Freelap to szwajcarska firma oferująca przenośne systemy pomiaru czasu dla sportowców. Od marca  polski przedstawiciel ma w swojej ofercie pełną gamę produktów, w tym dedykowane poszczególnym dyscyplinom sportu zestawy.

Co odróżnia Freelapa od innych systemów pomiaru czasu? Przede wszystkim Freelap to system przenośny i intuicyjny, który umożliwia bardzo dokładny (do 0.02s) pomiar w dowolnym miejscu – bez rozwijania kilometrów kabli i skomplikowanej aparatury, a w dodatku mieści się w plecaku i nie kosztuje fortuny. Można go wykorzystać zarówno w profesjonalnym treningu, jak i przy organizacji amatorskich zawodów.

freelap1

Podstawowy zestaw TX Junior Kit 

 

Na system składają się co najmniej jeden nadajnik i odbiornik. Zarówno nadajniki, jak i odbiorniki występują w kilku wersjach i mogą być wykorzystane w różny sposób.

Nadajniki przenośne w postaci słupków umieszczane są przy trasie i emitują pole elektromagnetyczne, które aktywuje odbiornik (np. w postaci stopera na rękę) poruszający się razem ze sportowcem. Odbiornik automatycznie mierzy, rejestruje i wyświetla czas pokonania danego odcinka lub całej trasy. Całość można w dowolnym momencie przenieść w inne miejsce. 

freelap2

 Nadajnik do sportów motorowych TX Power5 

Oprócz nadajników przenośnych Freelap oferuje także nadajniki montowane na stałe. Na całym świecie Freelap nawiązuje współpracę z ośrodkami sportowymi, takimi jak bikeparki, tory motocrossowe, wyścigowe, lekkoatletyczne czy BMXowe, gdzie są one montowane. Można tam przywieźć swój stoper lub wypożyczyć go na miejscu i pościgać się z kumplami lub porównać swój czas do czasów najlepszych w danej dyscyplinie sportu zawodników.

freelap3

 Odbiornik na motocykl – MX Timer

Sprzęt Freelapa to jednak nie tylko zabawa, ale i poważna pomoc w treningu. Duża dokładność pozwoli zawodnikom np. wybrać odpowiednie do trasy ustawienie sprzętu (jak ustawienia zawieszenia, mieszanka opon) czy też testować optymalne linie przejazdu trasy. Ze sprzętu Freelapa korzystają np. Jill Kintner (4cross, BMX), Steve Smith (downhill) czy Cedric Gracia (downhill, 4cross). Dane treningowe zapisane w stoperze można ściągnąć na komputer i analizować.

Podstawowy i najbardziej uniwersalny zestaw składający się z odbiornika w postaci stopera na rękę i dwóch słupków nadawczych kosztuje niecałe 1200 zł. Zestaw dedykowany do MX to wydatek  1599 zł. Warto podkreślić, że do wspólnych treningów czy zawodów wystarczy tylko jeden nadajnik lub zestaw nadajników, a każdy z zawodników kupuje wtedy jedynie odbiornik, np. w postaci stopera, a to już wydatek tylko ok. 600 zł.

 

Pełną ofertę można zobaczyć na   www.freelap.pl