Tahnée Seagrave i Sławomir Łukasik wygrywają iXS Downhill Cup Pila.

Slawomir Lukasik - EDC Pila 2013

Kolejna runda  iXS Downhill Cup przeszła do historii. Podczas trzeciej edycji, która odbyła się w włoskim mieście Pila zwyciężył Sławek Łukasik, który był niespodzianką zawodów. Podczas niedzielnych finałów warunki były idealne dla ponad 350 zawodników z 22 krajów.

Począwszy od 2010 roku Pila jest gospodarzem iXS European Downhill Cup. Mały ośrodek narciarski położony w pobliży Aosty zapewnia zapierający dech w piersiach widok z 1800m n.p.m. W tym roku trasa została przygotowana przez nikogo innego niż Corrado Herina, który jest zwycięzcą dawnego pucharu świata. Wykonał on naprawdę świetną robotę! Trasa o długości 2600 metrów z 500 metrowym przewyższeniem wymaga nie lada umiejętności od każdego zawodnika, aby mógł się na niej spokojnie 'bawić’.

Pogoda w sobotę była zdominowana przez opady deszczu oraz burze, które rozpoczęły się tuż po starcie kwalifikacji elity mężczyzn. Ze względu na raczej nie sprzyjające warunki i opady deszczu, które praktycznie zniszczyły trasę, trzecie kwalifikacje Elity Kobiet zostały odwołane i przełożone na niedzielę. W Elicie kobiet dominowała Emilie Siegenthaler.

Tahnée Seagrave - EDC Pila 2013

Niedzielne treningi musiały zostać zredukowane to tylko dwóch godzin, po których odbyłby się kwalifikacje przeniesione z soboty. Pogoda okazała się bardzo łaskawa, sama trasa została naprawiona, a sobotni deszcz zmniejszył ilość pyłu przez co warunki do ścigania były praktycznie idealne. Zwycięzcą kwalifikacji Elity mężczyzn był Luz Weber ze Szwajcarii, który jest v-ce mistrzem tegoż kraju.

Emilie Siegenthaler - EDC Pila 2013

W kategorii U17 było naprawdę ekscytująco. Ze względu na zmianę zwycięzców pojedynczych wyścigów ogólna stawka również się stale zmieniała. W pewnej chwili Silas Grandy (GER- Moto Club Faro) był tym, który pobił wszystkich swoim czasem na Spicaku okazał się tutaj również szybki i zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii.

Awards Ceremony Elite Women - EDC Pila 2013

W kategorii U17 kobiet Viktoria Gimenez (FRA – Roigo racing Les angles) była następczynią Tahnee Seagrave’s jako jedyna kobieta w swojej kategorii. To może być początek świetnej kariery przed 16 letnią Gimenez. 18 letnia Tahnee Seagrave (GBR- FMD Racing) która zjechała jako jedna z pierwszych kobiet w finałach zasiadła na miejscu Red Bull, które utrzymała do końca! Nikt nie był w stanie pobić jej czasu 4:40:339 minut.

W kategorii elity mężczyzn uczestnicy musieli zmierzyć się z trudniejszymi warunkami, ponieważ nie mieli oni zbyt dużo czasu pomiędzy treningami, kwalifikacjami a finałami. W międzyczasie słońce wchodziło coraz wyżej, a z nim wzrastała temperatura. Kiedy Matthew Walker (NZL – Kingpin Bikes) ulokował się na Hot Seacie na ponad dwie godziny (!) najwyraźniej cieszył się zimnym redbullem siedząc w słomkowym kapeluszu. Pierwszym, który zbliżył się do jego czasu był Bryn Dickerson, lecz Sławek Łukasik (POL – Fro Pro) nie zgodził sie z duetem dwóch Nowozelandczyków w finale i wyparł Walkera z jego Hot Seatu. W tym czasie zostało jedynie 5 zawodników na samej górze i każdy z nich był chętny na to, aby wygrać.

Mimo zacięcia w zjeździe nikomu się to nie udało i Sławek pozostał na Hot Seacie, tym samym wygrywając zawody w elicie mężczyzn !!! (red. Gratulujemy Sławkowi)

Pila jest zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych miejsc w Pucharze Europy i wykazała bpo raz kolejny bardzo dobrą reputację w 2013 roku. I musicie uwierzyć – mały deszcz nigdy nie zatrzymał jeszcze zawodów zjazdowych! Po krótkiej przerwie mistrzostwa będą kontynuowane w Wiriehorn w Szwajcarii.

Wszystkie daty kolejnych zawodów oraz informacje mogę być znalezione na ixsdownhillcup.com

 

Tak wyglądała trasa zawodów:

 

 

 

 

.