20-go września 2018 roku miała miejsce polska premiera filmu North of Nightfall, która odbyła się w sieci Multikino. W czasach ogólnoświatowej izolacji i walki z koronawirusem, Red Bull postanowił przypomnieć o swojej wyjątkowej produkcji i udostępnić ją za darmo w sieci.

Darren Berreloth, North of Nightfall

Sam film North of Nightfall opowiada o wyprawie czterech freeriderów (Carson Storch, Darren Berrecloth, Cam Zink, Tom van Steenbergen) na kanadyjską wyspę Axela Heiberga. W przeszłości była ona zamieszkiwana przez Inuitów, a obecnie nie posiada żadnej stałej ludności. W skrócie – na czas izolacji jest to idealne miejsce, a w promieniu kilkuset kilometrów nie ma żadnych ludzi.

Carson Storch, North of Nightfall

Wyspa Axela Heiberga to świetne miejsce by uciec od świata. W latach 50-tych była tam stacja badawcza, na której pracowało zaledwie trzech badaczy. Od najbliższego miasta dzieliło ich ponad 400 mil (~650km), a oni zajmowali się pomiarami lodowców i badaniem efektów wpływu globalnego ocieplenia klimatu.

W pewnym sensie doświadczyliśmy ich uczucia izolacji dzięki wizycie na miejscu w trakcie kręcenia filmu North of Nightfall. Było nas tam tylko czterech przez ponad trzy tygodnie. Jeździliśmy po naturalnych i niebezpiecznych linach, nakręcając się wzajemnie, a z tyłu głowy wiedzieliśmy, że jeśli coś pójdzie nie tak, to pomoc nie nadejdzie.

Gdy Cam Zink uszkodził sobie bark podczas kręcenia, to zdałem sobie sprawę, że jesteśmy tak daleko od cywilizacji, że jakakolwiek szybka pomoc będzie niemożliwa i zdani jesteśmy tylko na siebie. Sprawy nie ułatwiała także pogoda, były dni tak wietrzne, że przez 4-5 dni w ogóle nie mogliśmy wyjść z namiotów.

Cieszę się, że mogłem doświadczyć takiej izolacji od świata i przeżyć niesamowitą przygodę. Wszystko co robiliśmy na miejscu było ogromnym wyzwaniem i każdy z nas musiał wznieść się na wyżyny swoich umiejętności. To wszystko wiele mnie nauczyło i teraz dwa razy bardziej doceniam czas spędzony z przyjaciółmi i rodziną.

– Carson Storch
Tom van Steenbergen, North of Nightfall

Obejrzyj North of Nightfall w tym miejscu lub w playerze poniżej: