W poniedziałkowe popołudnie na terenie Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej odbyły się krajowe kwalifikacje do światowego finału zawodów papierowych samolotów – Red Bull Paper Wings. 120 zawodników walczyło w trzech kategoriach: locie na dystans, locie na czas i akrobatyce lotniczej. Zacięta walka wyłoniła trzech warszawskich czempionów: Piotra Ryniewicza, Jakuba Rosińskiego i Adama Olesińskiego.

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe zawody w konstruowaniu i rzucaniu papierowymi samolotami. Akademiccy konstruktorzy rywalizują w trzech różnych dyscyplinach – lotu na dystans, lotu na czas oraz akrobatyce lotniczej. Warszawa piloci zmagający się w zawodach mieli do dyspozycji jedynie kartki papieru, a kluczem do sukcesu było ich odpowiednie złożenie.

Warszawskie kwalifikacje do światowych zawodów Red Bull Paper Wings przyciągnęły sporą grupę amatorów papierowej awiacji – listy startowe zostały wypełnione do ostatniego miejsca. Studenccy konstruktorzy przez całe popołudnie zmyślnie składali kartki papieru i walczyli z grawitacją. W kategorii lot na dystans, niepokonany okazał się samolot Piotra Ryniewicz. Jego machina pokonała dystans 22,8 metra. „Jestem bardzo mile zaskoczony swoją wygraną! Nie przygotowywałem się specjalnie do tych zawodów, a ostatni samolot jaki złożyłem, powstał jeszcze w czasach podstawówki. Jak widać mam całkiem dobrą pamięć i sporo szczęścia!” śmieje się Piotr.

W kategorii lot na czas, laur zwycięstwa przypadł Jakubowi Rosińskiemu, który utrzymał w powietrzu swój samolot przez 8,28 sekundy. Kategoria akrobatyczna należała do Adama Olesińskiego, który swoim występem zdobył największą przychylność jury i otrzymał 23 punkty.

Kolejnymi przystankami na mapie zawodów jest Poznań i Białystok. Już 13 marca (wtorek) na terenie studenci zmierzą się w lotniczej rywalizacji. Pozostałe eliminacje odbędą się w Olsztynie i Gdańsku.

Ranking wyników polskich kwalifikacji wyłoni trójkę pilotów, którzy wezmą udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Austrii. Już po raz trzeci finałowe starcie odbędzie się w miejscu idealnie wpisującym się w awiacyjny klimat zawodów – w salzburskim Hangarze 7, pełniącym funkcję muzeum lotnictwa oraz bazy zespołu Flying Bulls.

Więcej informacji na temat Red Bull Paper Wings, kalendarz wszystkich przystanków kwalifikacyjnych oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie RedBullPaperWings.com