Po Beskidzie Wyspowym postanowiliśmy odwiedzić Zawoję w Beskidzie Żywieckim. To miejsce szczególne z na mapie Polski kilku  powodów. Sama Zawoja jest największą pod względem powierzchni wsią w naszym kraju, a nad nią wznosi się malownicza królowa Beskidów – Babia Góra.

Na zachód od Zawoi ciągnie się Pasmo Jałowca , które oferuje przepiękne widoki, w tym na wspominaną Babią Górę. Znaczna część z ponad dwustu przysiółków składających się na Zawoję kryje się właśnie pośród bocznych dolin i grzbietów Pasma Jałowieckiego.  Możliwości jazdy na rowerze są tam znacznie większe niż można by przypuszczać  jadąc główną drogą przez centrum  miejscowości. Do każdego rozrzuconych po górach przysiółków prowadzą drogi – mniej lub bardziej wyboiste, które mogą stanowić wyzwanie dla początkujących kolarzy górskich. Ci szukający mocnych wrażeń też nie będą zawiedzeni, bo niektóre szlaki oferują moc atrakcji w postaci szybkich i wąskich ścieżek nierzadko usianych kamieniami i korzeniami.  Widoki z Mędralowej, Jałowca i wielu innych miejsc,  po prostu zachwycają.

Na zachód od Zawoi znajduje się Pasmo Policy. Tam też zaliczyliśmy soczyste przejazdy enduro, ale w zupełnie innym stylu. Widokowych polan nie ma tu zbyt wiele jak w Paśmie Jałowca, ale za to świerkowy bór we mgle tworzy klimat jak z bajki.  Same ścieżki są tu bardzo wymagające. W kilku miejscach można spróbować swoich sił na mocno kamienistych sekcjach z uskokami. Podczas deszczu korzenie i skały robią się śliskie jakby je ktoś namydlił, wtedy uwaga musi być napięta do granic.

Przejazd głównym grzbietem Policy, oraz trawers jej zachodniego stoku wąskim singletrackiem, za znakami zielonego szlaku,  to hit tego wypadu. W kilku miejscach jest naprawdę trudno przejechać, ale doświadczeni bikerzy powinni podjąć wyzwanie.

W Zawoi każdy zainteresowany kolarstwem górskim znajdzie coś na miarę swoich potrzeb i możliwości.

Zapraszamy na naszą stronę www.endurome.com, Facebook: http://www.facebook.com/EnduroMe , oraz profil Vimeo: http://vimeo.com/user7137590/videos, gdzie można obejrzeć nasze dotychczasowe nagrania.