Graubünden (region Gryzonia) w Szwajcarii to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć jeśli planujecie wyjazd na rower. W żadnym innym alpejskim regionie nie ma tylu tras rowerowych na tak małej przestrzeni. Świat niekończących się ścieżek czeka na to, by zjawiły się tu całe rodziny, fani wspaniałych widoków czy głodni adrenaliny ekstremalni rowerzyści. Ponad 17 tysięcy kilometrów tras jest rozciągniętych w całym regionie i ma bardzo dużo do zaoferowania na trasach jak i poza nimi. Ekipa GraubündenBIKE postarała się spisać w całość 15 najlepszych tras i pokazać je światu, aby decyzja odnośnie letniego wyjazdu na rower była łatwiejsza. Nieważne czy szukasz pięknych widoków, płynnych tras, czy najlepszych kombinacji na wycieczki z rodziną.

Szwajcarska Gryzonia zaprasza rowerzystów
Szwajcarska Gryzonia zaprasza rowerzystów Szwajcarska Gryzonia zaprasza rowerzystów

W czasie, gdy niektórzy z nas wciąż czekają aż temperatura podskoczy jeszcze kilka stopni, nie ma żadnego powodu by nie zacząć myśleć o letnich eskapadach. Aby ułatwić ten proces, ekipa graubündenBIKE, prezentuje 15 najlepszych tras regionu Gryzonii. Znajdziemy tu wszystko, od imponujących lodowców, pięknych szczytów i jezior, aż po pełne zaplecze infrastruktury niezbędnej do wyjazdu z całą rodziną.

Szwajcarska Gryzonia zaprasza rowerzystów

Pięć najlepszych tras flow z pewnością sprawią, że na Waszych twarzach zagości szeroki uśmiech. Freeride’owa trasa „TREK Runcatrail” w Flims oferuje wszystko to, co fani grawitacji kochają: wallride’y, rollery, punp track czy elementy north shore’ów, a do tego niesamowita płynność tras. Łączna długość trasy to 7.4km i zabierze Cię ona przez malownicze rejony zbocz gór od Naraus, aż do Flims. Jest to trasa dla średnio-zaawansowanych i jest bardzo popularna wśród kompletnych amatorów jak i bardziej zaawansowanych riderów. Jeśli jednak szukasz czegoś, co da Ci kopa, to zdecydowanie powinieneś spróbować trasy „Alps Epic Trail Davos”. Ta trasa ma aż 40 kilometrów i została wybrana przez stowarzyszenie IMBA, jako jedna z najlepszych tras rowerowych na świecie. Przechodzi ona malowniczymi kanionami pomiędzy górami i zdecydowanie jest ulubioną dla wszystkich, którzy nie boją się wysokości.

Szwajcarska Gryzonia zaprasza rowerzystów

Jeśli jednak wolisz trasy, które są bardziej angażujące, węższe, i przede wszystkim oferują niezapomniane widoki, to powinieneś zobaczyć zestawienie href=”https://www.graubuenden.ch/en/search/tours/campaign/bike-tours-fabulous-views”>najbardziej imponujących tras widokowych. Szlak „Padella-Corviglia-Panoramatour” pozwala rowerzystom na podziwianie niesamowitych widoków jezior w rejonie St. Moritz. 41 kilometrów długiego singla sprawia, że jadąc przez spokojne lasy w rejon jezior Lei Zuppo i Lei da Statz, będziesz napawać się przepięknymi widokami. Na trasie znajdziemy również mnóstwo górskich chatek, które idealnie oddają charakter Szwajcarii. Jeśli jednak jesteś gotów na prawdziwe wyzwanie, by zobaczyć to przepiękne górskie państwo, to powinieneś spróbować pokonać trasę „Uina-Bernina Biketour”. Całość liczy aż 193 kilometry i łączy dwa wspaniałe rejony w Gryzonii. Na szczęście to wyzwanie nie sprawia, że musisz się martwić o swój bagaż. Gdy zdecydujesz się na tą wycieczkę, to Twój bagaż zostanie przetransportowany z hotelu do hotelu. Takie wydarzenie trzeba przeżyć choć raz w życiu, a w bonusie dostajesz niezapomniane widoki na miasta Scuol czy Val Müstair.

Szwajcarska Gryzonia zaprasza rowerzystów

Jeżeli jednak chciałbyś skorzystać z tras z całą swoją rodziną, to czemu nie wybrać czegoś przystosowanego dla całej rodziny? Ekipa graubündenBIKE stworzyła również listę najlepszych tras przyjaznych całym rodzinom. Jedną z ciekawszych jest z pewnością „Flimserwald Rundtour”, która ma niecałe 12 kilometrów i zapewnia wspaniałe widoki na góry w rejonie Flims oraz rzekę Ren. Bardziej imponującą trasą jest z kolei „Swiss Grand Canyon” w Conn, gdzie oprócz wspaniałych restauracji oferujących lokalne przysmaki, znajdziesz również wspaniałe lasy i przepiękne widoki. Całe rodziny będą bardzo zadowolone z tych tras i nieważne czy wybiorą łatwiejsze, czy bardziej wymagające ścieżki. Jedną z takich tras jest „Biketicket to RIDE” w Lenzerheide. Ta pętla zabierze Cię na łono natury w najlepszym wydaniu, zapewni płynne zjazdy i lekkie podjazdy. Dzieci jak i dorośli będą mogli doświadczyć różnicy poziomów 630m, z czego większość dostępna jest za pomocą wyciągów. W końcu czego się nie robi, by poczuć wiatr we włosach na wysokości 2400m?

Szwajcarska Gryzonia zaprasza rowerzystów
Szwajcarska Gryzonia zaprasza rowerzystów Szwajcarska Gryzonia zaprasza rowerzystów

W Gryzonii znajdziemy naprawdę dużo miejsc do odwiedzenia i nasze doświadczenia z tego miejsca będą naprawdę wspaniałe. Wszyscy znajdą tu naprawdę dobre miejsca do jazdy i eksploracji szwajcarskich alp. Więcej informacji można znaleźć na stronie graubuenden.ch/bike. Z kolei na YouTube pojawi się nowa seria odcinków „Trail Tales”, która będzie pokazywać szczegóły najlepszych tras regionu. Pierwsze cztery odcinki są już dostępne, a kolejny pojawi się już 17-go kwietnia.