W ostatnią sobotę w towarzystwie znakomitej jak na tę porę roku aury rozpoczęliśmy sezon rowerowy 2012! Mobilizację wszelkiej maści kolarzy do odkurzenia rowerów po zimie zaczęliśmy podczas tradycyjnego przejazdu przez największe olsztyńskie dzielnice. Celem tej krótkiej lecz jak się okazało prowadzonej w dobrym tempie wycieczki było olsztyńskie Stare Miasto, gdzie odbywała się uroczysta inauguracja projektu „Olsztyn. Aktywnie!”. Lokalni rowerzyści przyzwyczaili nas do dużej frekwencji i po raz kolejny okazali się jedną z liczniejszych grup wśród „aktywnych” olsztynian. To nieprzypadkowe ponieważ różne formy kolarstwa są mocnym punktem całego cyklu. Zaczynając od rekreacyjnych rajdów krótkich i długich, poprzez treningi kolarstwa grawitacyjnego, aż do odbywających się po raz pierwszy w trzy letniej historii projektu treningi kolarstwa górskiego, które będą przygotowywać Was do startów w maratonach oraz zawodach cross – country.  Szybko okazało się, że właśnie treningi, które startowały punktualnie o godzinie 14:00 dały tego dnia najwięcej radości kolarzom ekstremalnym oraz górskim.

Uzbrojeni w kaski, ochraniacze oraz rowery ruszyliśmy aby chłonąć wiedzę od naszych instruktorów: Maćka Kucbory oraz Adama Dowgirda. Szczególnie cieszy nas obecność wielu nowych osób, które dzielnie radziły sobie z jazdą w nieco innym niż na co dzień stylu oraz w dużo trudniejszych warunkach terenowych. Miło było popatrzeć na przedstawicielki płci pięknej, które ku zaskoczeniu wszystkich robiły szybkie postępy i nie obawiały się wkalkulowanych w początki jazdy ekstremalnej upadków. Z kolei dużą grupę najmłodszych uczestników rozpierała niesamowita energia i wydawałoby się, że przez całe trzy godziny treningu nie zsiadali w ogóle z rowerów! Być może to właśnie my znajdziemy następców Mistrza ! :)

Równolegle na trasy olsztyńskiego Lasu Miejskiego oraz sąsiadującego osiedla Redykajny ruszyli kolarze górscy. A o tym co działo się podczas pierwszego treningu opowiedzieli nam nasi instruktorzy:

Tomek Kułakowski (grupa początkująca): Rozpoczęliśmy na ulicy Leśnej gdzie nastąpił podział na dwie grupy zaawansowania. Wiele osób nie wierzyło w swoje umiejętności oraz kondycję rezygnując z udziału w treningu zaawansowanym. Obydwie grupy ruszyły trasą FIT zeszłorocznego maratonu rowerowego Mazovia MTB. Grupa początkująca nastawiona była na trening techniczny ćwicząc podstawowe elementy poruszania się na rowerze górskim takie jak: odpowiedni balans ciałem przy wchodzeniu w zakręt, zjazd po korzeniach, kadencja na podjazdach, operowanie hamulcem. Byliśmy zmuszeni do skrócenia dystansu z powodu ciężkich warunków terenowych pokonując około 20 kilometrów. Wszystkim uczestnikom należą się wielkie brawa gdyż dali z siebie 110%, tym bardziej, że po przerwie zimowej bardzo ciężko o zmotywowanie organizmu do wysiłku fizycznego. Już teraz zapraszam na kolejny trening!

Kacper Dakszewicz (grupa zaawansowana): Podczas ostatniego treningu pokonaliśmy 35 kilometrów szerokimi, łatwymi technicznie szutrówkami. Momentami błoto dało się we znaki, zmuszając nas do dodatkowego wysiłku i skupienia, a nawet schodzenia z roweru i przechodzenia przez kałuże. Trening zaowocował nowymi znajomościami, a uczestnicy wykazali chęć dalszego uczestnictwa w treningach. Nasze spotkania to nie zawody, tylko praca nad  poprawą formy i techniki połączona z dobrą zabawą. Poza tym, w trakcie treningów wymieniamy się spostrzeżeniami z maratonów i nowinkami technicznymi ze świata kolarstwa. Pamiętajcie, że zawsze dostosowujemy tempo i trudność trasy do poziomu uczestników. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Mamy nadzieję, że przy okazji następnego treningu znajdzie sie więcej osób, które uwierzą we własne możliwości i wyruszą trenować z nami czyli z grupą zaawansowaną. Zapraszam!

W oczekiwaniu na następne spotkania polecamy fotorelacje z opisywanych wydarzeń, znajdujące się w naszej klubowej galerii pod adresem www.picasaweb.google.pl/bpwkrankpl oraz do wymiany zdań, opinii, uwag na forum projektu, które znajduje się pod adresem www.aktywnie.olsztyn.eu

Kolejne treningi z cyklu „Olsztyn. Aktywnie!” już w kwietniu! W poniedziałek wielkanocny (09.04.2012) spotykamy się aby spalić świąteczne kalorie podczas treningu kolarstwa górskiego, a niecały tydzień później (14.04.2012) będziemy znów walczyć z grawitacją!

Więcej informacji znajdziecie na stronach www.aktywnie.olsztyn.eu oraz www.krank.pl, a także na Facebooku: WKR FAN Team oraz bardzofajnerowery.pl