Ogumienie DH/FR od Maxxis

Firma Maxxis specjalizuje się w produkcji opon. Nie są to wyłącznie opony rowerowe, ale także opony samochodowe, do quadów, motorów, wózków, przyczep itd. Firmę tworzy ponad 20000 ludzi, a opony są oferowane klientom w 150 krajach. W tym roku dla rowerzystów przygotowano sporo nowości. Poniżej przedstawiamy omówienie kilku najważniejszych technologii wykonania opon, które są dostępne w bieżącym roku.

3c (Triple Compound Technology)

Maxxis ponownie zrewolucjonizował scenę DH. Poprzez złączenie trzech najbardziej popularnych mieszanek gumy stworzyli oponę, która hamuje i skręca z niewiarygodną wręcz przyczepnością. Dodatkowo za sprawą wkomponowaniu mieszanki 70a „czas życia” opony wydłuża się dzięki mniejszej ścieralności.

Cechy charakterystyczne:

– Twardsza (70a) główna warstwa wzmacnia klocki, by nie niszczyły się lub odrywały podczas gwałtownych zakrętów czy ostrego hamowania,
– Super przyczepne (42a) centralne klocki dla lepszego hamowania i przyspieszania,
– Miękkie (40a) boczne klocki dla przyczepności na zakrętach.

Single Ply (Pojedynczy oplot)

Podstawową część opony tworzy jedna warstwa nylonu. Rozciągnięta od jednej krawędzi do drugiej ułatwia dopasowanie się opony do terenu oraz sprawia, że jest ona lżejsza.

Dual Ply (Podwójny oplot)

Nylon głównej części opony jest ukształtowany tak, by zapewnić dwuwarstwową ochronę. Co prawda przekłada się to na zwiększoną masę, ale w Downhillu taka ochrona jest niezmiernie ważna. Dostępny we wszystkich modelach 2009.

Butyl Insert

Dodatkowa warstwa gumy butylowej uformowanej wokół krawędzi opony Downhillowej zapobiega łapaniu snake’ów oraz chroni obręcz przed uszkodzeniami. Dostępny we wszystkich modelach 2009 .

Threads Per Inch (TPI)

Liczba nylonowych włókien na cal kwadratowy w głównym poszyciu opony. W przypadku opon z podwójnym oplotem liczona jest tylko jedna warstwa. Mniejsze TPI ochrania bardziej przed przebiciami oraz rozdarciem opony, ale wpływa na zwiększenie masy opony. Większe TPI sprawia że opona lepiej dopasowuje się do terenu i jest lżejsza.

Mieszanki gumy

Jednym z najbardziej oczywistych, a zarazem najważniejszym parametrem jest mieszanka bieżnika. Poprzez zmianę proporcji poszczególnych komponentów gumy, inżynierowie mogą stworzyć dwie opony, które na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, ale mają zastosowanie do odmiennych warunków. Oto kilka najpopularniejszych mieszanek:
– 70a – długa żywotność (niska ścieralność), małe opory toczenia,
– 60a MAXXPRO – doskonała przyczepność, mały wpływ na żywotność,
– 42a SUPER TACKY – niesamowita przyczepność,
– 40a SLOW REEZAAY – typowo zawodnicza guma.

Opis opon do DH

High Roller

Jedna z najbardziej znanych i najczęściej spotykanych opon na trasach DH. Pochylone środkowe klocki zmniejszają opory toczenia, a boczne zapewniają stabilność przy większych prędkościach. Dodatkowo ich ostre krawędzie zapobiegają poślizgom podczas zakręcania. Rowkowanie centralnych klocków zapewnia kontrole podczas jazdy na wprost. Bieżnik opony High Roller jest tak uniwersalny, że nadaje się do większości dyscyplin rowerowych włączając: DownHill, Cross Country i Freeride.

Poniżej rodzaje High Rollerów dostępnych w sklepie MaxxOponyRowerowe.pl:

High Roller 26×2.70 60 TPI single wire 70a 89 zł
High Roller 26×2.50 60 TPI single wire 70a 79 zł
High Roller 24×2.50 2ply + butyl insert ST/42a 119 zł
High Roller 24×2.50 60 TPI single wire 70a 79 zł
High Roller 26×2.50 2ply + butyl insert ST/42a 119 zł

Minion DHR

Minion został zaprojektowany przez Europejskich inżynierów aby sprostać wymaganiom zawodników UCI World Cup Downhill. Klocki w DHR są pochylone podobnie jak w DHF, ale kanaliki w nich są zaprojektowane do lepszego przyspieszania i hamowania. W zależności od warunków DHR może być zastosowany w przednim i tylnym kole lub tylnym w parze z DHF na przodzie.

Minion DHF

Bieżnik tej opony został specjalnie zaprojektowany pod trasę zawodów DH Norba, którego trasa charakteryzuje się luźną i błotnistą nawierzchnią. Klocki w DHF są pochylone dla mniejszych oporów toczenia. Ponadto są nacięte wzdłuż dla lepszej kontroli podczas jazdy na wprost i skręcania. Podobnie jak DHR, może być stosowany na dwóch kołach lub w parze z DHR.

MaxxOponyRowerowe.pl oferuje te opony w następujących cenach:

Minion DH F 26×2.70 2ply + butyl insert 70a 114 zł
Minion DH F 26×2.50 60 TPI single wire 70a 79 zł
Minion DH F 26×2.50 2ply + butyl insert ST/42a 114 zł
Minion DH R 26×2.70 2ply + butyl insert 70a 114 zł
Minion DH R 26×2.50 60 TPI single wire 70a 79 zł
Minion DH R 26×2.50 2ply + butyl insert ST/42a 114 zł

Swampthing

Guma użyta do produkcji Swampthinga jest na tyle mocna aby klocki nie odrywały się, jednocześnie na tyle miękka, by opona miała przyczepność na mokrych kamieniach i korzeniach. Zaokrąglone profile na klockach trzymają się gleby bez zakopywania się w niej.

MaxxOponyRowerowe.pl oferuje:

Swampthing 26×2.35 60 TPI wire MaxxPro 60a 79 zł
Swampthing 26×2.35 2ply + butyl insert ST/42a 99 zł

Wet Scream

Stworzone dla najbardziej błotnistych tras DH na świecie (Les Gets, Francja). Projektowane były głównie do zastosowań zawodniczych. Szeroko rozstawione klocki o bardzo wysokim profilu pozwalają przejechać największe błoto.

MaxxOponyRowerowe.pl oferuje:

WetScream 26×2.20 60Tpi Single wire 70a 79 zł
WetScream 26×2.20 2ply + butyl insert ST/42a 99 zł