Idealnie buty zimowe nie istn…. oczywiście, że istnieją! I właśnie je dla Was przetestowaliśmy! Fizik Terra Artica GTX to wisienka na torcie wśród nudnych, wielkich, ciężkich i niewygodnych zimowych butów SPD, z którymi mieliście do tej pory do czynienia.

buty Fizik Terra Artica GTX
Fizik Terra Artica GTX w swoim naturalnym środowisku – niczym miś polarny.

Terra Artica to romans założonej w 1996 roku włoskiej marki znanej z siodełek i butów kolarskich oraz GORE-TEX’u, czyli producenta najbardziej znanej membrany chroniącej przed wodą i wiatrem.

Każdy, kto gardzi trenażerem (ew. udaje, że gardzi, bo go na niego nie stać), albo zwyczajnie lubi pojeździć zimą na rowerze zna ten ból zmarzniętych stóp. Zakładanie pokrowców na buty, owijanie stóp folią NRC, a nawet montowanie podgrzewanych wkładek (sprawdzałam!). To wszystko działa tylko na krótką chwilę… W najlepszym przypadku po prostu jest nam zimno, a w najgorszym może dojść nawet do odmrożeń i trwałych uszczerbków na zdrowiu. Pamiętam jeden zimowy wyjazd, na dokładkę nocny, który skończył się u mnie prawie hipotermią. W ciągu tych kilku bardzo długich godzin uznałam, że cena zimowych butów przestaje być istotna w zestawieniu z torturami jakie przeżywałam. Kolejnego dnia zamówiłam swoje pierwsze rowerowe buty zimowe i niczego nie żałowałam. Model ten był jednak dość toporny i ciężki. Każdej wiosny nie mogłam się doczekać, aż je w końcu zamienię na normalne letnie buty.

Niestraszny im żaden śnieg

Specyfikacja butów Fizik Terra Artica GTX

Fizik Terra Artica GTX to na szczęście inny poziom. Ważą tylko 432g (szt.) i mają bardzo seksowny design. Dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych: fioletowo-burgundowych oraz czarnych dla miłośników klasyki. Ich ocieplane wnętrze ze szczotkowanego polaru sprawia, że doskonale izolują od zimna. Można powiedzieć, że czujemy jak nasze stopy są naprawdę miękko otulone.

Membrana GORE-TEX robi za to całą robotę w kwestii ochrony przed wodą i wiatrem. Sprawia też, że buty oddychają i nasze stopy (które są bardzo istotnym miejscem styku z rowerem) pozostaną suche nie tylko „z zewnątrz” buta, ale też od środka. One po prostu czekają aż je weźmiesz na prawdziwie ekstremalne warunki. Chcą pokazać jakie są dobre w ochronie od zimowych żywiołów.

Idealne dopasowanie z rzepem i systemem BOA

Buty Fizik Terra Artica GTX są modelem raczej dopasowanym, z wygodną wysoką cholewką chroniącą świetnie przed śniegiem. Idealną szerokość do stopy zapewnia pojedyncze pokrętło L6 BOA do bezstopniowej regulacji. Górna część buta dodatkowo zapinana jest na rzep okalający kostkę. Pozwala to naprawdę na dobre indywidualne dopasowanie butów do każdej stopy, co bardzo mocno przekłada się na jazdę.

Trzeba im przyznać, ze są naprawdę piękne <3

Podeszwa to autorski model X5-Au firmy Fizik. Ma wysoki bieżnik i gumową powłokę na całej powierzchni, co zapewnia dobrą przyczepność na odcinkach, na których trzeba podchodzić.
Całe buty sprawiają naprawdę solidne wrażenie, wykonane są z prawdziwie włoską precyzją i dbałością o detale. Dodatkowo to niezwykłe połączenie kolorystyczne sprawia, że w czarno-białych zimowych warunkach pięknie się wyróżniają.

Jazda zimą daje prawdziwy fun jeśli odczuwa się komfort termiczny

Warto dodać, że seria Artica to aż 5 modeli, a wszystkich zimowych butów marka Fizik oferuje aż siedem (+neoprenowe ochraniacze). Naprawdę jest z czego wybierać, zarówno dla miłośników MTB jak i szosy.

YouTube player

Jak się sprawdziły?

Już pierwsze założenie tych butów to prawdziwa przyjemność. Ich niezwykłe dopasowanie i świetna regulacja systemem BOA sprawiają że zyskujemy bardzo dobre przyleganie do stopy. Zarówno jazda, jak i chodzenie w nich jest bardzo komfortowe. Niska waga to prawdziwe zbawienie, bo ciężkie zimowe buty szybko powodują zmęczenie stóp.

W butach Fizik Terra Artica GTX miałam okazję jeździć i na śniegu, i na błocie. Podczas naszej prawdziwie staropolskiej i śnieżnej zimy jaka do nas na chwilę zawitała nastąpiły pierwsze testy. Mimo ujemnych temperatur moje zawsze zamarznięte stopy nie zdążyły tym razem się wychłodzić. Komfortowe ciepełko oraz stylowy design towarzyszyły mi przez całą przejażdżkę.

Jazda już po ustąpieniu śniegów – częściowo w błocie, częściowo po resztkach zmarzliny również wypadła bardzo pomyślnie. Buty sprawdziły się świetnie zarówno w terenie (gdzie nawet nosiłam rower po stromym zboczu) jak i na szutrowo- gravelowym tripie. Chodzenie po mokrej trawie i śniegu nie zrobiły na Artica’ch żadnego wrażenia. Pozostały suche i niezawodne!

O marce fi’zi:k

Marka założona została w 1996 roku przez grupę Selle Royal. Misją fi’zi:k jest tworzenie najbardziej wyrafinowanego, inspirującego i pięknego sprzętu dla najbardziej wymagających rowerzystów z całego świata. Pasja do projektowania oraz wydajności sprawia, że marka posiada różnorodną ofertę dla każdego typu kolarstwa. Ta włoska marka z siedzibą w prowincji Vincenza jest zaangażowana w dostarczanie najlepszych projektów siodełek, butów, kierownic i komponentów – łącząc wygodę i lekkość z technologią i innowacjami.

Oficjalna strona: fizik.com
Media: facebook, instagram, youtube