JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Wiwat Śliwa, wiwat Łukasik !!!

Michał Śliwa [Top Riders] w minioną niedzielę zdobył tytuł Mistrza Polski w downhillu. Sławek Łukasik [FroPro] wygrał kategorię Junior, mniej prestiżową, która jest przedsmakiem startów w Elicie jednakże zaznaczyć trzeba, że Sławek podczas Mistrzostw Polski Diverse Downhill Contest w Szczyrku na stoku Skrzyczne uzyskał najszybszy czas zawodów!

Zacznijmy jednak od początku.

Uwielbiany przez zawodników w tym sezonie deszcz pokazał swoje pazury w piątek, gdy niemalże cały dzień padało, momentami ulewnie. Zapowiadało się, że będą to kolejne zawody w błocie. Nic jednak bardziej mylnego, sobotni poranek powitał nas słońcem i ponad 20-stoma kreskami na termometrach. Trasa przesychała z godziny na godzinę. W niedziela natomiast jak na zamówienie piękną pogodę – niebo było błękitne bez żadnej chmury, temperatura sięgała 30-stu stopni Celsjusza.

Mistrzostwa Polski pod egidą Diverse Downhill Contest, które miały również status czwartej rundy Pucharu Polski rozpoczęły się w niedzielę o 11:15 oficjalną ceremonią wciągnięcia polskiej flagi. Honory czynili zawodnicy broniący tytułów mistrzowskich oraz Pan Jerzy Klinik najbardziej przychylny downhillowi człowiek w PZKol. Do rywalizacji przystąpiło 243 zawodników w tym kilku Czechów, Rosjan, a także Austriak.

Już po porannych treningach chodząc pomiędzy namiotami teamowymi usłyszeć można było „jest szybko”. Trasa licząca 2300 metrów, przeschła całkowicie, powychodziło trochę nowych zdradliwych korzeni, oraz kamieni, całość była płynna i szybka.

Wyniki:
Hobby Hardtail:
1. Amadeusz Kuczera z Brennej zdeklasował rywali wygrywając z 16-sto sekundową przewagą.
2. Jakub Chrzan [FroPro]
3. Staśko Damian [FroPro]

Hobby Junior
1. Łukasz Wojtas [Northec Bike Team] z Bielska-Białej – specjalne podziękowania dla Łukasza za pomoc przy budowie trasy na Skrzycznem.
2. Dominik Niewiadomy [HEBDA/RMK]
3. Damian Nowakowski [FUNRIDETEAM]

Hobby Full – jak to już przystało od lat najliczniejsza kategoria w której o zwycięstwo rywalizowało blisko 100 zawodników.
1. Najdek Jakub [Gravity Racing] Czechy
2. Michał Nowocień [Dobosz Sport]
3. Bartłomiej Kiszala [Mongoł Racing]

Kobiety:
1. Anna Sojka niepokonana od lat, jak to mawia komentator Kleju – najpiękniejsze piegi w Polsce po raz kolejny zdobyła tytuł Mistrzyni Polski.
2. Agata Stamm [AZS UNIWERSYTET GDAŃSK]
3. Justyna John [Trento 3racing Group]

W kategorii Kobiet open trzecie miejsce wywalczyła Joanna Gruca [Stigma] z Bielska-Białej. Asia nie posiada niestety licencji przez co nie mogła zostać sklasyfikowana w Mistrzostwach Polski, nie mniej wielkie brawa i zachęcamy do przystąpienia do grona licencjonowanych zawodniczek na kolejne lata.

Masters:
1. Wojtek „Diabeł” Koniuszewski [Uks Wygoda Białystok] stoczył zaciętą walkę wygrywając o 1 setną sekundy.
2. Grzegorz Zieliński [Fundacja SBR]
3. Jakub Frontczak [Freakyrippers.pl]

Juniorzy:
1. Sławek Łukasik [Frower Power] zdeklasował swoich rywali wygrywając z przewagą ponad 13-stu sekund. Uzyskał również najlepszy czas przejazdu podczas Mistrzostw Polski Diverse Downhill Contest [1,5 sekundy lepszy od Elity].
2. Maciej Hojnor [Top Riders]
3. Marcin Tarkowski [Freakyrippers.pl]

Elita:

W tej kluczowej kategorii każdy czekał na pojedynek Maciej Jodko kontra Michał Śliwa. Po eliminacjach Jodko był pierwszy, Śliwa drugi, Arkadiusz Perin trzeci. W przejazdach finałowych nastąpiło mocne przetasowanie. Mistrzem Polski został Michał Śliwa [Top riders], drugą pozycję uzyskał Maciej Jodko [RMF FM Mountain Dew Adrenaline]. Dużą niespodzianką było trzecie miejsce Mikołaja Wincenciaka [HADRONSPORT.COM BIOTOP], który w tym sezonie powrócił do ścigania i od razu wskoczył na podium Mistrzostw Polski – Gratulacje. Warto zaznaczyć, iż w kategorii Elita aż 7 zawodników uzyskało czas poniżej 3 minut co świadczy iż poziom eliciarzy mocno wzrasta.

O zdanie na temat Mistrzostw Polski Diverse Downhill Contest zapytaliśmy zwycięzców dwóch kategorii oraz organizatora Tomasza Gagat.

Michał Śliwa – zwycięzca kategorii Elita: „Jestem bardzo zadowolony że tak wszystko poszło .Jak zwykle przed Mistrzostwami Polski nie układało się; potężna gleba w przejeździe treningowym w niedziele rano, defekt napędu i zerwany paznokieć przy myciu roweru – pech. Mówię do żony – limit pecha wykorzystany na ten sezon teraz musi być dobrze. Przejazd finałowy nie był super, jak bym pojechał tak jak na treningach to myślę że spokojnie urwałbym 3 sek. Nowy odcinek przejechałem nerwowo i niezbyt szybko. Mówię do siebie – Michał jak chcesz wygrać to teraz musisz pójść piecem. Niestety pojawiły się jeszcze niespodzianki na trasie: po napędzeniu się po trawersie nie dohamowałem się i oparłem się na materacu na ściance z luźnymi kamieniami. Znów myślę nie no teraz musi być piec do końca i tak było. Trochę za szybko i nerwowo przeleciałem skok w lesie po prawej i prawie położyłem się na ostatnim zakręcie przed końcową hopą. Zwycięstwo smakuje lepiej jeśli zdobywa się Mistrza w takim trudzie i po takiej walce do końca.
Dziękuję za doping i wsparcie wszystkim kibicom na trasie i super powitanie na mecie, niesamowite uczucie jak wylatujesz z ostatniej hopy i widzisz tłum ludzi. Dziękuję kibicom którzy spotykając mnie mówili: musisz to zrobić! Dziękuję żonie za pomoc, wsparcie i wyrozumiałość, oraz sponsorom: Dartmoor, Hayes, Manitou Answer, Sixsixone,Royal, Specialized, MkbikeOnline.”

Sławek Łukasik – zwycięzca kategorii Junior: „Zawody uważam za bardzo udane. Trasa mi się podobała, była szybka i płynna. Miałem dobry przejazd finałowy co pozwoliło mi wykręcić czas dnia i wyprzedzić całą elite. bardzo się cieszę z tego i mam nadzieje ze uda się to jeszcze powtórzyć :)”

Tomasz Gagat – organizator zawodów: „Tym razem podczas zawodów postawiłem się w roli zawodnika, obowiązki dyrektora zawodów przejęła inna osoba. Zabieg ten dał mi pogląd na zawody „od środka”. Wyciągnąłem wnioski, wiem nad którymi elementami organizacji należy jeszcze popracować. Było to bardzo ciekawe doświadczenie”

Kolejna edycja Diverse Downhill Contest 10-11 września w Międzybrodziu Bialskim na górze Żar. Bieżące informacje na downhillcup.eu oraz profilu FB – facebook.com

Tytularnym sponsorem imprezy jest marka odzieżowa Diverse, wsparcie energetyczne zapewnia Red Bull, a wsparcie techniczne X-Box 360.