W życiu każdego rowerzysty nadchodzi w końcu moment, że trzeba jakoś zaaranżować miejsce przechowywania roweru w domu. W końcu ile można opierać rower o szafkę, albo o drugi rower? Dla takich osób, które szukają rozwiązań do bezpiecznego przechowywania rowerów lub rzeczy rowerowych, powstała polska marka RTR Bikes, która w ofercie ma całkiem ciekawe produkty w dobrych cenach.

Wieszak rowerowy RTR Bikes Kranked Twist.

Gdy w końcu dorobiliśmy się własnego mieszkania, to jednym z najważniejszych punktów umeblowania było właśnie miejsce na rowery. Pomimo tego, że na chwilę obecną możemy sobie pozwolić na poświęcenie całego pokoju tylko na około-rowerowe rzeczy, to przecież nie może być tak w nieskończoność? Powstał plan, aby powiesić rowery na ścianie i dzięki temu zminimalizować ich zagracanie pomieszczenia. Rundka po internecie i dość szybko znalazłem odpowiednie rozwiązanie.

Poniekąd trochę z pomocą przyszedł instagram Dawida Godźka, który używa produktów RTR Bikes już od jakiegoś czasu. Szybki rzut okiem na ofertę marki i w końcu mogłem zakomunikować małżonce: „wiem, że nie mamy jeszcze mieszkania, ale kupiłem właśnie dwa pierwsze meble”.

Dawid Godziek i jego wieszaki :)

Wieszak rowerowy RTR Bikes Kranked Twist

Mój wybór padł na model wieszaka Kranked Twist, który kosztuje 249zł. Jest to typowe rozwiązanie wieszania roweru w pionie za przednie koło z podpórką pod tylnym kołem. To co wyróżnia ten model wieszaka, to możliwość obrotu rowerem w zakresie 180 stopni (po 90st na każdy bok), a co za tym idzie, jeśli macie wąskie pomieszczenie, to rower nie będzie aż tak bardzo odstawał od ściany. Oczywiście w ofercie marki znajdziemy również inne modele wieszaków (m.in. poziome czy przenośne), a także proste uchwyty do powieszenia np. kasków.

Kranked Twist łączy zalety dwóch uchwytów: pionowego i poziomego. Z racji konstrukcji poziome wieszaki rowerowe zazwyczaj lepiej sprawdzają się na niewielkim metrażu, bo powieszone na nich jednoślady w pełni przylegają do ściany. Korzystanie z takiego uchwytu bywa jednak problematyczne, zwłaszcza w przypadku cięższych maszyn. Aby powiesić rower, trzeba go podnieść – czasem na całkiem dużą wysokość, jeśli wieszak znajduje się na przykład nad komodą czy kanapą w salonie.

RTR Bikes

Montaż wieszaka

Pierwsze zaskoczenie miałem, gdy przyszły do mnie obydwie paczki. Pudełka były dość małe, a w środku były rozkręcone na części pierwsze uchwyty. Drugie zaskoczenie to jakość wykonania. Nie oszukujmy się, 249zł za wieszak to nie majątek, więc nie spodziewałem się cudów. Jednak z drugiej strony to tylko kawałki stali i śrubki. Mimo takiego podejścia nie zawiodłem się. Produkt RTR Bikes jest naprawdę świetnie wykonany, pomalowany czarną (zapewne proszkową) farbą i wszystko co potrzebne do montażu otrzymujemy w zestawie. No oczywiście poza wiertarką…

W zestawie znajdziemy również prostą instrukcję obsługi jak zmontować wieszak, a potrzebujemy do tego w zasadzie tylko jednego klucza imbusowego. W zasadzie najtrudniejszym elementem przy złożeniu wieszaka jest ustawienie odpowiedniej długości ramienia pod przednie koło. Obsługuje ono koła o średnicy od 24 do 29″ i oponach do szerokości 4 cali, całkiem nieźle nie? Zakładane przez producenta maksymalne obciążenie wieszaka to 30 kilogramów.

Umieszczenie na ścianie

Nie będę się rozpisywał o wykonaniu dokładnych pomiarów, bo to bardzo dobrze tłumaczy instrukcja, ale oprócz wiertarki, poziomicy, miarki i ołówka, nie potrzebujemy w zasadzie nic więcej. Sam montaż na ścianie ogranicza się do wywiercenia czterech dziur, po dwie na każdy element wieszaka, oraz odpowiednim wymierzeniu odległości dolnej podstawki pod koło. Dostarczone w zestawie kołki marki Fischer są naprawdę porządne i z całą pewnością możecie być spokojni, że wasz rower nie spadnie.

Tu muszę zaznaczyć, że w trakcie mocowania na ścianie znalazłem jedyny minus tego wieszaka. Jest to podkładka pod tylne koło. Jest ona dość krótka (niecałe 15cm) i aby nie brudzić sobie kołem ściany trzeba dobrze wymierzyć, gdzie dokładnie w ścianę trafi tylne koło. Tu trzeba też wspomnieć, że problem może być większy, gdy tak jak ja, w trakcie użytkowania wieszaka zmieniamy rower na większy i dłuższy. W moim przypadku zmiana bazy kół roweru z 1190mm na 1239mm robiła różnicę i po prostu dolną część zamontowałem dopiero po przybyciu nowego roweru. Z drugiej strony zawsze można wywiercić kilka dziur więcej… Moją małą modyfikacją jest też dołożenie 40x20cm podkładki pomiędzy wieszak, a ścianę – tak dla dodatkowego zabezpieczenia przed ubrudzeniem.

W celu większego zabezpieczenia ściany dodatkowo zamontowałem płytkę pomiędzy dolną podkładką, a ścianą.

Jak zawiesić wieszak?

W tej kwestii oczywiście wszystko zależy od pomieszczenia i układu mebli, ale generalnie mamy pełną dowolność. Ja od początku wiedziałem, że obydwa rowery będą wisiały dość blisko siebie, a to oznaczało, że jeden musi być trochę niżej, a drugi wyżej. Dodatkowo nie będę mógł w pełni wykorzystać obrotowości wieszaka, ale dla mnie była to tylko opcja, która jest mi potrzebna tylko w częściowym zakresie. Dużą zaletą modelu Kranked Twist jest sama konstrukcja chwytu górnego koła, dzięki któremu przy odpowiedniej wysokości montażu, nie trzeba podnosić roweru i wystarczy go postawić w pionie i po prostu wepchnąć na miejsce.

Podsumowanie

Rzadko decyduję się na kupno produktu bez wcześniejszej konsultacji z użytkownikami lub producentem. Wieszak RTR Bikes wydał mi się od początku rozwiązaniem, które jest dla mnie idealne… i nie zawiodłem się. Jako, że bardzo dużo osób pyta mnie o to rozwiązanie, to postanowiłem pokazać je szerszej publiczności, także jeśli szukacie podobnego rozwiązania do przechowywania swojego roweru, to zdecydowanie polecam produkty RTR Bikes.

Tomasz Profic, 43RIDE

O marce RTR Bikes

W RTR Bikes od lat zajmujemy się projektowaniem oraz produkcją stojaków i wieszaków rowerowych. Tygodniami obmyślamy, testujemy, zmieniamy i udoskonalamy nasze rozwiązania, aby dostarczać rowerzystom produkty kompletne: solidne, funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Sami jesteśmy fanami jazdy na dwóch kółkach, więc dokładnie wiemy, czego potrzebują rowerowi zapaleńcy. Z naszymi wieszakami i stojakami każdy rower zawsze będzie RTR – Ready To Ride!

Aby wygodnie i bezpiecznie przechowywać rower, wcale nie potrzebujesz piwnicy czy garażu o wielkości hangaru. Nawet w maleńkiej kawalerce można wygospodarować potrzebne na dwa kółka miejsce. Wystarczy sprytne rozwiązanie – odpowiedni wieszak rowerowy. Dzięki niemu nie tylko uwolnisz odrobinę przestrzeni w mieszkaniu, biurze czy garażu, ale i ochronisz rower przed przypadkowymi uszkodzeniami, o które nietrudno, gdy stoi na podłodze oparty o ścianę.

Oficjalna strona: rtrbikes.com
Media: facebook, instagram