Niedawno światło dzienne ujrzała najnowsza kolekcja ubrań marki Leatt na sezon 2021. Znaleźliśmy wśród nich kilka ciekawych produktów, które na bieżąco będziemy Wam przedstawiać, ale dziś skupimy się na kasku, który w ofercie pojawił się wraz z początkiem sezonu 2020. A mowa tu o kasku Leatt MTB 1.0.

Kask Leatt MTB 1.0 / zdjęcie: Marek Chabros

Kask Leatt MTB 1.0

Model MTB 1.0 jest typowym kaskiem o przeznaczeniu all mountain/enduro i zarazem jest najniższym modelem w ofercie południowoafrykańskiego producenta. Wyposażono go w autorską technologię bezpieczeństwa 360° Turbine, a dzięki wycenie na poziomie 299zł jest on jednym z najtańszych kasków na rynku z systemem bezpieczeństwa typu MIPS.

Właściwości

Kask Leatt MTB 1.0 jest dość lekki, w rozmiarze S waży 330g oraz dostępny jest w czterech kolorach (czarny, onyx, chilli, cactus) i trzech rozmiarach (S/M/L). Za wentylację odpowiada aż 14 otworów wentylacyjnych wykonanych w technologii MaxiFlow, dzięki czemu chłodzenie naszej głowy jest wystarczające nawet przy niskich prędkościach. Wyściółka kasku posiada antybakteryjną wkładkę Dri-Lex®, dzięki czemu nie pochłania ona brzydkich zapachów oraz bezproblemowo znosi pranie.

Wyściółka posiada antybakteryjną wkładkę Dri-Lex®. / zdjęcie: Marek Chabros

Daszek jest regulowany i można go ustawić w dowolnej pozycji. Brakuje tu natomiast miejsca na odłożenie okularów, które często można znaleźć właśnie pod daszkiem. Z kolei za dopasowanie kasku do głowy rowerzysty odpowiada dobrze znany na rynku system z pokrętłem. Zmiana obwodu dokonywana jest za pomocą jednego ruchu ręki, a do dyspozycji otrzymujemy jeszcze 3-pozycyjną regulację głębokości. Zapięcie w modelu DBX 1.0 jest standardowe i producent zastosował tu klasyczny zatrzask.

W tylnej części uwagę zwraca przetłoczenie, które idealnie pasuje do paska gogli. / zdjęcie: Marek Chabros

Technologia 360° Turbine

W wielkim skrócie technologia 360° Turbine to zmodyfikowany system MIPS. Generalna zasada działania jest taka sama, ale Leatt rozbudował działanie o trzecią oś. Oprócz dwóch osi rotacyjnych w grę wchodzi również ściskanie/zgniatanie. Również samo wykonanie jest inne. Zamiast ruchomej skorupy inżynierowie Leatt’a zastosowali specjalne ruchome i elastyczne krążki rozmieszczone w strategicznych miejscach kasku.

Niebieskie krążki to system bezpieczeństwa 360° Turbine. / zdjęcie: Marek Chabros

W modelu MTB 1.0 jest ich 9 sztuk. Po co to wszystko? Aby zmniejszyć obrażenia i siły działające na nasz mózg w razie wypadku. Wg producenta system ten redukuje o 30% szanse na wystąpienie wstrząsu mózgu i o 40% siły rotacyjne działające na głowę oraz mózg.

Pierwsze wrażenie

Leatt MTB 1.0 jest najtańszym kaskiem w ofercie marki, ale nie oznacza to, że jest on również najgorszy. Znajdziemy w nim flagową technologię bezpieczeństwa Leatt 360° Turbine, którą miałem okazję sprawdzić podczas kraksy w modelu DBX 4.0 – działa doskonale! Do tego trzeba dołożyć wysoką jakość wykonania, przemyślany system wentylacji i sprawdzone rozwiązania w kwestii regulacji i dopasowania rozmiaru do głowy. A to wszystko za niecałe 300zł co sprawia, że jest to zdecydowanie warta uwagi propozycja w kwestii wyboru nowego kasku.

– Tomasz Profic, 43RIDE
Rozmiar S kasku Leatt MTB 1.0 pasuje również na redaktora Tomasza. / zdjęcie: Marek Chabros

Specyfikacja

 • materiał skorupy: kompozyt polimerowy
 • technologia 360° Turbine
 • 14 otworów wentylacyjnych MaxiFlow
 • zapięcie zatrzaskowe
 • regulowany i elastyczny daszek
 • system szybkiego dopasowania rozmiaru regulowany w dwóch płaszczyznach
 • antybakteryjna wkładka Dri-Lex®
 • certyfikaty: AS/NZS 2063:2008, EN1078, CPSC 1203
 • rozmiary: S (51-55cm), M (55-59cm), L (59-63cm)
 • kolory: czarny, cactus, chilli, onyx
 • waga: 330g (rozmiar S)
Pierwszy spacer odbył się na kilka dni przed fotosesją i póki co jest obiecująco ;)

Kask Leatt MTB 1.0 można kupić w naszym sklepie shop.43ride.com – 299zł

O marce Leatt

Leatt® oferuje produkty praktycznie do każdego sportu akcji. Ochraniacz karku Leatt-Brace® jest wielokrotnie nagradzanym produktem, a w połączeniu z kaskiem fullface oferuje świetne zabezpieczenie przed złamaniami odcinków szyjnych kręgosłupa. Został zaprojektowany dla użytkowników motorów, rowerów, pojazdów ATV, skuterów śnieżnych i wszelkich innych pojazdów wymagających kasku na głowie.

Oficjalna strona: leatt.com
Dystrybucja:
olekmotocykle.pl
Media:
facebook, instagram, youtube, twitter