Trutnov Trails, o tym miejscu pewnie słyszał już każdy, ale nie każdy tam był. Postaram się opisać, co możemy tam znaleźć oraz moje uwagi i odczucia z tego miejsca

TRUTNOV TRAILS

Miejscówka pojawiła się na mapie już dobre 4 lata temu, odnalezienie oznakowania tras i dojazdów może nie być łatwe, dlatego jak już dotrzecie na miejsce, być może przydadzą się Wam moje wskazówki.

PANSKÝ STOUPÁK

Trasa podjazdowa, jest bardzo przyjemna i można powiedzieć zróżnicowana. Dlaczego zróżnicowana? Ponieważ tą trasę można podzielić na 4 etapy. Na początku mamy zwykłą szeroką ścieżkę w lesie, która idzie pod górę. Następnie dojeżdżamy do typowej trasy podjazdowej z dużą ilością zakrętów, by potem wjechać na bardzo klimatyczną brukowaną drogę. Na koniec docieramy do ostatniego kamienistego etapu podjazdu, który prowadzi do miejsca od którego odchodzą 4 trasy:

KOZÍ TRAIL

Kozi jest trasą o oznaczeniu niebieskim, jest przyjemna i mocno zróżnicowana. Jest trasą flow, ale nie w stylu Twistera, jest bardzo płynna i w niektórych miejscach znajdziemy korzenie, kamienie, a na starcie znajduje się też wielki wallride i mój ulubiony odcinek. Jest on najpłynniejszym odcinkiem na tej trasie, jest tak jakby pump trackiem o długości ok. 300m. Trasa schodzi prosto do parkingu.

MODŘÍNOVÝ TRAIL

Czerwona trasa o naturalnym charakterze, na której nie ma dużych stromizn, więc nawet mało doświadczeni rowerzyści sobie na niej poradzą. Znajdziemy tu również bardzo dużo kamieni i korzeni, ale może od początku… Modrinovy Trail zaczyna się ok. 300m od końca trasy podjazdowej, a na jej początku jest jeszcze kawałek podjazdu. Następnie trasa biegnie obok dużych klifów, na szczęście jeśli ktoś się boi jest objazd oddalony o kilka metrów. Można tu osiągnąć większą prędkość, ale też bardzo łatwo ją stracić, bo w niektórych momentach trasa przebiega po płaskim terenie.

TRAIL POD JESKYŇKOU

Ścieżka o czarnym oznaczeniu. Jest dość krótka, nie różni się też dużo trudnością od MODŘÍNOVÝ TRAIL, ale znajdziemy tu sekcję „Whistler section”, czyli najtrudniejszy odcinek ścieżki. Jest podzielony na dwa warianty: pierwszy jest dużo łatwiejszy, lecz cały czas trudny; drugi wariant to tak jakby schody, są na nim dwie ścianki, mniej więcej na długość roweru. Po tej sekcji jest już dużo łagodniej, można powiedzieć, że łagodniej niż w łatwiejszym wariancie.

BOULDER TRAIL

Trasa z dużą ilością kamieni, po których można, a nawet trzeba przejechać. Zaczyna się w połowie MODŘÍNOVÝ TRAIL i od samego początku trasy nie znajdziemy dużych kamieni. Dopiero gdzieś na końcu pierwszego odcinka jest kilka dużych kamieni, ale gdy przetniemy drogę podjazdową zaczyna się robić bardzo fajnie, dużo przejazdów po kamieniach i dużo ciasnych przesmyków pomiędzy nimi.

PERNÍKOVÝ TRAIL

Początek trasy to kawałek TRAIL POD JESKYŇKOU, ale po krótkiej chwili trasa odchodzi w prawo… potem jedziemy chwilę po płaskim, ale to idealnie na początek. Trasa jest łagodna, ciasna i nie ma na niej stromizn, ale można na niej złapać fajne flow! Ścieżka kończy się bardzo blisko centrum ścieżek.

17 kilometrów naturalnych, pojedynczych szlaków o różnym stopniu trudności. Trasy są zaprojektowane tak, aby były interesujące dla wszystkich kategorii rowerzystów. Punktami startowymi są Trailcentrum Lhota koło Trutnova oraz parking Pod Sedmidomím.

Trutnov Trails nie jest jeszcze tak bardzo „eksplorowana” przez rowerzystów jak na przykład Rychlebské Stezky. Mniej ludzi, więcej spokoju ;) Warto odwiedzić to miejsce, które wciąż się rozwija i kształtuje. Dzięki krótkiemu podjazdowi na spokojnie można zjechać 4-5 razy bez powtarzalności oraz nudy i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Centrum ścieżek to aktualnie mały garaż z serwisem i wypożyczalnią rowerów obok knajpy, w której można zjeść i napić się. Niedaleko znajduje się restauracja, w której możemy znaleźć czeskie dania oraz różne makarony.

– Tymon Trzciński

Linki