Systemy bezdętkowe w rowerach wymagają stosowania specjalnych płynów uszczelniających, które zapobiegają wydostawaniu się powietrza z opony oraz w bonusie, naprawiają drobne uszkodzenia opony, abyśmy dalej mogli komfortowo przemieszczać się po trasie. Tym razem w nasze ręce wpadł produkt włoskiej firmy Effetto Mariposa – Vitamina CL, który jest dodatkiem wzmacniającym działanie popularnego mleka Caffe Latex.

Effetto Mariposa - Vitamina CL

Vitamina CL to w pełni syntetyczny produkt, który jest swoistą witaminką dla płynów uszczelniających. Co ważne, może go stosować nie tylko z produktami włoskiego producenta, ale również z innymi płynami, których skład nie zawiera amoniaku. Producent deklaruje, że dzięki zastosowaniu witaminy, uszczelniacz jest w stanie nie tylko szybciej załatać małe dziury, ale również uzupełni nawet 8-milimetrowe uszkodzenie! W skrócie oznacza to nie tylko mniejszy ubytek ciśnienia, ale również większą odporność i komfort użytkowania.

Effetto Mariposa - Vitamina CL

Dla przykładu: sam płyn uszczelniający Effetto Mariposa Caffe Latex jest w stanie załatać 2mm dziurę w około 10 sekund, 4mm w ponad 20s, a 6mm w niecałą minutę. Przy zastosowaniu Vitamina CL, efektywność mocno wzrasta – 2mm w 5s, 4mm w niecałe 20s, 6mm w 25s, a 8mm w pół minuty.

Effetto Mariposa - Vitamina CL

Jak to działa? Producent zaleca dodanie dokładnie 10% witaminy w stosunku do ilości płynu uszczelniającego w oponie. Jeśli więc zalaliśmy oponę 100ml płynu, to należy dodać do tego 10ml witaminy. Co ważne – producent uczula na sposób dodawania witaminy do mleka. Jeśli wymieszamy całość przed wlaniem do opony, a będziemy robić to przez wentyl, może to się nie udać, ponieważ wzmocniony płyn może po prostu zalepić strzykawkę/wentyl. Najprościej dodać wpierw witaminę do opony przed wstrzeleniem jej na obręcz. Możemy wtedy też od razu dodać płyn uszczelniający lub zaaplikować go na sam koniec (przez wentyl).

Effetto Mariposa - Vitamina CL
Wpierw wsypujemy odrobinę witaminki do opony…Effetto Mariposa - Vitamina CL
…trochę nam się sypnęło…

Effetto Mariposa - Vitamina CL
…a na koniec zalewamy mlekiem

Tomasz Profic, 43RIDE:

Bardzo jestem ciekaw tego produktu, ponieważ już kolejny sezon używam opon zalanych mlekiem. Nawet początek roku 2018 rozpocząłem od złapania kapcia po przecięciu opony i gdybym miał witaminkę, to kto wie czy nie pojechałbym dalej? Ja w planach mam używanie Vitamina CL wraz z Caffe Latex, czyli płynem uszczelniającym tego samego producenta, ale postaram się również sprawdzić, czy faktycznie jest ona kompatybilna z produktami konkurencji i jak zachowuje się w praktyce.


Oficjalna strona: effettomariposa.eu
Dystrybucja: bikeline.pl, 89pln