Szymon Godziek, jeden z czołowych zawodników freestyle mountain biking, odsłania kulisy sezonu 2016. Po nie najlepszym roku 2015, Szymon rozpoczął przygotowania od szczegółowych badań swojego ciała oraz rozmowy z psychologiem sportu, aby świadomie pracować nad wejściem na wyższy poziom. Chciał, by wizja wysokiej lokaty na najważniejszych zawodach w sezonie, Red Bull Joyride, znalazła się w zasięgu ręki. Dokumentalna, sześcioodcinkowa seria „Power of Mind” opowiada poruszającą historię zawodnika, pokazuje prawdziwą twarz freestyle’owej dyscypliny oraz uświadamia jak wielkie znaczenie w sporcie ma psychika.

Szymon Godziek o kulisach sezonu 2016 w 6-odcinkowej serii wideo
Szymon Godziek o kulisach sezonu 2016 w 6-odcinkowej serii wideo Szymon Godziek o kulisach sezonu 2016 w 6-odcinkowej serii wideo

Kamera towarzyszyła Szymonowi podczas tegorocznych przełomowych momentów – badań i fizjoterapii w warszawskiej klinice, konsultacji z psychologiem sportu, treningów w domowym bike parku w Suszcu, zawodów Munich Prime Line oraz podczas niezwykłej podróży do Kanady na najważniejszy tegoroczny contest, Red Bull Joyride. Z zarejestrowanego materiału powstało sześć odcinków o długości ok. 5 minut każdy. Historia, którą opowiada Szymon, to świadectwo ogromu pracy, jaką sportowiec musi wykonać, by znaleźć się na szczycie. To obraz uświadamiający, że życie nawet doświadczonego zawodnika nie jest pasmem sukcesów, wymaga wielu poświęceń i siły psychicznej, która pozwala radzić sobie z przeciwnościami.

Szymon Godziek o kulisach sezonu 2016 w 6-odcinkowej serii wideo Szymon Godziek o kulisach sezonu 2016 w 6-odcinkowej serii wideo

Szymon Godziek:

Najważniejsze, czego się nauczyłem w tym roku, to że nie można zbyt szybko rezygnować i się poddawać. Nawet jeżeli na początku nie wychodzi, trzeba analizować błędy i próbować dalej. Wszystko zależy od nastawienia i determinacji. Polecam obejrzeć moją serię każdemu, a szczególnie tym, którzy w siebie nie wierzą. Jest w was siła, tylko musicie ją odkryć!

Dr Jan Supiński, psycholog sportu Polskiego Komitetu Olimpijskiego Klasy Mistrzowskiej:

Nie można mówić – „tego nie zrobię, tego nie umiem, tego nie zrobiłem”. Trzeba to zamienić na „będę nad tym dalej pracował”. Mózg wtedy inaczej to przyjmuje. To ma kolosalne znaczenie.


Zdjęcia: Bartek Woliński /Red Bull