pracy amortyzatora, przełączanie się pomiędzy poszczególnymi trybami jest bardzo proste i wygodne. Wystarczy jeden ruch ręką i mamy ustawienie na zjazd/podjazd. Jest to bardzo wygodna sprawa. Sam damper dobrze spisuje się podczas jazdy, jest odpowiednio czuły gdy potrzeba oraz nie przelatuje przez skok przy mocniejszych uderzeniach. Dzięki progresji pod koniec skoku dość ciężko zamknąć zawieszenie. Początkowe dopasowanie charakterystyki pracy jest bardzo proste do ogarnięcia i nie sprawi kłopotu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.

Fox Float DPX2 - test po sezonie

Charakterystyka:

  • sprężyna: powietrzna EVOL
  • tłumienie: DPX2
  • regulacja ciśnienia powietrza
  • 3-pozycyjna regulacja kompresji (Open, Medium, Firm)
  • w trybie Open 10 stopniowa regulacja wolnej kompresji (tylko wersja bez blokady)
  • regulacja tłumienia powrotu

Fox Float DPX2 - test po sezonie

Zbigniew Nowicki, 43RIDE:

Co tu dużo mówić, tylny amortyzator Foxa jest naprawdę świetny! Bardzo wygodna dźwignia kompresji sprawia, że szybko można się przestawić pomiędzy trybami zjazd/podjazd. Sam damper w trybie otwartym wybiera wszystko i absolutnie nie można się do niczego przyczepić. Nawet przy mojej masie ciężko go dobić.

Fox Float DPX2 - test po sezonie


Oficjalna strona: ridefox.com
Dystrybucja: gregorio.pl
Sklep: shop.43ride.com, 3149zł