Pedały platformowe Shimano XT M8040

Gdy rozmawiamy o pedałach rowerowych marki Shimano, to każdy od razu kojarzy wersję SPD, które wybierane są przez wielu zapalonych rowerzystów. My jednak postawiliśmy na tradycyjną platformę i do testu właśnie trafił model Shimano XT M8040, który dedykowany jest do jazdy trail/enduro.

Pedały Shimano XT M8040

Marka Shimano znana jest z produkcji dobrej jakości komponentów i nie inaczej jest w przypadku pedałów. Wykonanie i spasowanie elementów jest bardzo dobre, a design miły dla oka. W zestawie z pedałami otrzymujemy dodatkowo drugi komplet pinów, dzięki czemu możemy wybrać jaka ich długość nam pasuje najbardziej.

Pedały Shimano XT M8040

Model XT M8040 występuje w dwóch wersjach rozmiarowych. Mniejsza platforma S/M o rozmiarach 100x105mm dedykowana jest do butów w rozmiarach 36-44, podczas gdy większa M/L 110x115mm przeznaczona jest dla rozmiarów 43-48. Aluminiowa platforma obraca się osi cr-mo i wykorzystuje do tego uszczelniane łożyska kasetowe. Warto zwrócić uwagę, że oś i łożyska są te same co w modelach pedałów SPD.

Pedały Shimano XT M8040 Pedały Shimano XT M8040
Pedały Shimano XT M8040 w rozmiarze S/M ważą dokładnie 438g, a w rozmiarze M/L 481g

Konstrukcja jest solidna i z całą pewnością przetrwa dużo więcej niż dedykowana jazda trail/enduro. Pewnym minusem może być wysokość platformy, która wynosi 20mm na zewnątrz i 18mm w centralnej części. Również waga kompletu nie jest najmniejsza, ale rekompensować powinna to zwiększona wytrzymałość i trwałość.

Specyfikacja:

  • dwa rozmiary platformy: S/M i M/L
  • aluminiowa platforma z osią cr-mo
  • 10 wymiennych pinów na stronę
  • 2 długości pinów w komplecie
  • uszczelniane łożyska kasetowe
  • waga: 438g (S/M), 481g (M/L)

Pedały Shimano XT M8040
Mała inwencja twórcza do testów, czyli różne długości seryjnych pinów po dwóch stronach pedałów

Tomasz Profic, 43RIDE:

Do testu otrzymaliśmy dwa rozmiary modelu XT M8040 i tak wersja ML trafi do mojego roweru, a SM do redaktorki Justyny. Pierwsze wrażenie jest takie, że pedały są naprawdę dobrze wykonane i mają ciekawy design. Niestety nie należą do najlżejszych, ale z całą pewnością powinna zrekompensować to większa wytrzymałość. Aby sprawdzić jakość i różnicę w trzymaniu pomiędzy krótkimi (zamontowane seryjnie) i długimi pinami (drugi komplet w zestawie) postanowiłem wymienić tylko jedną stronę, dzięki czemu obracając pedał będę mógł szybko zmienić długość pinów. Jak pedały Shimano sprawdzą się w trakcie sezonu? Zobaczymy za kilka miesięcy!


Oficjalna strona: shimano.com
Sklep: shop.43ride.com, 359zł