Wystartował pierwszy Europejski System Rejestracji Rowerów bikeTAG.eu , w którym można zarejestrować rower oraz części rowerowe, a także sprawdzić czy rower, który planujemy kupić nie był kradziony.

To istotna wiadomość dla wszystkich właścicieli rowerów oraz dla osób planujących zakup używanego sprzętu. Dzięki rejestracji w bazie nasz rower będzie funkcjonował jako legalny sprzęt a na wypadek kradzieży społeczność bikeTAG.eu będzie mogła zostać poinformowana przez właściciela o zdarzeniu. Równocześnie platforma ta daje możliwość sprawdzenia czy rower, który planujemy kupić pochodzi z legalnego źródła, czy nie został skradziony, a tym samym czy po jego zakupie organy ścigania nie postawią kupującemu zarzutu paserstwa.*

Jednocześnie wszyscy sprawdzający za pośrednictwem systemu bikeTAG.eu rower lub części rowerowe przed ich zakupem, mogą przyczynić się do wykrycia ewentualnej próby sprzedaży kradzionego sprzętu. Daje to szansę zwiększenia liczby odzyskanych skradzionych rowerów w całej Europie. Takie utrudnienie życia złodziejom przełoży się na zmniejszenie ilości kradzieży.

Od teraz wszystkie informacje o skradzionych rowerach będą dostępne w jednym miejscu i dla wszystkich bez ograniczeń.

bikeTAG.eu - S1

Misja bikeTAG.eu – Weźmy sprawy w swoje ręce!

Powodem stworzenia Europejskiego Systemu Rejestracji Rowerów bikeTAG.eu jest rosnąca z roku na rok, fala kradzieży rowerów przy równoczesnej nikłej liczbie wykrywalności sprawców i odzyskiwania utraconego sprzętu. Dlatego też założeniem tego systemu rejestracyjnego jest możliwie maksymalne zwiększenie liczby odzyskanych skradzionych rowerów i ograniczenie odsprzedaży kradzionego sprzętu przez paserów. Mówiąc wprost celem bikeTAG.eu jest utrudnienie życia złodziejom rowerów i zabezpieczenie ich właścicieli oraz kupujących w całej Europie i na świecie. Kolejnym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której zgłoszenie kradzieży roweru na platformie rejestracyjnej bikeTAG.eu trafi do wszystkich właściwych organów ścigania na terenie EU oraz że służby te będą posiłkowały się bazą bikeTAG.eu w wykrywaniu przestępstw związanych z kradzieżą rowerów.

Kto może korzystać z bikeTAG.eu?

bikeTAG.eu jest absolutnie dla wszystkich właścicieli rowerów oraz dla osób, które planują zakup roweru lub części rowerowych, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia i systemu prawnego kraju, w którym mieszka. Jako rejestrujący musisz jedynie posiadać rower i dokument potwierdzający jego zakup. Jako sprawdzający rower przed zakupem musisz znać numer seryjny jego ramy.

 bikeTAG.eu - S2

Jak działa bikeTAG?

Jako kupujący rower lub części rowerowe na aukcji internetowej lub od osoby nieznajomej w prosty sposób sprawdzisz czy sprzęt, który chcesz kupić jest legalny czy pochodzi z kradzieży i czy po jego zakupie nie grozi ci zarzut paserstwa, za który możesz odpowiedzieć karą grzywny a nawet pozbawienia wolności. Z drugiej zaś strony jako właściciel skradzionego roweru zostaniesz poinformowany o próbie sprzedaży twojej własności. Mając zarejestrowany rower w bikeTAG.eu, w przypadku gdy twój rower zostanie skradziony, możesz szybko poinformować środowisko (w tym też osoby planujące zakup używanego roweru) o zdarzeniu. Dzięki temu informacja o skradzionym sprzęcie będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych – trzeba działać szybko, szybciej niż złodziej, który w chwili kradzieży jest gotów sprzedać go w kilka godzin.

Zakładanie konta:

Przystąpienie do społeczności bikeTAG.eu jest darmowe i wymaga jedynie podania kilku danych oraz potwierdzenia chęci rejestracji.

Mechanizm rejestracji roweru, jak i sprawdzania roweru jest niebywale prosty – wszytko odbywa się z poziomu komputera z dostępem do internetu. Wystarczy kilka kroków, które będzie wskazywał kolejno system rejestracji.

Rejestracja roweru na bikeTAG.eu:

 1. wejdź na stronę www.bikeTAG.eu
 2. załóż darmowe konto użytkownika społeczności bikeTAG.eu
 3. zarejestruj swój rower/części
 4. potwierdź SMSem zgodność przesłanych danych

 bikeTAG.eu - S3

Sprawdzanie roweru przed zakupem (w tym kroku rejestracja nie jest obowiązkowa):

 1. wejdź na stronę www.bikeTAG.eu
 2. podaj swój adres e-mail
 3. podaj numer seryjny sprawdzanego roweru/części
 4. potwierdź chęć weryfikacji pochodzenia roweru/części poprzez wysłanie SMS
 5. informację o sprzęcie, którego dotyczyło zapytanie otrzymasz na e-mail

 bikeTAG.eu - S4

Zgłoszenie kradzieży roweru:

 1. wejdź na stronę www.bikeTAG.eu
 2. jednym kliknięciem oznacz zarejestrowany rower jako skradziony
 3. jednym kliknięciem ogłoś fakt kradzieży Twojego roweru na facebooku

 

Główne zalety systemu rejestracyjnego bikeTAG.eu

 

Szybkość działania – procedura sprawdzania sprzętu przed zakupem trwa kilkanaście sekund a rejestracja roweru trwa zaledwie kilka minut.

Skuteczność – w odróżnieniu do działających lokalnie, na terenach poszczególnych krajów baz danych prowadzonych przez organy ścigania, do których mają dostęp tylko lokalne oddziały Policji, bikeTAG.eu jest bazą ogólnodostępną, niezależną terytorialnie. Jest inicjatywą społeczną i dzięki temu cała społeczność bikeTAG.eu jest „organem” wykrywającym próbę sprzedaży kradzionych rowerów.

Nieograniczony zasięg – cały świat online. Rejestrujesz, sprawdzasz, zgłaszasz kradzież o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od strefy czasowej, w której obecnie się znajdujesz.

Nieograniczony dostęp – bez wizyt w urzędach czy na posterunku Policji ** sprawdzisz kupowany przedmiot niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.

Bezpieczeństwo – Twoje dane osobowe zgłoszone w bikeTAG.eu nigdy nie są udostępnianie innym użytkownikom, jednocześnie system umożliwia kontakt kupującego z właścicielem anonimowo lub jawnie, jeśli tego sami zechcą.

Ochrona użytkowników – dzięki funkcji sprawdzania roweru przed zakupem użytkownicy systemu rejestracyjnego chronią się przed kupnem kradzionych przedmiotów od nieuczciwych sprzedawców, dzięki czemu unikają oskarżeń o paserstwo oraz nie przyczynią się do tworzenia popytu na kradziony sprzęt. (kupowanie kradzionych rzeczy jest jak bezpośrednie zlecenie kradzieży złodziejowi)

Kopalnia wiedzy dla organów ścigania – zależnie od kraju i systemu prawnego, w niektórych krajach Unii Europejskiej organy ścigania mogą korzystać z bazy rowerów skradzionych bikeTAG.eu, w trakcie prowadzenia swoich dochodzeń mających na celu odzyskanie skradzionego mienia.

Mniej znaczy więcej – nie grawerujemy żadnych numerów na lakierze Twojego roweru.
Stałe i trwałe znakowanie dodatkowe po za numerem seryjnym jest dobre, ale skuteczne tylko w regionie, w którym dana baza tak oznaczonych rowerów funkcjonuje. Złodzieje coraz częściej kradną w jednym kraju, ale działania sprzedażowe prowadzą poza jego granicami. bikeTAG.eu daje możliwość dostępu do bazy każdemu i z każdego miejsca na świecie.

 

Obecnie trwają prace nad rozbudową witryny www.bikeTAG.eu oraz wdrażaniem kolejnych funkcjonalności platformy. Projekt ten został uruchomiony dla procesu rejestracji na terenie Polski, a jego wdrożenie dla użytkowników z krajów Unii Europejskiej planowane jest do końca 2014 r.

* – o karach za świadome i nieświadome paserstwo traktuje art. 122 § 1 i § 2 Kodeksu wykroczeń.

** – dotyczy wyłącznie sprawdzania przed zakupem a poinformowanie o kradzieży w systemie bikeTAG.eu nie jest równoznaczne ze zgłoszeniem kradzieży na Policji. Niezależnie od tego czy skradziono rower czy koło od roweru zalecamy zgłaszanie każdej kradzieży Policji.
Wszystkich właścicieli rowerów zapraszamy do zakładania darmowego konta i rejestracji swoich rowerów www.bikeTAG.eu
Wszystkich planujących zakup używanego sprzętu zapraszamy do sprawdzania jego legalności pod adresem www.bikeTAG.eu
Wszystkich zainteresowanych współpracą przy projekcie bikeTAG.eu zapraszamy do kontaktu pod adresem biketag@biketag.eu