Stworzenie roweru wszechstronnego – podjeżdżającego i równie dobrze zjeżdżającego. Takie zadanie postawili sobie w firmie KROSS inżynierowie projektując serię rowerów MOON.kross_moon-z1_2

MOON to maszyna z zawieszeniem RVS zaprojektowanym przez inżynierów firmy KROSS. Przeznaczeniem konstrukcji jest szeroko pojęte mtb, czyli rowerowe przygody ukryte pod nazwą enduro. Model podstawowy MOON Z1 będę miał przyjemność sprawdzać przez cały sezon, a spostrzeżeniami postaram dzielić się na bieżąco. Poniżej przedstawiam opis tego co kryje się w seryjnym modelu KROSS Moon Z1. Jest to pierwsza i ostatnia okazja aby zrobić zdjęcia tak czystego i pachnącego nowością roweru prosto z kartonu.

kross_moon_z1_1

Rama.

Aluminiowa rama z zawieszeniem opartym na wirtualnym punkcie obrotu. Wyposażona  w główkę tapered, tylny trójkąt  asymetryczny,  mocowanie tylnego koła na sztywną oś 142 x 12 mm. W ramie Moon’a umieszczono otwory pozwalające na wewnętrzne poprowadzenie pancerza przedniej przerzutki i przewodu sztycy  teleskopowej (model Z1 nie ma sztycy teleskopowej w standardzie). Zadbano też  o adapter do napinacza w standardzie ISCG05 oraz adapter tylnego hamulca Post Mount. Zawieszenie o skoku 150 mm to autorski projekt Krossa o nazwie Revo Virtual Suspension (RVS). Zawieszenie Kross – Revo Virtual Suspension, dzięki odpowiednio dobranym długościom i kątom nachylenia łączników działa niezależnie od napędu oraz posiada optymalne anty-sprężanie.

kross_moon_z1_4

Amortyzacja Rock Shox i X-Fusion.

Zawieszenie RVS w modelu Z1 obsługuje Rock Shox Monarch R, model prosty w obsłudze, z regulacją tłumienia oraz ustawieniem twardości. Jest to idealny damper na początek rowerowej przygody. Z przodu mamy  zamontowany amortyzator o skoku 160mm  – X- Fusion RL2 Air. Widelec zapowiada się obiecująco. Sztywna oś 15mm, regulacja twardości po przez ciśnienie w komorze powietrznej, oraz regulacja tłumienia pozwalają dopasować amortyzator pod kolarza. X-Fusion posiada również blokadę skoku umożliwiającą usztywnienie amortyzatora.

kross_moon_z1_5kross_z1_x_fusion

Napęd

Kross moon Z1 kręci się na kołach 27,5 WTB i piastach Shimano Deore.  Cały osprzęt obsługujący zmiany biegów to grupa Shimano Deore. Zastosowano napęd 2 x 10, który jest już klasykiem do eksplorowania terenu. Dodatkowo chroni zębatki przednie i stabilizuje łańcuch napinacz  Truvativ.

kross_z1_napedkross_z1

kross_moon_z1_6

Inne

Enduro przygoda to wiele godzin w terenie, wiele kilometrów w siodle. O nasze 4 litery zadba siodło znanej i renomowanej marki WTB. Trakcje w terenie mają zapewnić opony Schwalbe. Nasze zapędy przyhamują hydrauliczne AVID DB3.

Prezentowany wyżej rower jest najniższym z serii KROSS moon Z1. Wyższe modele oparte są na tej samej ramie z tym samym systemem zawieszenie RVS, ale na wyższych modelach osprzętu. Tyle prezentacji sprzętu, który będę użytkował przez sezon. Teraz czas na zabawę. Do następnego wpisu !

Dwa koła jedna pasja ! #krossbikes

kross_moonz1kross_moon_z1_3kross_kokpitkross_moon_z1_9

 

o zawieszeniu RVS : https://43ride.com/roznosci/2015/kross-revo-virtual-suspension/

strona producenta: http://www.kross.pl/

 

strona facebook/kross : https://www.facebook.com/KrossBikes