REKLAMA

Wybór amortyzacji do własnego roweru dla wielu użytkowników jest sprawą kluczową. Każdy dobiera sprzęt według własnych preferencji, a każda marka ma ogromne rzesze zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Patrząc wstecz, to przez ostatnie dziesięć sezonów w moich rowerach w zdecydowanej większości gościły produkty marki Fox Racing Shox. Jednak po tylu latach stwierdziłem, że chciałbym spróbować czegoś nowego, ale czy można dobrać amortyzator rowerowy do swojego samochodu? Jak najbardziej! Szwedzkiego SAABa już mam, a w Snabbie zawitał produkt szwedzkiej marki Öhlins.

Amortyzator Öhlins RXF36 Evo Air w Snabbie wygląda tak :)

Öhlins RXF36 Evo

Amortyzator przedni Öhlins RXF36 to bezpośrednia odpowiedź na Foxa 36, czyli główny produkt do szeroko rozumianego enduro czy freeride’u. U polskiego dystrybutora FF Sport miałem do wyboru najnowszą generację m.2 lub zaktualizowaną wersję pierwszej generacji Evo. Po ostatecznych namysłach wybrałem starszy model, a dokładniej RXF36 Evo Air TTX22 o skoku 170mm i kole 27.5″.

Sprężyna powietrzna

Można powiedzieć, że Szwedzi zrobili wszystko trochę na opak, ale to może moje przyzwyczajenie? Komora powietrzna jest w prawej ladze, a tłumik w lewej. W zasadzie to są tam aż trzy komory, w dodatku odseparowane od lagi amortyzatora. Główną częścią są samowyrównujące się komory pozytywna i negatywna, które ustawiane są za pomocą górnego zaworka. Wyrównanie ciśnień wygląda podobnie jak u konkurencji – w danym miejscu jest umieszczony tzw. transfer port, a gdy amortyzator przekroczy ten punkt podczas pracy, to następuje wymiana ciśnień.

Sprężyna powietrzna w Öhlinsie wygląda w ten sposób. Ramp Up u dołu, a komory pozytywna i negatywna od żółtej części w górę ;)

Bonusem jest natomiast trzecia komora Ramp Up. Jest ona integralną częścią konstrukcji komór powietrznych, ale cała magia odbywa się w dolnej części amortyzatora. Jej funkcjonalność jest prosta, regulując ciśnienie ustawiamy stopień progresji widelca. Rozwiązanie podobne do tokenów, ale z wykorzystaniem tylko pompki i bez konieczności rozbierania czegokolwiek. Pod moją wagę 75kg wyjściowej wartości ciśnień prezentują się tak: 105psi w komorach u góry i 210psi w Ramp Up.

Tłumik TTX

Po lewej stronie znajdziemy tłumik TTX22, który posiada trzy standardowe regulacje. Tu na szczęście jest bardziej tradycyjnie, czyli tłumienie powrotu znajduje się na dole, a zakres regulacji to 15 kliknięć. U góry znajdziemy z kolei dwa pokrętła: wolna kompresja o zakresie 15 kliknięć oraz szybka kompresja z pięcioma kliknięciami i dodatkową pozycją przeznaczoną na podjazdy.

Zakres regulacji jest dość duży i z całą pewnością każdy znajdzie odpowiednie dla siebie ustawienie.

TTX18 vs TTX22

Tłumik TTX to nic innego jak technologia podwójnych obwodów tłumienia Twin Tube, która dość dobrze znana jest z tłumików stosowanych z tyłu roweru. Öhlins jako jeden z nielicznych producentów zastosował to również z przodu. Z kolei cyferki 18 i 22 to średnica tłoka w milimetrach. Większa wersja stosowana jest w starszych modelach, a w najnowszej generacji znajduje się model TTX18. Jaka jest różnica? Wg producenta znacząco zwiększyła się czułość pracy oraz zakres regulacji.

Technologia Twin Tube tłumika TTX.

Pozostałe właściwości

Co więcej można napisać w ramach prezentacji? Zastosowane w Öhlinsie RXF36 uszczelki to produkt znanej marki SKF, które dodatkowo wyróżniają się niebieskim kolorem. Miejsca na oponę w dolnych lagach z pewnością nam nie zabraknie, a producent dopuszcza stosowanie opon w rozmiarze 27.5×2.8″! Małego minusa muszę dać natomiast za mocowanie osi koła, które wymaga użycia narzędzi i odkręcenia jednej śrubki zwalniającej oś. Zdecydowanie bym widział tu opcję quick release, do której jestem po prostu przyzwyczajony.

Specyfikacja:

 • Technologia-TTX (Twin Tube)
 • Rozmiar koła 27.5”
 • Tłok: 22mm
 • Offset: 46mm
 • Oś: boost 15x110mm
 • Łatwa w ustawieniu 3 komorowa sprężyna powietrzna z samowyrównującą komorą negatywną oraz komorą Ramp Up do zmiany progresji
 • Regulacja wolnej (15 kliknięć) oraz szybkiej (5 kliknięć + funkcja podjazd) kompresji
 • Regulacja wolnego tłumienia powrotu (15 kliknięć)
 • Maksymalny rozmiar opony: 27,5×2,8″
 • Waga: 2100g
 • Cena: 3999zł
Ciekawostka – główny napis Öhlins nie jest naklejką tylko jest wymalowany.

Z początku zastanawiałem się co ja w ogóle robię, że rezygnuję z przyzwyczajenia i wchodzę w coś kompletnie nowego. Jednak czysta ciekawość sprawiła, że Öhlins mocno mnie zainteresował. Szybka wizyta u dystrybutora, widelec zamontowany, a ja w międzyczasie poobserwowałem jak po sąsiedzku przygotowywane są profesjonalne rajdówki.

Początkowe ustawienie widelca jest banalnie proste i na początek wystarczy trzymać się zaleceń. Trochę zdziwił mnie poziom ciśnień jaki musiałem ustawić w komorach – 105psi w głównych i 210psi w Ramp Up (przy moich 75kg), ponieważ do tej pory byłem przyzwyczajony do dużo niższych wartości, które miałem w Foxie. Jednak SAG powiedział tyle i trzeba było się dostosować. Wg zaleceń o głównej komorze powinienem zapomnieć i regulować wszystko z poziomu komory Ramp Up. Póki co zostawiłem dobrane wartości, ale bardzo ciekawi mnie „dzień ustawień” podczas pierwszego wypadu w góry. Z początku obawiałem się trochę o zakres regulacji kompresji, ale szybka zabawa ustawieniami mnie uspokoiła i z całą pewnością znajdę odpowiednie wartości zarówno na góry jak i na miasto.

Pierwsze wypady na rower są obiecujące, zwłaszcza praca na zjazdach przy pełnym otwarciu kompresji mnie pozytywnie zaskoczyła. Natomiast muszę trochę ponarzekać na brak osi quick release (czasy śrubek już minęły, heloł!). I póki co to tyle… do zobaczenia na szlakach!

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce Öhlins

Profesjonalny personel współpracuje z największymi i najbardziej prestiżowymi producentami i zespołami sportowymi na świecie w celu znalezienia optymalnej wydajności zawieszenia, aby na końcu wiedza i zebrane doświadczenie trafiło na rynek ogólny i do amortyzatorów OEM. Nasi klienci korzystają z produktów do wyczynowego uprawiania sportów motorowych z niewielkimi modyfikacjami lub nawet bez żadnych modyfikacji. Naszym celem jest oferowanie takiego samego poziomu usług i wsparcia w całej naszej organizacji, bez względu na to czy jest to zespół wyścigowy czy entuzjastyczny pasjonat poszukujący lepiej działającej jednostki zawieszenia w swoim samochodzie, motocyklu lub rowerze.

Oficjalna strona: ohlins.com
Dystrybucja: FF-Sport
Media: facebook, instagram, youtube