Region Osttirol to południowo-zachodni zakątek Austrii. Nie jest on może najbardziej znanym, rowerowym regionem w kraju, ale ma w swojej ofercie całą sieć zróżnicowanych tras oraz 2 ciekawe bike parki. Ostatnio opisywaliśmy już Lienz bike park. Dziś natomiast zabieramy was do bike parku Grossglockner.

YouTube player

Osttirol – Kals am Grossglockner

Osttirol, czyli Tyrol Wschodni, to mały, górski raj na terenie którego znajdują się Wysokie Taury oraz Lienzkie Dolomity. Natomiast Kals am Grossglockner to niewielka, górska miejscowość, która położona jest w dolinie, tuż obok najwyższego szczytu Austrii, któremu zawdzięcza drugą część swojej nazwy. Miasteczko znajduje się na wysokości ok. 1300 m n.p.m. Wszystkie otaczające je szczyty przekraczają 2000 m, natomiast po dostaniu się w wyższe partie gór, ujrzymy piękną wysokogórską panoramę, w której część szczytów przekracza 3000 m. Zimą funkcjonuje tu kurort narciarski z rozbudowaną siecią wyciągów i tras. Latem dla turystów pieszych i rowerzystów dostępna jest gondola, która bezpośrednio z miasteczka zabiera chętnych na przełęcz Cimaross. Kals am Grossglockner oraz tutejszy ośrodek narciarski bezpośrednio graniczą z Parkiem Narodowym Wysokich Taurów i oferują liczne szlaki turystyczne oraz cudowne krajobrazy.

Grossglockner bike park

Bike park Grossglockner położony jest w ośrodku Grossglockner Resort. Rowerzyści mogą skorzystać z kolei gondolowej Kalser Bergbahnen, która wyjeżdża na wysokość 2405 metrów. Dostępne są tu 3 trasy, które łączą się w jeden zróżnicowany zjazd o długości ok 7 km i przewyższeniu w granicach 1000 metrów. Ofertę dla rowerzystów uzupełnia sieć szlaków rowerowych w okolicy. My nocowaliśmy przy samym bike parku w mieście Lienz. Grossglockner Resort jest oddalony od niego o około pół godziny jazdy samochodem, będąc w okolicy warto więc zajrzeć do obydwu miejsc.

Grossglockner bike park – Zaplecze i wyciąg

Dolna stacja głównego wyciągu znajduje się nieco w bok od centrum miasteczka Großdorf. Na pierwszy rzut oka mieści się ona pośrodku pola, ale na miejscu jest wszystko, czego potrzeba. Jest duży parking, kasa, niewielki sklep turystyczny, wypożyczalnia rowerów, która oferuje podstawowy serwis oraz toalety. Wyciąg to nowoczesna, szybka kolej gondolowa, która komfortowo wywozi nas z rowerem do góry. Jest możliwość wysiadki na stacji pośredniej i zjazd 2 tras położonych w dolnej części ośrodka. Jeśli nie wysiądziemy, to wyciąg zabierze nas na przełęcz Cimaross. Przy górnej stacji gondoli znajduje się górska restauracja z tarasem widokowym. Podziwiać stąd można m.in. najwyższy szczyt Austrii, Grossglockner. Wszystkie trasy i nawet krótkie drogi dojazdowe są bardzo dobrze i czytelnie oznaczone.

Grossglockner bike park – Adler Trail – Niebieski Flow Line

Tuż obok górnej stacji wyciągu znajduje się początek trasy Adler Trail. Jest to typowy, alpejski single trail. Poprowadzony jest w całości na otwartym terenie i oferuje piękne widoki. Jego zakręcona linia jest dobrze widoczna już z wyciągu i robi wrażenie! Ponieważ jest to trasa typu flow, to znajduje się na niej mnóstwo dobrze wyprofilowanych band oraz pojedyncze muldy. Zaawansowani rowerzyści znajdą tu też kilka opcji, które pozwolą oderwać się od ziemi. Całość jest zaprojektowana tak, żeby utrzymywać stałą, bezpieczną prędkość i oferować przyjemną i stosunkowo łatwą jazdę. Podczas mojej wizyty pierwsza połowa tej trasy była już po remoncie i pozwalała na bardzo przyjemny i płynny zjazd. Jej druga część była mocniej wypłukana i zakręty nie były już tak płynne, ale widać już było też pierwsze poprawki. Adler Trail oferuje 3,5 km zjazdu przy jednoczesnym pokonaniu ok. 450 m przewyższenia. Trasa kończy się przy stacji pośredniej kolei gondolowej.

YouTube player

Grossglockner bike park – Gornerwald Trail – Czarna Enduro/DH

Będąc przy pośredniej stacji kolei gondolowej trzeba zjechać krótki odcinek drogą szutrową. Po chwili będzie widać wjazd na trasę Gornerwald. Prowadzi ona przez las oraz najstromszą część stoku. Jest to trasa czarna, przeznaczona tylko dla zaawansowanych rowerzystów górskich. Jej początek może wydawać się dość łagodną, zakręconą ścieżką. Jednak niektóre dalsze fragmenty są strome, prowadzą po kamieniach i korzeniach, oraz wymagają odpowiedniej techniki. Zaawansowani rowerzyści znajdą tu niewielkie hopy i bardzo ciekawe techniczne sekcje. Mnie trasa ta się bardzo spodobała, zwłaszcza, że była w świetnym stanie, bez żadnych tarek i wypłukanych elementów. Ścieżka ma świetny flow i nie pozwala się nudzić. Nie jest może bardzo trudna, ale wraz z większą prędkością przeszkody pokazują pazur. Gornerwald Trail to prawie 2 km zjazdu oraz ponad 400 m przewyższenia. Trasa kończy się wylotem z lasu na szutrową drogę. Kawałek dalej zaczyna się ostatnia krótka i łatwa trasa typu flow. Początkujący rowerzyści, którzy chcieliby ominąć ten trudny wariant, mogą wybrać zjazd drogą dojazdową i również wyjechać na początek ostatniej trasy Temblerfelder.

YouTube player

Grossglockner bike park – Temblerfelder Trail – Zielony Flow Line

Zaraz po wyjeździe z lasu znajduje się początek ostatniej trasy. Temblerfelder to łatwy flow line, poprowadzony wzdłuż łagodnego stoku. Oferuje bardzo łagodne zakręty i kilka przyjemnych stolików, na których przy większej prędkości można nieco polatać. Bardzo dobry wariant, aby ostudzić emocje po poprzedniej trudnej trasie. Temblerfelder ma ok. 700 metrów długości, podczas której pokonuje 100 m przewyższenia. Trasa kończy się na przecięciu z drogą szutrową. Stamtąd pozostaje nam oznaczona krótka dojazdówka przez widokowe polany i pastwiska z powrotem do dolnej stacji kolei gondolowej.

YouTube player

Grossglockner bike park – Moja wizyta

Przed wybraniem się do bike parku Grossglockner sprawdziłem na szybko jego ofertę i mówiąc szczerze jeden zjazd podzielony na 3 trasy nie napawał mnie optymizmem. Ale z racji tego, że lubię odwiedzać nowe miejscówki, stwierdziłem, że warto dać miejscu szansę. I absolutnie się nie zawiodłem. Gondola szybko i sprawnie wywiozła mnie w górną część ośrodka, a tam czekały na mnie świetne widoki na całą okolicę i ciekawie zakręcony singletrail Adler. Bardzo cenię taki alpejski klimat tras. Choć druga część zjazdu nie jest jakaś super płynna i wymaga trochę poprawek, to całościowo jazda na pierwszej z tras była przyjemna. Potem wjechałem do lasu na trasę Gornerwald i tu dopiero zaczęła się zabawa. Dobre bandy, techniczne zeskoki i przeskoki, wymieszane z przyjemnie wijącym się single trailem oferują kawał dobrej jazdy. Faktem jest, że miejscówka jest raczej rzadko odwiedzana, ale przez to też trasa jest w naprawdę dobrym stanie. Na deser przyjemnej jazdy jeszcze ostatnia sekcja z niezłym flow i kilkoma lotami.

Całościowy zjazd jest długi i różnorodny, przez co bardzo ciekawy. Wstępnie myślałem, że zjadę sobie ze 3 razy i potem może się wybiorę na któryś z okolicznych widokowych szlaków rowerowych. Jednak jazda na tyle mi się spodobała, że zrobiłem 5 zjazdów z samej góry i jeszcze 2 dodatkowe ze stacji przesiadkowej, gdzie mogłem skupić się na trasie Gornerwald. Tak się złożyło, że na trasach spotkałem też pracującego GGtrailshaper’a. Jak się okazało, to on jest głównym twórcą tych tras i obecnie zajmuje się również ich utrzymaniem. Zdecydowanie jest go za co pochwalić, bo zjazdy są na fajnym poziomie. Mój osobisty faworyt to zdecydowanie trudny wariant Gornerwal. Jest to jedna z najlepszych tras w klimacie singletrail/enduro po jakich jeździłem w tym roku. Trzymam kciuki za dalszy rozwój miejscówki. Obecnie, przy tak na prawdę jednym wariancie zjazdu, bike park Grossglockner to miejsce na jeden dzień jazdy. Jednak jeśli będziecie już w regionie Osttirol i pojeździcie w bike parku Lienz, to zdecydowanie warto zajrzeć też tutaj.

Grossglockner bike park – kiedy odwiedzić, ceny karnetów

My odwiedziliśmy Grossglockner bike park w drugiej połowie września. Co ciekawe to fakt, że bardziej znany bike park Lienz działał już wtedy tylko w weekendy, natomiast kolej gondolowa Grossglockner resort działała wtedy jeszcze w każdy dzień tygodnia poza środą. W sezonie letnim 2024 już ustalone jest, że kolej będzie kursować na takich samych zasadach w terminie od 22.06 do 22.09. Cena karnetu rowerowego w sezonie 2023 wynosiła 33 EUR za bilet całodniowy. Do wyboru są też tańsze opcje przed i popołudniowe oraz oczywiście warianty ulgowe. Najbardziej aktualne godziny otwarcia i cenniki dostępne są na oficjalnej stronie bike parku.

Grossglockner Resort – Szlaki rowerowe i turystyczne

Uzupełnieniem do jazdy w bike parku mogą być wyznaczone szlaki turystyczne. Z rowerowych opcji bardzo polecana jest widokowa pętla, która przebiega również przez przełęcz przy górnej stacji kolei gondolowej. Cimaroß-Goldriedrunde oznaczona jest symbolem MTB146 i jest to stosunkowo łatwy szlak pieszo-rowerowy, który oferuje mnóstwo pięknych widoków. Kolejną ciekawą opcją może być zjazd ze schroniska Kals-Matreier-Torl do stacji przesiadkowej gondoli szlakiem MTB140. Dla tych, którzy chcą eksplorować więcej tej malowniczej okolicy, przygotowany został cały folder, który opisuje też inne warianty wycieczkowe. Okolica oczywiście obfituje też w szlaki typowo piesze. Dostępne opcje najłatwiej będzie sprawdzić na stronie regionu Osttirol.

Więcej artykułów związanych z naszym wyjazdem do Osttirolu:

YouTube player
YouTube player

Wpis powstał dzięki współpracy 43RIDE z Rasoulution oraz  z Tourismusverband Osttirol.

O regionie Osttirol

Osttirol, czyli Tyrol Wschodni, otoczony jest 266 trzytysięcznikami. Z jednej strony wznoszą się Wysokie Taury, z drugiej zaś Lienzkie Dolomity. Dzięki temu może stanowić kierunek podróży o każdej porze roku. Bo bez względu na termin, zawsze będziecie tu mieć co robić. To mały raj dla fanów outdooru. Na rowerzystów czekają tu 2 bike parki oraz 600 km wyznaczonych szlaków. 

Oficjalna strona: osttirol.com
Media: facebookinstagram