Pod koniec listopada ubiegłego roku Maciej Trojnar, znany jako Troyo, narobił sporo szumu na naszej rodzimej scenie rowerowej. Zaprojektował i wykonał od podstaw ramę downhillową, która jednym bardzo się spodobała, a innym niekoniecznie. Nie zmienia to faktu, że zaprezentował nowatorskie podejście do tematu ramy i z całą pewnością zainteresował swoim projektem większość fanów DH w Polsce.
Tym razem możemy zaprezentować Wam kolejny projekt Maćka, ramę do enduro EN01. Biorąc pod uwagę odzew z jakim spotkała się rama DH01, Maciek postanowił poprosić naszą rowerową społeczność o małe wsparcie i sugestie, jak powinna wyglądać rama do enduro EN01.
Specyfikacja ramy EN01:
- Koła 26″
- Skok 160mm (15mm ruchu wstecznego koła)
- Kąt główki 66 stopni
- Efektywny kąt rury podsiodłowej 73 stopnie
- Długość tylnego trójkąta 420mm
- Wysokość suportu 330mm
- Baza kół 1185mm (rozmiar L)
- Reach 460mm
- Główka 44mm (montaż zarówno 1.125″ jak i sterówek tapered, zależnie od użytych sterów)
- Tylna oś 142x12mm
- Mufa suportu 73mm
- Mocowanie przerzutki przedniej E-Type/Sram S3
- ISCG 05
- Mocowanie hamulca w standardzie Post Mount 74mm (180mm tarcza min.)
- 3,4 kg wagi bez dampera
- Linki zawieszenia z aluminium 7075 T651
- Materiał ramy to superstop stali True Temper Supertherm/OX Platinum (stal tego samego typu co Reynolds 853)
- Damper 216x63mm
- Dowolny rozmiar sztycy(tuleje redukcyjne)
- Niski przekrok
- Rama pomieści każdy damper, łącznie z CCDB Air CS/RS Vivid Air
Rama to jedno-zawias z elementami pośredniczącymi, z wysoko umieszczonym punktem obrotu w celu uzyskania jak najlepszej efektywności pracy tylnego zawieszenia oraz zminimalizowania wpływu hamowania. Wyposażona jest w rolkę prowadzącą łańcuch, co pozwala na eliminację zjawiska „bujania” zawieszenia podczas pedałowania oraz „kopania” korb. Główna 24 mm oś obrotu oparta została na łatwo dostępnych, sztywnych, prostych w serwisie oraz wymianie miskach suportowych Shimano.
Wybaczcie pewne niedociągnięcia w modelu (np. brak rolki czy mocowania dampera i hamulca). Wahacz może wyglądać wiotko w porównaniu do przedniego trójkąta, natomiast należy pamiętać, iż stal jest 3-krotnie sztywniejsza niż jakiekolwiek aluminium. Po kolejnych analizach MES i przyszłych testach w terenie wejdą pewne zmiany (część od strony napędu zapewne będzie się składać z 2 rur, nie z jednej), także proszę o wyrozumiałość. Z góry dziękuję wszystkim za wszelkie sugestie co zmienić, dodać lub poprawić oraz wszelkie opinie!
Pozdrawiam serdecznie, Maciej Trojnar.