Effetto Mariposa to włoski producent skupiający się na dostarczaniu produktów do systemów bezdętkowych. W ofercie znajdziemy całą gamę rzeczy niezbędnych do zbudowania i uszczelnienia koła bezdętkowego, od taśm uszczelniających, przez wentyle, aż po płyn uszczelniający. Ja w tym roku postanowiłem sprawdzić coś nowego i mój wybór padł na uszczelniacz Effetto Mariposa Caffe Latex.

Effetto Mariposa - Caffe Latex

Caffe Latex to w pełni syntetyczny płyn na bazie lateksu, który nie zawiera amoniaku, a co za tym idzie, nie wpływa niekorzystnie na stan opony czy obręczy. Producent deklaruje, że dzięki unikalnym właściwościom składnika zwanego Actifoam, płyn podczas jazdy spienia się szczelnie wypełniając oponę. W związku z taką właściwością, błyskawicznie reaguje on na ewentualne uszkodzenia (w kole MTB nawet do 5mm) i szybko łata powstałe w oponie dziury. Co ciekawe, płyn wraca do stanu płynnego po około 15 minutach bezruchu. Dzięki takim unikalnym właściwościom do pełnego uszczelnienia koła wymagana jest mniejsza niż zwykle ilość płynu, co w efekcie zmniejsza masę rotującą koła.

Effetto Mariposa - Caffe Latex Effetto Mariposa - Caffe Latex

Na rynku dostępna jest cała gama opakowań z płynem Caffe Latex od Effetto Mariposa, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Caffe Latex 10L – z uwagi na pojemność, stworzone zostało z myślą o serwisach rowerowych.
  • Caffe Latex 250/1000ml – duża butelka z płynem zawierająca 250ml lub 1000ml mleka.
  • Caffe Latex 60ml – jednorazowe opakowanie z aplikatorem do uszczelnienia jednego koła (lub dwóch szosowych) dostarczany w miękkiej saszetce z tworzywa sztucznego.
  • Caffe Latex Espresso Doppio 125ml – opakowanie z aplikatorem i sprężonym gazem zaprojektowane z myślą o kołach 29″, pozwala napełnić oponę do ciśnienia 3bar, a przy okazji wypełnia ją uszczelniaczem; co ważne, możliwe są kilkukrotne „strzały” aż do wyczerpania pojemnika.
  • Caffe Latex Espresso 75ml – mniejsza wersja Espresso Dopio, dedykowana do kół szosowych oraz 26/27.5″.

Effetto Mariposa - Vitamina CL

Tomasz Profic, 43RIDE:

Płyn Caffe Latex jest wyraźnie rzadszy od do tej pory używanego przeze mnie produktu Juice Lubes, ale czy będzie to mieć jakiekolwiek przełożenie na łatanie uszkodzeń? Tego jeszcze nie miałem okazji sprawdzić… Od dystrybutora dostałem opakowanie 250ml, które idealnie starczyło (z zapasem na trzecie koło) na uszczelnienie dwóch kół 27.5″ z oponami w rozmiarze 2.25″. Do każdego z kół wlałem ~80ml płynu i po wstrzeleniu opon na obręcze, nie musiałem absolutnie niczego poprawiać czy dolewać. Aplikacja płynu jest dziecinnie prosta, dodatkowo trzeba zaznaczyć, że płyn nie śmierdzi amoniakiem jak produkty oparte na lateksie naturalnym. Jeszcze ważna rzecz, płyn jest w pełni funkcjonalny w niskich temperaturach, zachowuje płynną konsystencję do -20°C. Co do reszty, to trzeba czekać na testy w praktyce i… złapanie kapcia albo nie :)


Oficjalna strona: effettomariposa.eu
Dystrybucja: bikeline.pl
Sklep: shop.43ride.com, od 17.90pln