Zaledwie kilka dni temu zaktualizowaliśmy nasz kalendarz imprez rowerowych w sezonie 2020, a kolejni organizatorzy podają nowe daty swoich serii. Tym razem ujawnione zostały terminy rozgrywania najważniejszej serii zjazdowej starego kontynentu, czyli iXS Pucharu Europy DH. A wraz z nimi organizatorzy podali kiedy rozegrany zostanie iXS Downhill Cup oraz Specialized Rookies Cup, co w sumie daje aż 19 wyścigów w sezonie 2020!

Nuno Zuzarte Reis / zdjęcie: Rick Schubert

Co się działo w 2019 roku?

Zanim skupimy się na przyszłości podsumujmy krótko miniony rok. W sezonie 2019 w ramach pucharów iXS wystartowało 2513 zawodników i zawodniczek reprezentujących 52 kraje. W sumie daje to 5847 startów. W ramach zawodów młodzików Rookies Cup wystartowało 828 osób z czego aż 401 w kategoriach U13 i U15. Bardzo szczegółowe dane można znaleźć w tym miejscu – zdecydowanie warto poczytać cyferki udostępnione przez organizatorów.

Laurie Greenland / zdjęcie: Rick Schubert

iXS Puchar Europy DH

To będzie już trzynasty sezon z iXS Pucharem Europy DH, a w 2020 roku rozegrane zostaną tylko cztery rundy. Tym samym organizatorzy jasno postawili na jakość, a nie ilość. Ich celem było stworzenie bardziej skoncentrowanej serii, na którą przyjadą również zawodnicy startujący na co dzień w Pucharze Świata DH. Puchar Europy ma być również doskonałym uzupełnieniem światowej serii, która w tym roku będzie miała aż 9 przystanków, a to właśnie tutaj po raz pierwszy pojawiły się takie talenty jak Tahnee Seagrave czy David Trummer. Organizatorzy wierzą, że cztery edycje przyniosą mnóstwo emocji i wyniosą poziom rywalizacji stopień wyżej.

Pierwsze zawody sezonu odbędą się w słoweńskim Mariborze zaledwie tydzień przed pierwszą rundą Pucharu Świata DH organizowaną w tym samym miejscu. Będzie to idealna okazja do dobrego rozpoczęcia sezonu oraz zaznajomienia się z trasą. Runda numer dwa to zawody we włoskiej Pile, gdzie seria powróciła w 2019 roku po małej przerwie.

Veronika Widmann / zdjęcie: Rick Schubert

Trzecia runda to już absolutny klasyk europejskiego pucharu, czyli czeski Spicak. Po raz pierwszy zawody tej serii odbyły się tu w 2008 roku i rozgrywane są co roku! Koniec sezonu, czyli runda numer cztery odbędzie się w austriackim Brandnertal.

 1. runda: 24-26 kwiecień – Maribor, Słowenia
 2. runda: 24-26 lipiec – Pila, Włochy
 3. runda: 14-16 sierpień – Spicak, Czechy
 4. runda: 28-30 sierpień – Brandnertal, Austria
Sławomir Łukasik / zdjęcie: Rick Schubert

iXS Downhill Cup

iXS Downhill Cup to źródło całej serii iXS, a pierwsze zawody datowane są na 2003 rok. Obecnie jest to połączenie narodowych serii Szwajcarii i Niemiec, które powstało po raz pierwszy w 2018 roku. W 2020 roku w ramach serii odbędzie się aż dziewięć wyścigów w pięciu krajach, a wśród lokalizacji pojawi się kompletnie nowa edycja w austriackim Semmering. Oczywiście trasa w tamtejszym Bike Parku jest doskonale znana w środowisku kolarzy górskich, ale od dłuższego czasu nie były organizowane tam żadne ważniejsze zawody. Co ważne do klasyfikacji generalnej wliczanych będzie 5 najlepszych wyników z całego sezonu.

 1. runda: 8-10 maj – Ilmenau, Niemcy
 2. runda: 15-17 maj – Willingen, Niemcy
 3. runda: 22-24 maj – Winterberg, Niemcy
 4. runda: 10-12 lipiec – Pamporovo, Bułgaria
 5. runda: 17-19 lipiec – Semmering, Austria
 6. runda: 7-9 sierpień – Bad Tabarz, Niemcy
 7. runda: 21-23 sierpień – Klinovec, Czechy
 8. runda: 25-27 wrzesień – Innsbruck, Austria
 9. runda: 2-4 październik – Brandnertal, Austria
Samanta Pesenti / zdjęcie: Rick Schubert

Specialized Rookies Cup presented by iXS

Od 11 lat seria Rookies Cup jest idealna dla najmłodszych zawodników, którzy potrzebują zebrać wyścigowe doświadczenie. To właśnie z myślą o przyszłości naszego sportu została zorganizowana ta seria i skierowana jest do najmłodszych adeptów zjazdu. Naszym celem jest zainteresowanie, wspieranie i rozwijanie młodych zawodników, aby mogli rozpocząć swoje wspaniałe kariery w przyjaznym środowisku. W 2020 roku w ramach serii odbędzie się aż sześć wyścigów w lokalizacjach dobrze znanych z minionego sezonu.

 1. runda: 21 maj – Winterberg, Niemcy
 2. runda: 13-14 czerwiec – Steinach, Niemcy
 3. runda: 4-5 lipiec – Saalbach, Austria
 4. runda: 11-12 lipiec – St. Kassian / Alta Badia, Włochy
 5. runda: 31 lipiec – 2 sierpień – Serfaus-Fiss-Ladis, Austria
 6. runda: 19-20 wrzesień – Schöneck, Niemcy
Zdjęcie: Christian Waldegger

iXS International Rookies Championships

Wciąż nieoficjalne Mistrzostwa Świata DH Młodzików po raz kolejny odbędą się w Serfaus-Fiss-Ladis w Austrii i będą częścią piątej rundy pucharu Rookies Cup. W trakcie tej imprezy to młodzi zawodnicy są w centrum uwagi i traktowani są jakby odbywał się tu Puchar Świata DH – dostępna jest nawet transmisja TV na żywo z imprezy.

 • Mistrzostwa Świata DH Młodzików: 31 lipiec – 2 sierpień – Serfaus-Fiss-Ladis, Austria

Wszystkie daty serii iXS i nie tylko znajdziecie w naszym kalendarzu imprez rowerowych 2020:
43ride.com/kalendarz-2020

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube