Okulary dla wielu rowerzystów to absolutny „must have”, a zakładanie ich do jazdy jest tak oczywiste jak ubranie kasku na głowę. Gdy po raz pierwszy zacząłem jeździć w okularach kilka lat temu, to od tamtego czasu używam ich zawsze, no chyba, że w górach zamieniam je na gogle. W tym sezonie miałem w końcu okazję, aby sprawdzić okulary marki Shimano, a konkretniej model S-Phyre z szybą Ridescape OR.

Okulary Shimano S-Phyre

Model S-Phyre to jedna z wielu propozycji japońskiej marki do szeroko rozumianego kolarstwa górskiego. Moją uwagę zwróciła pojedyncza górna ramka, która sprawia, że okulary po prostu wyglądają bardzo ładnie i elegancko. Sama ramka wykonana jest z Grilamidu® TR 90, dzięki czemu jest ona lekka, dość sztywna i na tyle elastyczna, aby nie dało się jej zbyt łatwo połamać. Dla lepszego trzymania zauszniki wykonane zostały z nietoksycznego i termoplastycznego kauczuku oraz wyposażone zostały w antypoślizgową powierzchnię.

Jednak to co najważniejsze w okularach, czyli optyka, jest również przedmiotem największego bólu głowy w Shimano. Do modelu S-Phyre przeznaczone są jednoczęściowe soczewki z poliamidu wykonane w technologii Ridescape i charakteryzują się niskim współczynnikiem załamywania światła (im niższy tym lepsza widoczność) oraz wysoką liczbą Abbego (współczynnik opisujący wielkość aberracji chromatycznej [barwna otoczka wokół obrazu powodująca jego rozmycie]; im wyższa liczba, tym wyraźniejszy obraz). Do tego posiadają magnetyczne mocowanie, które bardzo ułatwia wymianę na inną wersję.

Do wyboru mamy aż sześć różnych soczewek:

 • Ridescape ES (jasny obiektyw) – typowe szkło przeciwsłoneczne na największe słońce, chronią oczy przed nadmiernym oświetleniem i oślepiającymi odblaskami.
 • Ridescape HC (światło dzienne) – soczewki do jazdy w świetle dziennym, blokują silne odbłyski i zwiększają kontrast oraz ostrość powierzchni asfaltu.
 • Ridescape RD (road) – uniwersalne szkła przeznaczone do jazdy szosowej, wzmacniają określone barwy i tłumią inne, poprawiając kontrast asfaltu.
 • Ridescape GR (gravel) – szkło dostosowane do kolorów żwiru, poprawiają kontrast szerokiej gamy nawierzchni.
 • Ridescape OR (trail) – szkła do jazdy terenowej, zmniejszają odblaski prześwitującego słońca podczas szybkiej zmiany oświetlenia jasne/ciemne oraz wyostrzają nawierzchnię.
 • Ridescape CL (ciemne) – szkła dostosowane do pochmurnej pogody, wzmacniają przepuszczanie światła podczas jazdy w półmroku, zachmurzeniu czy deszczu.

Przy takim wyborze szkieł ciężko było mi się zdecydować na jeden konkretny model, ale patrząc pod kątem jazdy enduro czy w bike parkach, to najsensowniejszym wyborem był model Ridescape OR (trail).

Wrażenia z użytkowania

Okularów Shimano S-Phyre z soczewką Ridescape OR używam praktycznie przy każdym wyjściu na rower. Gogle zakładam tylko do fullface’a, choć przy moim kasku również z pełną szczęką używanie okularów nie sprawia dyskomfortu. Samo codzienne użytkowanie jest bardzo wygodne, zakładasz i zapominasz, że cokolwiek masz na oczach.

W kwestii soczewki, to nie mogłem wybrać lepiej. Podczas słonecznych dni ochrona jest wystarczająca, choć nie są to typowe szkła przeciwsłoneczne. Z kolei w bardzo pochmurny dzień w ciągu minuty można zmienić szybkę na przeźroczystą (Ridescape CL, które dostajemy w zestawie), choć tu dość upierdliwa jest konieczność przekładania noska. Jest to chyba jedyna i zarazem największa wada, ale z drugiej strony jak często zdarza się Wam zmieniać rodzaj szkła w ciągu jednej jazdy?

W terenie widoczność jest bardzo dobra, ale prawdziwa magia dzieje się w lesie, gdzie mamy dużo słonecznych prześwitów. Ostrość widzenia stoi na bardzo wysokim poziomie, a dostosowanie się oka do zmiany światła jest bardzo szybkie. Dzięki temu komfort widzenia podczas szybkiej jazdy w „plamistym lesie” jest bardzo wysoki. Osobiście optykę szkieł Ridescape postawiłbym co najmniej na równi ze szkłami Oakleya.

Warto dodać, że wraz z okularami dostajemy nie tylko dodatkowe szkło Ridescape CL, ale także eleganckie twarde etui, drugi nosek XL (do regulacji odległości szkła od oczu) oraz miękki woreczek ochronny.

Tomasz Profic, 43RIDE

Specyfikacja

 • prosta górna ramka ograniczająca opór i zakłócenia opływu powietrza wykonana z materiału Grilamid® TR 90
 • pełne, jednoczęściowe soczewki z magnetycznym systemem mocowania
 • zaokrąglone zauszniki z antypoślizgową powierzchnią
 • końcówki zauszników z nietoksycznego kauczuku termoplastycznego
 • regulacja odległości soczewki od twarzy za pomocą wymiennego noska
 • dostępne kolory oprawki: czarny mat, śnieżnobiały mat, czerwony metaliczny, pomarańczowy metaliczny, niebieski metaliczny
 • w zestawie: twarde etui ochronne, woreczek ochronny, nosek XL, opcjonalna soczewka Ridescape CL
 • waga: xxxg

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube