Wraz z początkiem roku kalendarzowego do naszej redakcji dotarły dwie pary pedałów platformowych od Shimano. Model XT M8040 występuje w dwóch wersjach rozmiarowych, które trafiły do naszych dwóch rowerów – mniejszy rozmiar trafił do zjazdowego Fuzza redaktorki Justyny, a większy do Snabba redaktora Tomasza.

Pedały Shimano XT PD-M8040.

Pedały platformowe Shimano XT M8040

W zestawie z pedałami otrzymujemy dwa komplety pinów, dzięki czemu możemy dobrać sobie odpowiednie ustawienie dla naszej wygody. Domyślnie wkręcone są krótkie piny, które w trakcie jazdy w terenie kompletnie nie zdają egzaminu, więc przed zamontowaniem pedałów do roweru sugeruję zmianę pinów na dłuższe.

Redaktorka Justyna wybrała platformę w rozmiarze S/M.

Pedały Shimano XT M8040 dostępne są w dwóch rozmiarach platformy:

 • S/M 100x105x18mm, dedykowana do butów w rozmiarze 36-44
 • M/L 110x115x18mm, dedykowana do butów w rozmiarze 43-48

Aluminiowa platforma pedałów obraca się na osi cro-mo i łożyskach kasetowych. Taki zestaw osi i łożysk jest identyczny jak w przypadku pozostałych modeli pedałów Shimano, także SPD. Konstrukcja jest trwała i solidna dzięki czemu bez problemu zniosła trudy długiego sezonu.

Pedały Shimano w trakcie sezonu nie miały łatwego życia.

Podsumowanie

Pedały platformowe Shimano XT M8040 z całą pewnością nie będą faworytem wśród najlżejszych czy najcieńszych platform na rynku. Jednak jest to bardzo solidny produkt z tzw. średniej półki, który przetrwa praktycznie wszystko. Większy rozmiar M/L platformy jest bardzo dobry dla większych butów, choć sam łapię się zaledwie na początek sugerowanego przez Shimano rozmiaru, i zapewnia pewne podparcie w każdych warunkach.

Łożyska pracowały (i wciąż pracują) w najgorszych warunkach pogodowych i pedały wciąż kręcą się jak nowe, a także nie złapały żadnych luzów. Sama platforma również dostała w trakcie sezonu wiele mocnych strzałów od kamieni i poza zarysowaniami wszystko jest wciąż w jednym kawałku. Osobiście zrobiłem tylko mały miks w pinach, a mianowicie wymieniłem środkowe na mniejsze, ponieważ przy pełnym zestawie długich pinów poprawienie czy przestawienie buta jest bardzo trudne (taka przyczepność!). Jednym słowem – polecam!

– Tomasz Profic, 43RIDE
Redaktor Tomasz, Kouty nad Desnou.

Nie od dziś wiadomo, że dobre pedały w rowerze to podstawa. Nieważne, czy wolicie SPD czy platformy – wybrany sprzęt musi sprawdzać się w 100%. Jestem zwolenniczką platform, które w połączeniu z dobrymi butami zapewniają mi niemal całkowite trzymanie. Na początku roku marka Shimano przekazała nam do testów pedały platformowe XT, a konkretnie model M8040 w dwóch rozmiarach: SM i ML. Mój egzemplarz, w rozmiarze SM, towarzyszył mi zarówno w rowerze enduro jak i w zjazdówce. Nie miały łatwego życia – zahaczanie o kamienie regularnie pozbawiało moje poprzednie platformy pinów…

Pedały od Shimano mają dla mnie odpowiednią szerokość – noga w butach 5.10 Impact nie wystaje poza platformę, ale nie są też za szerokie, co ma miejsce w rozmiar większym modelu M8040, którym dysponuje redaktor Tomasz. W komplecie z pedałami dostajemy wymienny komplet pinów, dzięki czemu sami możemy zdecydować jakie otrzymamy trzymanie stopy. W przypadku zamontowania najwyższych pinów możecie zapomnieć o odrywaniu nogi z pedałów – sprawdzone na dziurawych trasach DH w Austrii i Słowenii. Przez cały sezon nie straciłam ani jednego pina i pomimo haczenia o kamienie, platforma nie ma ubytków czy pęknięć. Podsumowując, Shimano stworzyło solidne pedały platformowe, które spełniają swoje zadanie, a ja z przyjemnością będę z nich korzystała także w następnym sezonie.

– Justyna John, 43RIDE
Redaktorka Justyna, Maribor.

Specyfikacja:

 • dwa rozmiary platformy:
  • S/M 100x105mm dla butów 36-44
  • M/L 110x115mm dla butów 43-48
 • aluminiowa platforma z osią cr-mo
 • 10 wymiennych pinów na stronę
 • 2 długości pinów w komplecie
 • uszczelniane łożyska kasetowe
 • waga: 438g (S/M), 481g (M/L)

Pedały platformowe Shimano XT PD-M8040 można kupić w naszym sklepie shop.43ride.com – 359zł.

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube