Telefon, a zasadniczo smartfon, towarzyszy nam obecnie praktycznie wszędzie, również podczas jazdy na rowerze. Choć osobiście raczej nie jestem typem człowieka non stop wpatrzonego w niewielki ekran, a o Stravie najczęściej przypominam sobie dopiero pod koniec jazdy, to doceniam niektóre jego funkcje. Wybierając się w kompletnie nowe miejsca, bardzo często korzystam z aplikacji Trailforks w poszukiwaniu nowych tras, albo mapy.cz, aby w ogóle wiedzieć, gdzie się kierować. Może więc lepiej mieć ten ekran na wierzchu, zamiast non stop sięgać do kieszeni? Gdy przygotowaliśmy się razem z żoną do kolejnego wyjazdu w nieznane nam tereny, to „akurat” wpadł w nasze ręce ciekawy zestaw przygotowany przez firmę Peak Design.

Peak Design Mobile – Specyfikacja

Peak Design Mobile to cała seria produktów, które zostały stworzone pod kątem używania smartfonów w różnych warunkach, a zwłaszcza w podróży. Podstawą tego systemu jest specjalnie dopasowany „case” na telefon, który na swoich plecach posiada niewielki kwadratowy otwór, oraz specjalne magnesy. Te dwa rozwiązania tworzą autorski system SlimLink. Dzięki temu telefon można bezpiecznie przymocować do różnego rodzaju mocowań. Dostępne są statywy, uchwyty uniwersalne, rowerowe, motocyklowe, samochodowe, a nawet na ścianę. Opcji montażu jest dużo i są one dopasowane do konkretnych zastosowań. Przy uchwycie do samochodu, który może być wyposażony w ładowarkę indukcyjną, do utrzymania telefonu w odpowiedniej pozycji wystarczy magnes. Ale jadąc na rowerze i to dodatkowo w terenie, jest to już zdecydowanie za mało. Wtedy dochodzi jeszcze mocowanie mechaniczne, które pewnie utrzymuje nasz smartfon w odpowiednim miejscu.

Peak Design Mobile – Nasz wybór

My skupimy się tu przede wszystkim na tym drugim rodzaju zapięcia magnetyczno-mechanicznego, które zostało opracowane do tych „cięższych” zastosowań. Firmę Peak Design, razem z moją żoną znamy nie od dziś. Od dłuższego czasu korzystamy z uchwytu na aparat, który sprawdza się rewelacyjne. Wysoka jakość i dożywotnia gwarancja pozwalają bez obaw wieszać dość drogocenny sprzęt foto. Mając dobre doświadczenia, nie mieliśmy żadnych oporów, żeby spróbować systemu Peak Design Mobile. Na pierwszy rzut oka, dużym ograniczeniem wydaje się mała ilość oferowanych etui, które przecież muszą pasować idealnie do naszego smartfona. Obecna gama pokrywa różne warianty nowszych modeli iPhone’ów, oraz flagowych Samsungów. Do S21 mojej żony jest oczywiście dostępne, ale do mojego starszego S10 już nie. Ale i na to jest patent, a mianowicie specjalna naklejka, która pozwala zamienić prawie każde etui innego producenta w takie, które współpracuje z systemem SlimLink. Ostatecznie nasz wybór wyglądał więc następująco. Moja żona opakowała swój smartfon w oficjalne etui Peak Design Everyday Case Fabric, oraz zgarnęła uchwyt na kierownicę Bike Mount – Out Front. Ja natomiast do swojego etui dokleiłem uniwersalny adapter SlimLink, oraz dla porównania wybrałem uchwyt Universal Bar Mount. Tak wyposażeni, wybraliśmy się zwiedzać Ateny, oraz różne trasy położone na ich obrzeżach.

Peak Design Mobile – Everyday Case Fabric Samsung S21

O ile samo etui nie jest niczym nadzwyczajnym, to warto zaznaczyć że Peak Design projektując system Mobile, postarało się, aby było jak najbardziej smukłe, oraz użyteczne. Główny element mocowania jest na tyle płaski, że całość nie odbiega dużo grubością od każdego innego etui. Nie ma tu dodatkowych, wystających elementów, które mogły by nas drażnić przy codziennym użytkowaniu. Case musi też gwarantować dobre bezpieczeństwo naszemu smartfonowi. Powierzchnia dookoła krawędzi jest gumowana oraz idealnie dopasowana do modelu. Przyciski dobrze się odznaczają i odpowiednio przekazują nacisk. Plecy wykończone są szarym materiałem o przyjemnej fakturze. W dużym skrócie, jest to stosunkowo niewielkie etui, wykończone materiałami dobrej jakości, które pewnie ochroni nasz smartfon przed upadkami.

Peak Design Mobile – Universal Adapter

Bardzo prosty patent na przystosowanie jakiegokolwiek etui innego producenta do współpracy z systemem Peak Design Mobile. Jest to po prostu nalepka, którą mocujemy na „plecach” dowolnego case’a. Zajmuje ona sporo powierzchni, oraz chcąc nie chcąc, trochę odstaje. Jednak musi ona w końcu pomieścić specjalne magnesy, oraz miejsce do mocowania mechanicznego. Montaż jest bardzo prosty, zwłaszcza, że do zestawu dołączony jest specjalny szablon, który ułatwia idealne dopasowanie. Za trwałe połączenie odpowiada dobrze znana oryginalna taśma 3M. Jedynym wymogiem jest płaska, gładka i odtłuszczona powierzchnia wybranego przez siebie etui.

Peak Design Mobile – Bike Mount Out Front

Mocowanie na kierownicę rowerową wyposażone w autorski system SlimLink. Dla pewnego chwytu zastosowano mocowanie magnetyczno-mechaniczne. W naprowadzeniu telefonu na prawidłowe miejsce pomagają magnesy, natomiast trwałe połączenie gwarantują dodatkowe ceramiczne szczęki. Jedyną opcją aby odpiąć telefon od mocowania jest wciśnięcie jednego z dwóch przycisków, które znajdują się pod spodem. Takie połączenie gwarantuje nam, że telefon nie spadnie, nawet przy pokonywaniu najbardziej ambitnego terenu. Montaż odbywa się za pomocą śruby imbusowej (potrzebny klucz w zestawie), lub za pomocą dołączonego pokrętła. W zależności od preferencji możemy przykręcić więc mocowanie raz a porządnie, lub zostawić opcję szybkiego montażu/demontażu, albo łatwej regulacji kąta mocowania. Telefon możemy montować pionowo lub poziomo. Lekka i trwała konstrukcja z anodyzowanego aluminium, jest w pełni odporna na każde warunki atmosferyczne. Co więcej, w zestawie znajduje się dodatkowe mocowanie dla akcesoriów typu GoPro. Dzięki temu na tym jednym sztywnym mocowaniu możemy doczepić jeszcze kamerę sportową lub np. lampkę rowerową. Peak Design standardowo daje dożywotnią gwarancję na ten zestaw. Pewne mocowanie do kierownicy gwarantuje obejma wyposażona w 3 zestawy podkładek dopasowanych do 3 różnych średnic: 22.2, 25.4, oraz 31.8 mm. Waga mocowania, w zależności o ostatecznej konfiguracji uchwytu, waha się w przedziale 87,1-110g.

Peak Design Mobile – Universal Bar Mount

Uniwersalne mocowanie na kierownicę, które tak samo jak typowo rowerowe, posiada najmocniejszy system zapięcia magnetyczno-mechanicznego. Również tu nie ma opcji przypadkowego wypięcia się telefonu bez naciśnięcia co najmniej jednego przycisku umiejscowionego pod spodem. Mocowanie do kierownicy natomiast odbywa się za pomocą specjalnej silikonowej opaski. Bez problemu obejmuje ona kierownice rowerowe o średnicy 35 mm, a jej maksymalny zakres to 19-55 mm. Montaż jest dwuetapowy i pewny. Telefon do uchwytu można przyczepić pionowo lub poziomo. Natomiast nawet po jego umiejscowieniu, można go obrócić. Głowica mocowania okręca się o 360 stopni, blokując w 32 różnych pozycjach. Montaż uchwytu jest szybki i łatwo można go przełożyć do innego roweru, nawet jeśli posiada kierownicę o innej średnicy. Peak Design zapewnia dożywotnią gwarancję komponentów. Waga uniwersalnego uchwytu wynosi 78g.

Peak Design Mobile – Pierwsze wrażenia

Wymieniony powyżej zestaw zabraliśmy we wspólną podróż do Aten. Z racji, że nie byliśmy tu nigdy wcześniej, to pomoc smartfona w nawigowaniu okazała się na początku bardzo przydatna, zarówno przy eksplorowaniu miasta, jak i okolicznych tras enduro. Po zapoznawczej wycieczce po okolicy wybrałem się na trasy położone na zboczach góry Ymittos. Wystarczyło otworzyć aplikację Trailforks, aby się przekonać, jak ogromna jest to sieć tras enduro. Z racji, że położona jest w głębi lasu, to dość często musiałem weryfikować swoją pozycję, oraz kolejny cel na mapie telefonu. W takim wypadku telefon na kierownicy do odkrywania okolicy okazał się dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż ciągle wyciąganie go i chowanie z powrotem do kieszeni.

Pierwsze wrażenia – Naklejka na etui, uchwyt uniwersalny i trasy enduro – Marek

Znając jakość uchwytów Peak Design, nie bałem się zbytnio zaryzykować jazdy nawet po najcięższych trasach z telefonem przyczepionym do kierownicy. Najpierw przed wyjazdem zadbałem o pewne przyklejenie naklejki-adaptera systemu SlimLink do mojego etui. Szybko okazało się, że dedykowany uchwyt rowerowy niestety nie obsługuje kierownicy o średnicy 35 mm, którą posiadam w swoim rowerze enduro. Fakt, i tak już wcześniej zapatrywałem się właśnie na uchwyt uniwersalny, który będę mógł szybko założyć/zdjąć, aby mi nie przeszkadzał. Montaż gumową opaską jest szybki i pewny. Zaczepia się ją dwukrotnie, aby nic nigdzie nie odstawało. Sam uchwyt telefonu jest bardzo mocny i raczej nie ma opcji, żeby go zgubić. Jadąc odkrywać trasy enduro na górze Ymittos, bardzo ucieszył mnie fakt, że zamocowany telefon mogę łatwo obrócić w poziomie. Dzięki temu minimalizuje możliwość zahaczenia nogą przy przeciskaniu się między greckimi skałami. Podczas jazdy w dół w terenie, telefon nieco buja się na gumowym mocowaniu, ale wtedy i tak skupiam się na trasie. Obsługuje go tylko na podjazdach, lub płaskich elementach tras. Bardzo szybko odnalazłem jedne z trudniejszych i ostrzejszych tras w okolicy i po przejazdach nimi z telefonem na kierownicy, wiem, że raczej nie ma opcji abym go przypadkiem zgubił. Z drugiej strony doceniłem też wygodę jazdy z pustymi kieszeniami. Tak więc, o ile wcześniej myślałem, że uchwytu będę używał tylko co jakiś czas, to ostatecznie do tej pory nie zdejmuje go z kierownicy. Zwłaszcza że przede mną, wciąż sporo nowych tras i miejsc do zobaczenia.

YouTube player
Pierwsze wrażenia – Etui Everyday Case, uchwyt Bike Mount i odkrywanie Aten – Ola

W przeciwieństwie do Marka ja z telefonu korzystam bardzo często. Nie tylko prowadzę nasze blogowe social media, ale również pracuję zdalnie podczas naszych wycieczek. Stąd też, po smartofna sięgam często. Opcja przymocowania go do kierownicy okazała się dla mnie zbawienna, bowiem nie musiałam się zatrzymywać, by wyciągnąć go z plecaka, żeby sprawdzić, czy nie muszę czegoś zrobić w ramach mojej pracy. Przed rozpoczęciem korzystania z uchwytu miałam może drobne obawy, czy sprosta on wyzwaniu utrzymania telefonu w jednym miejscu, nawet na kamienistych czy żwirowych, greckich drogach. Jednak szybko zostały one rozwiane. Uchwyt w połączeniu z dedykowanym casem spisują się wzorowo. Jeśli zaś o sam case chodzi, to świetnie używa się go na co dzień. Dzięki materiałowej powłoce nie ślizga się w dłoni i po prostu pozwala utrzymać pewny chwyt. Otwór na pleckach, który służy zamontowaniu telefonu w dedykowanym uchwycie również nie przeszkadza. I po kilku dniach po prostu do niego przywykłam.

Peak Design Mobile – Podsumowanie

Podsumowując nasze pierwsze wrażenia, obydwoje do tej pory jesteśmy bardzo zadowoleni z produktów Peak Design Mobile. Jedynym większym zastrzeżeniem jest fakt, że dedykowany uchwyt rowerowy nie obsługuje kierownic o średnicy 35 mm. Choć dzięki przejściówkom można by go przyczepić gdzieś bliżej manetek lub gripów, to jednak w tym miejscu będzie to mało komfortowe rozwiązanie. Z drugiej strony, uniwersalny uchwyt zapinany gumową opaską w terenie sprawdza się znakomicie i wierzę, że nie ma opcji, abym telefon odpadł gdzieś na trasie. Poza tym jednym mankamentem, widać, że seria mobile została świetnie przemyślana. Oczywiście teraz wszystkie elementy są nowe i działają idealnie. Za pewien czas przedstawimy podsumowanie testu długodystansowego wszystkich gadżetów, jakie mamy w naszym posiadaniu. Chociaż znając wysoką jakość produktów syngowanych logiem Peak Design, raczej nie mamy powodów do obaw. Wraz ze świetnym wykonaniem i dbałością marki o środowisko niestety przychodzi też dość wysoka cena. W tym momencie Etui Everyday Case to koszt 195 zł, uchwytu uniwersalnego 239 zł, a uchwytu Bike Mount 339 zł. Należy jednak pamiętać, że w tą cenę wliczona jest dożywotnia gwarancja producenta co daje nam pewność, że produkty posłużą nam długo. Pozostałą szeroką ofertę akcesoriów systemu Peak Design Mobile można sprawdzić na oficjalnej stronie marki: peakdesign.pl

O marce Peak Design

Peak Design to marka stworzona z pasji do fotografii oraz podróży. Na świecie zasłynęła dzięki swojemu autorskiemu mocowaniu na sprzęt fotograficzny. Obecna oferta zawiera różne rozwiązania transportowe przydatne w podróży oraz na co dzień. Peak Design dba o jak najwyższą jakość swoich produktów, a dowodem na to jest dożywotnia gwarancja na każde autorskie rozwiązanie.

Oficjalna strona: peakdesign.pl
Media: facebook, instagram, twitter, youtube