Najważniejsze zawody freeride’owe sezonu zbliżają się wielkimi krokami. Siedemnasta edycja Red Bull Rampage odbędzie się w piątek 13-go października w górach na pustyni w Utah. Kilkanaście godzin temu organizatorzy ogłosili listę tegorocznych zawodników i nie brakuje zaskoczeń.

Cam Zink / zdjęcie: Christian Pondella

Red Bull Rampage 2023

Udział w tegorocznych zawodach weźmie osiemnastu zawodników, z których tylko czterech otrzymało kwalifikację z poprzedniej imprezy. Są to Szymon Godziek (Polska), Thomas Genon (Belgia), Reed Boggs (USA) i Carson Storch (Kanada).

Szymon Godziek / zdjęcie: Bartek Woliński

Pozostała grupa to zawodnicy, którzy otrzymali od organizatorów dzikie karty i na tej liście nie brakuje niespodzianek. Oprócz prawdziwych weteranów Rampage’a takich jak Cam Zink (USA), Kyle Strait (USA), Kurt Sorge (Kanada) czy Brendan Fairclough (Wielka Brytania), będziemy mogli zobaczyć najlepszego zawodnika slopestyle w historii, czyli Emila Johanssona (Szwecja).

Kyle Strait / zdjęcie: Garth Milan

Do rywalizacji po wielu latach przerwy powraca także Gee Atherton (Wielka Brytania), którego legendarny transfer na hipa z 2010 roku miał miejsce właśnie w tej samej strefie, w której przyjdzie rywalizować zawodnikom w tym roku.

Gee Atherton / zdjęcie: Dan Griffiths

Kompletnym debiutantem będzie za to Talus Turk (USA), który nie jest znany szerszej publiczności, ale po tym co wyczyniał w tym sezonie m.in. na FEST Series, z całą pewnością zasłużył na udział w Rampage’u. Na starcie zobaczymy także Clemensa Kaudelę (Austria), który w zeszłym roku pomagał Szymonowi Godźkowi w budowaniu jego linii, a teraz sam będzie mógł zmierzyć się z legendarną miejscówką.

Clemens Kaudela / zdjęcie: Eric Palmer

Kogo natomiast zabraknie? Nie zobaczymy takich zawodników jak Brandon Semenuk (Kanada), Brett Rheeder (Kanada), Tyler McCaul (USA) czy Andreu Lacondeguy (Hiszpania). Powody ich nieobecności są różne, od konfliktu terminów (Brandon), przez kontuzje (Tyler), aż po brak chęci startu.

Brett Rheeder / zdjęcie: Bartek Woliński

Red Bull Rampage to prawdziwy test umiejętności jazdy na rowerze. Jestem bardzo podekscytowany faktem, że już po raz siódmy wezmę udział w zawodach i będę mógł rywalizować z najlepszymi freeriderami na świecie. Liczę na to, że pokażę przejazd, który podkreśli mój styl i technikę.

Szymon Godziek
Szymon Godziek z nagrodą za drugie miejsce / zdjęcie: Bartek Woliński

Transmisję z zawodów na żywo przeprowadzą ESPN oraz Red Bull TV (z polskim komentarzem).

Lista zaproszonych zawodników:

Co działo się na poprzedniej edycji?

Przeczytaj relację z Red Bull Rampage 2022 w tym miejscu.

YouTube player

O zawodach Red Bull Rampage

Zawody Red Bull Rampage stały się najważniejszym sprawdzianem umiejętności i wytrzymałości psychicznej na rowerze górskim. Reklamowane jako jedno z najbardziej wymagających wydarzeń na świecie, w którym biorą udział najlepsi sportowcy z całego świata i rozgrywane w jednym z najbardziej wymagających miejsc na świecie, wydarzenie to stało się najbardziej pożądanym tytułem w rowerowym freeridzie.

Oficjalna strona: redbull.com/us-en/events/rampage