Mazury, ach Mazury… Czy pomyślelibyście, że na mazurach można fajnie pojeździć rowerem górskim? A jednak! Mowa tu o ścieżkach MTB Trails Szczytno, które buduje kilkunastu pasjonatów, m.in. Arek Trzciński, który jest pomysłodawcą tras. 

Arek Trzciński, pasjonat dzięki któremu Mazury mają swoje pierwsze kilometry ścieżek MTB.

Pomysł zbudowania pierwszej ścieżki tzw. singletrack’a na terenie mazurskim był wywołany naturalną potrzebą miejscowej społeczności kolarskiej na stworzenie trudniejszych, a jednocześnie bezpiecznych szlaków pod rower górski. Arek Trzciński jako pomysłodawca, wraz z grupą przyjaciół wyznaczył i zbudował za pomocą łopat i grabi, krótką około 100-metrową ścieżkę w dół, a następnie drugą ścieżkę, która była nieco dłuższa. Cała inicjatywa dała początek wciąż rozwijającym się marzeniom o zrównoważonych pod kątem trudności ścieżkach na terenie mazur. 

Tablica informacyjna z regulaminem, respektujemy i szanujemy.

Aktualnie ścieżki są wciąż rozbudowywane. Gotowe są dwie pętle, jedna o długości 4,5 km oraz druga krótsza 2,5 km. 

Szacunek do przyrody to podstawa wyznaczania i budowania ścieżek.

Ścieżkami na terenie Nadleśnictwa Szczytno zajmuje się Stowarzyszenie MTB Trails Szczytno, które skupia wolontariuszy, którzy po pracy czy szkole w każdej wolnej chwili budują i dbają o perfekcyjny stan tras. 

Ścieżki są ogólnodostępne dla każdego.

Ścieżki otwarte i przeznaczone są dla każdego rowerzysty. Poziom trudności ścieżek pozwala jeździć zaawansowanym technicznie kolarzom, a początkującym cieszyć się z każdego pokonywanego metra przygotowanej trasy. 

Charakterystyka ścieżek 

Pierwsza pętla z dystansem 2,5 km charakteryzuje się prawdziwym mazursko-górskim klimatem. Zaczynamy zjazdem z górki, następnie zakręt ~90° i zaczyna się podjazd o podobnej długości do zjazdu. Na tej pętli znajdziesz kilkanaście muld, kilka band, a nawet znajdą się dwa miejsca z korzeniami. 

Klimat ścieżek jest wyjątkowy.

Pętla druga, 4,5 km jest w stylu XC! Jest na niej dużo większych i mniejszych wzniesień przez co praktycznie pokonujemy teren interwałowo. Na ścieżce znajdziemy oczywiście kilka band, muld, jedną sekcję z korzeniami, którą niełatwo jest płynnie przejechać. Na ścieżce są też dwa dropy z pieńków!

Jest kilka miejsc do oderwania się od codzienności.

Bonus. Na drugiej dłuższej pętli jest też mini sekcja z hopkami. Jest tam sześć gapów o długości od 2 metrów do 3-4m. Jeżeli chcesz znaleźć tą sekcję, to musisz lekko zboczyć z trasy. Powrót jest prosty i łatwy, wystarczy przejechać ~100 metrów szutrem! 

Tekst i opis tras: Tymon Trzciński
Zdjęcia: SzczytnoMTBtrails

Ścieżki czynne przez cały rok dzięki pracy wolontariuszy MTB Trails Szczytno

Wszystkie działania stowarzyszenia MTB Trails Szczytno takie jak utrzymanie, budowa czy rozbudowa tras są utrzymywane z własnych funduszy. Mam nadzieję, że lokalne władze oraz firmy działające w okolicach będą wspierać tak pozytywną lokalną społeczność, której działanie ma bardzo duży wkład w rozwój sportu i zwiększenia świadomości turystycznej regionu. Wielka piątka dla całej ekipy MTB Trails Szczytno!

– Zbigniew Nowicki, 43RIDE
MTB Trails Szczytno – kawał dobrej roboty!

Więcej informacji znajdziecie na: