Na świecie istnieje wiele sposobów na poprawę swoich fizycznych możliwości. Otacza nas świat gadżetów gimnastycznych/fitness mających ułatwić uzyskanie super efektu w najkrótszym możliwym czasie. Oczywiście jak tylko kupisz to, co chcą Tobie sprzedać. Kupujesz marzenia, wizję z obrazka, filmu reklamowego i po kilku próbach, braku szybkiego efekty zostaje w Twojej przestrzeni przedmiot wyrzutu sumienia zbierający kurz. Kiedy zobaczyłem po raz pierwszy PRAEP Propilot (mając z tyłu głowy to co wyżej napisałem), pomyślałem że to może być ten przyrząd, który będzie pomocny w moim podejściu do ćwiczeń przygotowujących mnie do jazdy na rowerze MTB.

Zestaw PRAEP Propilot

„Pacjent”

„Pacjent” czyli ja, człowiek (rocznik ’73), który nie jest zawodnikiem, nie ma programu treningowego, na diecie „Homo sapiens„, stara się we własnym zakresie utrzymać sprawność fizyczną, która pozwala w bezpieczny sposób dla ciała uprawiać kolarstwo górskie. Wyzwaniem dla takiego amatora sportu jest silna wola i regularność w jednostkach treningowych pozwalających utrzymać kondycję do zrównoważonej jazdy MTB.

Baza podstawowa PRAEP, do której mocujemy kierownicę, posiada trzy różne powierzchnie podparcia wpływające na skalę trudności wykonywania ćwiczeń.

PRAEP Propilot – przeznaczenie

PRAEP Propilot na pierwszy rzut oka nie jest rewolucyjnym rozwiązaniem: kierownica, punkt podparcia i pompki. Faktycznie rewolucji tu nie znajdziesz, ale jest natomiast dobrze wykonany produkt, który oferuje kompleksowe rozwiązanie w znanym wszystkim obszarze ćwiczeń jak pompki i „deski” (plank) z wieloma autorskimi modyfikacjami. Wzmacnianie obręczy barkowej i stabilizacja mięśni głębokich to cele na jakich skupia się PRAEP Propilot. Rowerzyści i motocykliści to grupa docelowa.

Podstawowy zestaw PRAEP Pilot przygotowany do montażu kierownicy. Zakładasz własną lub możesz zamówić kompletny zestaw z kierownicą i chwytami. Na grafice widzimy telefon (niestety brak w zestawie) z aplikacją do pobrania, dzięki której możesz wykorzystać na więcej niż 100% przyrząd PRAEP.

PRAEP Propilot – zestaw

Całą przygodę z PRAEP możesz rozpocząć kupując tylko bazę, do której możesz zamontować dowolną kierownicę MTB. Jeżeli nie masz wolnej kierownicy, to wybierz zestaw z kierownicą, chwytami i wieloma innymi dodatkowymi rzeczami do ćwiczeń. Mój zestaw PRAEP Propilot to baza, kierownica, chwyty, magnes do montażu telefonu, taśma, klucz imbusowy 5mm.

Baza Propilot jest wielkości dłoni XL.
Zestaw PRAEP Propilot ma w zestawie kierownicę o szerokości 780mm (6061 aluminium).

Po zmontowaniu zestawu możemy wybrać jedną z trzech powierzchni podparcia do wykonywania ćwiczeń. Każda z trzech płaszczyzn to inny stopień trudności.

Trzy poziomy trudności Propilot

  • Beginner – łatwa stabilna praca, szeroka płaska powierzchnia podparcia.
  • Advanced – wyższy poziom trudności, powierzchnia jest mniej stabilna na boki.
  • ProMode – Powierzchnia podparcia nie zapewnia żadnej stabilności ani na boki, ani przód-tył, co zmusza do maksymalnej pracy mięśnie głębokie i stabilizujące. Tylko na tym poziomie możesz używać telefonu z aplikacją do ćwiczeń (poziomych wykorzystujących pozycję do pompki).
PREAP Propilot w ułożeniu ProMode ma możliwość zamontowania telefonu z aplikacją do ćwiczeń.
Trzy różne powierzchnie to trzy poziomy trudności: Beginner, Advanced, ProMode.
Za pomocą załączonego klucza w bardzo łatwy sposób montujemy kierownicę, a następnie za pomocą tej samej śruby wybieramy poziom ustawienia trudności do ćwiczeń na przyrządzie Propilot.

Aplikacja PRAEP Propilot

PRAEP w sposób kompleksowy podszedł do tematu ćwiczeń i oprócz przyrządu oferuje aplikację którą możesz pobrać i używać bezpłatnie.

Co znajdziemy w aplikacji?

  • PUMP – program do pompek z licznikiem orz procentem stabilności wykonania powtórzeń.
  • RIDE – patrząc z perspektywy helmetcam możesz poćwiczyć „jazdę” po kilku trasach.
  • BATTLE – wyzwanie, walka z kolegą, koleżanką – kto lepszy.
  • PLAY – trasa jak z gry River Ride z tym, że nikt do Ciebie nie strzela ;)
  • WORKOUTS – kilka treningów, które mogą być inspiracją dla Ciebie.
Aplikacja PRAEP jest bezpłatna i do ściągnięcia na urządzenia z Android i iOS.

Aplikacja daje wiele opcji do poszerzenia możliwości ćwiczeń. Po ściągnięciu jej na telefon przerobiłem każdą z nich. Na samym początku korzystałem z PUMP i PLAY dla zabawy. PUMP, czyli pompujesz z licznikiem i procentem stabilności. Otrzymujesz prosty klarowny wynik. BATTLE to program dla współzawodnictwa na bazie PUMP. WORKOUTS to fajne przykłady ćwiczeń, które zapamiętałem i stosuję. RIDE, w tym się nie odnalazłem, patrzysz na obraz z helmet cam i cała interakcja musi odbyć się w twojej wyobraźni, ponieważ cokolwiek zrobisz nie ma to wpływu na trasę, którą wybrałeś. Jak już pisałem, aplikacje może pobrać każdy i jest ona nieodpłatna. W ten sposób możesz sprawdzić samą aplikację przed zakupem Propilota jeżeli nastawiasz się, że to najważniejszy powód, dla którego chcesz właśnie wybrać PRAEP.

Jest kilka treningów WORKOUTS przygotowanych przez PRAEP, które pokazują w jaki sposób zwiększyć możliwości używania Propilota.
Aplikacja to świetne urozmaicenie do ćwiczeń. W środkowej części screen z trybu PLAY.

Wszystkie znaki na niebie wskazują, że warto jest mieć taki przyrząd jak PRAEP Propilot, który nie stanie się Twoim kolejnym zbędnym wyposażeniem w domu zbierającym kurz. Bazą do dobrej zabawy z Propilot jest podstawowa umiejętność wykonywania pompek i jeżeli ten element masz już opanowany to PRAEP w sposób naturalny przeniesie twoje mięśnie głębokie i stabilizację w następny poziom wytrenowania. Jeżeli z jakiegoś powodu poczujesz znużenie zwykłym ćwiczeniem to możesz odpalić raz na jakiś czas aplikację i pobawić się ćwicząc. Pamiętaj jednak, że nie jest to video gra i musisz się nieźle fizycznie wysilić, żeby mieć dobry wynik.

PREAP to bardzo fajny przyrząd do ćwiczeń, który przy zaangażowaniu i regularności może w znaczący sposób poprawić Twoje parametry. Jest na tyle mały, że możesz go zabrać ze sobą i ćwiczyć w każdym dowolnym miejscu. PREAP nie zastąpi wszystkich maszyn z siłowni, nie zastąpi planu treningowego, zadaniem Propilota jest urozmaicić i wzbogacić trening o nowe elementy i to co także ważne, zawsze trzymając kierownicę.

Dla kogo jest PRAEP? Dla każdego! Bez względu na jakim poziomie jeździsz Propilot może tylko spowodować Twój progres, pod warunkiem oczywiście regularnych ćwiczeń. Bardzo lubię ćwiczenia wszelkiego rodzaju wykorzystującego ciężar własnego ciała i tu Propilot ładnie wpisuje się w moje upodobania. Staram się codziennie w różnej formie używać Propilota i z czystym sumieniem mogę polecić ten przyrząd każdemu, komu zwykłe pompki po prostu się znudziły.

Cena… Cenę najlepiej sprawdzić bezpośrednio na stronie PRAEP ponieważ firma dodaje nowe produkty, łączy je w zestawy, robi akcje promocyjne, dzięki czemu możesz kupić sprzęt w dobrej cenie.

Kierownice w dłoń i jazda! Ćwiczymy, jeździmy!

– Zbigniew Nowicki, 43RIDE

Oficjalna strona producenta: praep.com