Turner Bikes bezkompromisowa amerykańska marka specjalizująca się w rowerach z pełnym zawieszeniem. Wyścigowe korzenie Davida Turnera i widać w każdym calu produkowanych przez niego ram.

Na początek flagowy sprzęt do zjazdu DHR. Model 2012 nie uległ zmianie w porównaniu do poprzedniego rocznika.  Podczas projektowania najważniejszym parametrem było niskie umieszczenie środka ciężkości zorientowanego w okolicy supportu. By to osiągnąć zdecydowano się na cieniowane widełki tylnego trójkąta oraz nisko umieszczony tłumik. Dodatkowo odchudzono  haki tylnego koła, mocowanie hamulców w standardzie PM. Wszystko po to by rower pewnie prowadził się w zakrętach i płynnie pokonywał trudne technicznie odcinki. Płaska główka sterowa (63°) w standardzie 1.5 cala pozwala na montaż sterów Cane Creek Angle Set.

W ramie zastosowano ponadwymiarowe łożyska Enduro smarowane poprzez kalamitki. Takie rozwiązanie jest wizytówką Turnera, gdyż od lat stosuje to rozwiązanie, które znacząco wydłuża żywotność łożysk i upraszcza serwisowanie.

Rama dostępna w cenie: 3195 USD

EXP build kit: 5945 USD (SRAM x9, Boxxer RC, koła Novatec)

PRO build kit: 7786 USD (SRAM XO, FOX 40, koła EA Havoc)

5 SPOT Najbardziej uniwersalny z całej kolekcji, można nim jednego dnia wystartować w maratonie, a drugiego polecieć na pełnej prędkości przez techniczne odcinki rajdu enduro. Modyfikacje idą w kierunku wzmocnienia konstrukcji. Fani Hammerschmidt’a lub jednego blatu będą zadowoleni z mocowania pod napinacz w standardzie ISCG05.

Możliwość montowania widelców ze skokiem 160mm zamienia oblicze 5 Spota w rasowego pogromcę gór. Oś 142x12mm, hak przerzutki przeszczepiony wprost z DHR’a oraz gięta dolna rura ramy to doskonała baza do budowy rasowej maszynki enduro. Zależy ci na super „pluszowej” pracy zawieszenia, chcesz by wybierało liście , możesz bez problemu zamontować tłumik z piggy back.  5 Spot dostępny będzie w czarnej i pomarańczowej anodzie oraz RAW.

Cena ramy 5 SPOT: 2495 USD

EXP build-kit: 5079 USD (Shimano XT, FOX 32 RLC , koła EA70)

PRO build kit: 6942 USD (Shimano XTR, FOX 32 RLC, koła EA Heaven)

SULTAN ścieżkowy 29er otrzymał kurację wzmacniającą i teraz może pochwalić nie tylko dużymi kołami ale i tylną osią RS Maxle w standardzie 142x12mm. Oś jest grubsza, piasta szersza co daje jeszcze większą sztywność tylnego trójkąta. Dla tych, którzy są bardziej nastawieni na zjeżdżanie lub lubią hartować łydy na podjazdach zainstalowano mocowania pod napinacz w standardzie ISCG05. Coraz więcej osób decyduje się na jeden blat z napinaczem co ma szereg zalet zwłaszcza w ostrym terenie.

Kolejną modyfikacją i ukłonem w stronę nowoczesnych tłumików (np.:CC DB, RS Monarch Plus RS3) jest lekkie gięcie dolnej rury w głównym trójkącie ramy w okolicach supportu by mogły się zmieścić tłumiki z tzw. piggy back. Sultan będzie występował w niebieskiej i czarnej anodzie oraz RAW.

Cena ramy: 2495 USD

Exp build kit: 5229 USD

PRO build kit: 7092 USD

 

Firma Turner zawsze podchodził indywidualnie do swoich klientów. W tym sezonie mogą oni wybierać spośród 15 lakierów proszkowych oraz optymalnej kombinacji osprzętu. Można zamówić osobno ramę, ramę z widelcem lub kompletny rower w kilku opcjach napędu. Standardowo montowane są korby z dwoma tarczami ale są też do wyboru korby 1×10 E13 lub klasyczna trzy tarczowa opcja, a wszystko w jednej cenie.

 

Niezniennie od lat wizytówką Turnera pozostają:

– kalamitki do smarowania zawieszenia bez konieczności rozkładania ramy. Długowieczne rozwiązanie gwarantujące bezproblemową jazdę przez wiele sezonów.

– Łożyska ślizgowe (Flux, 5 Spot i Sultan), dużo sztywniejsze i bardziej wytrzymałe niż powszechnie stosowane łożyska kulkowe.

– Hex-lock, ogniwo DW-link ma sześciokątne zakończenia by zbudować bardzo sztywne połączenie,

– Możliwość zamówienia lakieru proszkowego na zamówienie. Chcesz mieć unikalny sprzęt. Wybierz jeden z 15 wysokiej jakości lakierów proszkowych.

– Szeroka rozmiarówka od XS do XXL oraz znakomitą jakość wykonania Made in USA.

– Nowość na 2012 to prowadzenie linek, które polega na zastąpieniu przelotek do zipów sprytnymi uchwytami montowanymi na śrubkę.

 

Uprzedzając pytania, RFX Legendarna maszyna do ostrej jazdy czeka na swoją reaktywację. Na razie sprzęt wciąż jest w fazie testów prototypów. Musimy się uzbroić w cierpliwość. Dave Turner wprowadzając na rynek sprzęt chce mieć 200% pewności, że rowery nie zawiodą swoich właścicieli na najbardziej wymagających trasach naszego globu. Obecnie dopracowuje RFX’a pod kątem opłacalności. W tej chwili jego cena jest na poziomie DHR. Dla poszukujących mocnej maszyny enduro Dave poleca wzmocnionego 5 Spota z widelcem 160mm, napinaczem i sprężynowym tłumikem.

 

informacja: www.pogobikes.com