„Senza to produkt, który umożliwia przekształcenie roweru wyścigowego w rower miejski, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Po instalacji jedna strona pedału SPD zamienia się w platformę 90x80mm, zachowując jednocześnie funkcjonalność zatrzaskową po przeciwnej stronie pedału.”

Nakładki na pedały SPD Mozartt SENZA
Nakładki na pedały SPD Mozartt SENZA

Tak rzecze producent

Taka była też idea, ucywilizowanie klasycznych SPD’ów do roli wygodnych dla każdego obuwia platform – montujesz je w swoim dream bike’u i voila! Można ruszać na piw… Noo na miasto ;)

Sprawa ma się trochę inaczej z mojej perspektywy. Z perspektywy gościa, który wiele nie umie, a chciałby się jednak czegoś więcej w MTB nauczyć. Choćby takiego manuala, pivota, stójki lub generalnie innego pomocnego w jeździe górskiej triku.

Według mnie, Senza to świetna alternatywa do bezpiecznego treningu w normalnych butach, nie wpiętych blokiem w system mocowania pedału zatrzaskowego.

Nakładki na pedały SPD Mozartt SENZA
Nakładki na pedały SPD Mozartt Senza.

Podejrzewam, że każdy kto próbował już trenować „cyrkowe sztuczki” w klasycznych SPD’ach, rozumie jakie zagrożenia niesie za sobą taka forma nauki. Bezpieczne to to nie jest, a kostki/stopy ważna sprawa. Przydało by się mieć je sprawne poza i w trakcie sezonu. Zatem jeśli można zminimalizować ryzyko kontuzji, choćby w tak prosty sposób warto się tym tematem zainteresować.

Montaż nakładek wydaje się banalnie prosta, zajmuje kilka chwil. Warto do tego celu poluzować sprężynę SPD’ów (wystarczy z jednej strony) i używając śrubokrętu lub imbusa, podważyć zapadnie mechanizmu a następnie wcisnąć platformę na swoje miejsce.

Po skończonym treningu, demontaż następuje w podobny sposób, czyli przy użyciu śrubokrętu lub imbusa – wystarczy podważyć nim nakładkę, tak jak zobrazowane jest to w instrukcji. Cena platform kształtuje się obecnie w okolicach 86zł i jest zależna od kursu euro.

Nakładki Senza oraz więcej informacji na ich temat znajdziecie w sklepie producenta: mozartt.com/product/senza

Parametry techniczne

  • Materiał: PP-GF30 wykonane w 50% z plastiku pochodzącego z recyklingu
  • Rozmiar: 80x89x7,5-10mm
  • Kompatybilny z Shimano: PD-M970, PD-M959, PD-M770, PD-M540, PD-M520, PD-M515, PD-M505, PD-M9100, PD-M9000, PD-M8100, PD-M8000, PD-M520 itd.
  • Waga: 60 gram/para

O marce Mozartt

Oficjalna strona: mozartt.com
Media: facebook, instagram