Są marki znane mniej, są też znane bardziej, ale są też marki kultowe i gdzieś wśród nich czai się Zło, o którym słyszała większość, ale niewielu miał okazję się z nim spotkać. Szczególnie ciężko jest spotkać się z takimi markami w naszym zimnym kraju zdominowanym przez sklepowych gigantów. Jednak teraz się to zmienia i do grona kultowych marek, które można kupić w Polsce dołączył Evil, a za jego dystrybucję będzie odpowiedzialna firma GodLikeBike.

A jeśli mowa o amerykańskim Evilu, który przez ostatnie dwa lata karmił nas nowinkami z przygotowań i testów swojego nowej ramy, to nie możemy nie przedstawić ich najnowszego dzieła, czyli ramy downhillowej z włókna węglowego.

Gdy spojrzymy na Undead, to wiemy że było warto długo pracować nad tym projektem, gdyż rama robi piorunujące wrażenie na większości osób i to niezależnie czy są oni miłośnikami downhillu czy wolą się wspinać. Dzieje się tak, gdyż jest ona wykonana z dbałością o każdy najdrobniejszy szczegół wizualny, ale też technicznie oferuje wiele ciekawych rozwiązań.

Za zawieszenie w najnowszym dziele Evila odpowiedzialny jest guru pełnej amortyzacji Dave Weagle, co zapewnia że jej praca jest idealnie dopasowana do wymagań współczesnych tras DH. Rama ma skok 203 mm z nowoczesną geometria, którą można dodatkowo modyfikować w dużym zakresie dla dopasowania do preferencji zawodnika i wymogów różnych tras poprzez zmianę w ustawieniach krzywek oraz kąta główki.

Undead to nie tylko zawieszenie i widać że jego twórcy nie zapomnieli o innych drobnych acz ważnych szczegółach i zastosowali kilka bardzo przemyślanych rozwiązań:

– dedykowane, demontowane osłonki dolnej rury,
– dedykowana osłonka po łańcuch,
– metalowe osłony ramy przy tarczy i kasecie,
– wbudowany błotnik,
– zderzaki będące prowadnicami przewodów,
– mocowanie ISCG z możliwością wymiany w przypadku uszkodzenia,
– rama fabrycznie ze sterami umożliwiającymi modyfikację kąta główki.

Ale po tym całym podziwianiu należy przejść do konkretów, czyli spojrzeć na ceny. I tu czeka nas miła niespodzianka, bo katalog pokazuje nam że możemy zostać właścicielem takiego roweru już za niecałe 18500 zł i to na fajnym osprzęcie, choć jeśli ktoś chce kupić topową wersję to będzie musiał znaleźć 26500 zł. Cena z samą ramę to 12300 zł z damperem Fox DHX-RC4 Kashima.

A to nie koniec nowinek od Evila, gdyż do produkcji trafiła już rama Enduro o skoku 150 mm, o której z pewnością napiszemy gdy tylko pojawi się w sprzedaży, choć wiemy już od dystrybutora, że będzie to jedna z najciekawszych ofert wśród węglowych ram na rynku w bardzo dobrej cenie.

Undead w wersji Expert będzie dostępny na testy u dystrybutora jak tylko zakończy swoją podróż po redakcjach portali i pism rowerowych.