Jakiś czas temu miałem okazję przedpremierowo obejrzeć kask fullface Endura MT500. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, tuż przed startem sezonu, zostałem wyposażony w jeden pomarańczowy egzemplarz. Jakie było moje pierwsze wrażenie po wyjęciu go z pudełka? Niewątpliwie jest to najlżejszy kask typu fullface jaki miałem dotychczas w rękach… i na głowie. W końcu kolejne cyfry z wagi robią wrażenie – rozmiar S/M: 520g, M/L: 580g, L/XL: 680g.

Endura MT500 to najlżejszy kask typu fullface jaki kiedykolwiek miałem.

Niska waga nie ma wpływu na zachowanie bezpieczeństwa, które jest na najwyższym poziomie, co potwierdzić mają certyfikaty ASTM F1952 oraz CE Standard EN1078:2012 + 1 A1:2012. To czego najbardziej można się obawiać przy lekkich kaskach fullface to „miękka” szczęka. W modelu Endura MT500 szczęka jest bardzo solidna, sztywna, a dodatkowo wewnątrz struktury kasku znajduje się wbudowany rdzeń wzmacniający i integrujący całą konstrukcję w jeden mocny monolit.

W kasku Endura MT500 uzyskano bardzo dobre pole widzenia oraz bezpieczną odległość solidnej szczęki kasku do twarzoczaszki.

Dzięki zastosowaniu materiału Koroyd®, który pochłania siłę uderzenia, udało się uzyskać bardzo niską wagę przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa. „Słomkowa” struktura nadaje dodatkowo wyjątkowości i inności wśród kasków. Kształt kasku zaprojektowano tak, aby dobrze współgrał z goglami, pasek miał swoje miejsce, a same gogle dobrze wypełniały obszar przewidziany dla nich. Daszek jest integralną, stałą częścią kasku i pomimo braku regulacji zmieścimy pod nim gogle.

Gogle idealnie układają się na kasku. Daszek fabrycznie ustawiony jest w jednej niezmiennej pozycji.
Waga jest szokująco niska: S/M: 520g, M/L: 580g, L/XL: 680g
Koroyd® wypełnia także wszystkie otwory, co nie ma żadnego wpływu na cyrkulację powietrza podczas jazdy. Wewnątrz zatopiony jest szkielet wzmacniający konstrukcję kasku.
W zestawie z kaskiem otrzymujemy gąbki policzkowe w dwóch rozmiarach. Wszystkie wewnętrzne wyściółki w kasku są antybakteryjne i szybkoschnące oraz oczywiście także łatwe do czyszczenia.
Dopasowanie i regulacja w dwóch płaszczyznach. Dopasowanie obwodu głowy za pomocą pokrętła jedną ręką oraz regulacja wysokości tylnej części systemu nośnego.
Koroyd® wypełnia całą wewnętrzną część kasku. Certyfikat ASTM F1952 oraz CE Standard EN1078:2012 + 1 A1:2012 potwierdza wysoki poziom bezpieczeństwa
Czołowe otwory wentylacyjne wzmacniają wewnętrzną cyrkulację powietrza.

Kask fullface Endura MT500 bardzo zaskoczył mnie wysokim poziomem wykonania. Jest najlżejszym kaskiem fullface jaki ja miałem i jednym z najlżejszych na rynku. Niska waga została uzyskana m.in. dzięki warstwie Koroyd®, przy jednoczesnym spełnieniu wysokich norm bezpieczeństwa dla sportów rowerowych (downhill). Takie zalety stawiają MT500 na czołowych miejscach list wyboru „przed zakupem”.

Dopasowanie do głowy kolarza oraz utrzymanie higieny kasku jest bardzo proste i łatwe, nie warto rozpisywać się nad czymś co dobrze funkcjonuje, po prostu działa. Gdybym miał jeszcze raz wymienić plusy na szybko to: super mocna szczęka, niska waga, bardzo dobra wentylacja i bezpieczeństwo.

Kształt głowy to bardzo indywidualna sprawa, dlatego warto przed zakupem przymierzyć kask i samemu ocenić, sprawdzić jak leży. Po jakimś czasie mój pomarańcz lekko wyblakł w stosunku do daszka, ale to kosmetyczne wydarzenie nie ma wpływu na ogólną ocenę kasku Endura MT500, czyli bardzo dobrą. Z czystym sumieniem polecam!

– Zbigniew Nowicki, 43RIDE
Koroyd® i jego zalety. Na grafice widzicie także wewnętrzny szkielet wzmacniający szczękę w kasku.
Duże otwory wentylacyjne zabezpiecza i wypełniania Koroyd®.
Wewnątrz kasku znajduje się szkielet integrujący szczękę z główną skorupą kasku.
Zdjęć z jazd nie mam, ale mam dobry kask, który zostaje u mnie na dłużej.

Specyfikacja

 • Kask ze szczęką idealny do agresywnego enduro
 • Pełny wkład wykonany z materiału Koroyd® który absorbuje energię uderzenia
 • Duże otwory wentylacyjne obejmują strefę “air intake” zapewniającą zwiększony przepływ powietrza
 • W pełni kompatybilny z goglami
 • Magnetyczne zapięcie
 • Wewnętrzne wzmocnienie integrujące szczękę z główną skorupą kasku
 • System mikro-regulacji dopasowania obsługiwany jedną ręką
 • Szybkoschnące wyściółki antybakteryjne
 • Programem Endura Crash Replacement
 • Certyfikat ASTM F1952 oraz CE Standard EN1078:2012 + 1 A1:2012
 • Waga: S/M: 520g, M/L: 580g, L/XL: 680g
Zawsze #spendmoretimeonthetrails

O marce Endura

Marka Endura, założona w 1993 roku, jest synonimem pomysłowego, trwałego podejścia do odzieży technicznej, która pozwala cieszyć się każdym stylem jazdy. Od MTB, przez jazdę miejską, szosową, aż po triathlon – to #AllTribesOneClan, z filozofią Renegade Progress, która jest sprzeczna z konwencjami i obejmuje radykalność w tworzeniu produktów zmieniających zasady gry.

Od pierwszych prototypów wykonanych na stole kuchennym w Edynburgu, Endura przekształciła się w podziwianą globalną markę z asortymentem przełomowych i nagradzanych produktów. Endura wspiera także imponującą listę światowej klasy sportowców, w tym pioniera przełomu, Graeme’a Obree, sensację trialową Danny’ego MacAskilla i rodzeństwo zjazdowe Athertonów.

Oficjalna strona:
endurasport.com
Dystrybucja:
endurastore.pl
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube