W trakcie prezentacji naszej nowej redakcyjnej maszyny – Yeti SB150 – wspomnieliśmy, że rower został wyposażony w koła Dandy Horse Kwazar GT Enduro w rozmiarze 29″. Co się kryje pod tą nazwą? Zapraszamy na prezentację!

Komplet kół Dandy Horse Kwazar GT Enduro 29″ w rowerze Yeti SB150 prezentuje się tak.

Dandy Horse Wheels

Marka Dandy Horse Wheels to firma założona w 2013 roku na warszawskim Mokotowie. Więcej o tej lokalnej marce możecie przeczytać w naszym dwuczęściowym wywiadzie – „O tworzeniu kultury kołodziejskiej” oraz o „tajnikach budowania kół rowerowych„. Co więcej? Chłopaki specjalizują się tylko i wyłącznie w budowaniu kół, doskonale znani są w środowisku kolarzy szosowych czy gravelowych, a na polu enduro i freeride’u stawiają pierwsze, aczkolwiek odważne kroki.

Michał Kozicki, Yasu Matsunaga, Nypel, Pavel „Pasha” Dubovik, Rafał Hornberger / Zdjęcie: Marek Chabros

Koła Kwazar GT Enduro

Ekipa Dandy Horse przygodę z enduro rozpoczęła z przytupem i od razu zaoferowała zestaw kół na karbonowych obręczach. Na sezon 2021 przygotowali bardziej budżetową nowość Barion GT Enduro, czyli koła na obręczach aluminiowych, które początkowo miały trafić właśnie do naszego Yetika. Niestety światowa pandemia oraz związane z tym ogromne problemy z dostępnością materiałów i produktów sprawiły, że na wersję aluminiową trzeba było chwilę poczekać.

Koła zbudowane zostały w oparciu o karbonową jednokomorową obręcz o szerokości wewnętrznej 30mm i zewnętrznej 37mm. Oczywiście jest ona w pełni kompatybilna z oponami bezdętkowymi, a seryjnie wyposażona jest w taśmę uszczelniającą DT Swiss. Grafika to absolutny minimalizm, czyli czarny mat na całej powierzchni i jeden napis Dandy Horse po każdej stronie obręczy. Całe koło zaplecione jest na dwa krzyże z wykorzystaniem 28 szprych Sapim Force J-bend.

Generalnie w tym miejscu warto wspomnieć, że ekipa Dandy Horse jest w stanie złożyć dowolne koła na piastach, które klient sobie zażyczy – także pełna oferta customizacji wchodzi w grę.

W kwestii piasty mamy podstawowy wybór spośród dwóch modeli: piasty Dandy Horse lub ukraińskie Trailmech. Nasze koła wyposażone są w pełni w produkty warszawskich kołodziejów, ale produkt ukraińskiej manufaktury również jest warty uwagi. Piasta Trailmech jest odrobinę cięższa i wykorzystuje inny system zazębiania się – ratchet z 60 punktami zaczepienia (w piastach Dandy Horse jest to 6 zapadek i 54 punkty zazębienia).

Piasty Dandy Horse oraz Trailmech. / zdjęcie: Marek Chabros

Jeśli chodzi o dostępne standardy i rozmiary, to model kół Kwazar GT Enduro występuje tylko w rozmiarze 29″. W przypadku piast Trailmech jest to również tylko jedna opcja, koła boost 15×110 i 12x148mm z bębenkiem Shimano Microspline lub SRAM XD. Gdy wybierzemy piasty Dandy Horse, to wybór rozrasta się do: 15×110 boost, 15×110 RS-1, Lefty 110mm z przodu oraz 12×148 boost i 9x142mm z bębenkami SRAM XD, Shimano 11spd lub Microspline. Tu również wspomnę, że jeżeli trafi się wymagający klient z nietypowym zapotrzebowaniem, to ekipa warszawskich kołodziejów jest gotowa podjąć wyzwanie.

Czerwcówka była debiutem kół Dandy Horse w polskich górach.

Specyfikacja

 • przeznaczenie: all mountain, trail i enduro
 • waga kompletu: ~1715g (Dandy Horse), ~1785g (Trailmech)
 • wysokość obręczy: 18,5mm
 • szerokość obręczy: wewnętrzna 30mm, zewnętrzna 37mm
 • rekomendowana szerokość opon: 52-75mm (2.3-2.6″)
 • maksymalne ciśnienie: 35psi (2.5atm)
 • rodzaj szprych: Sapim Race J-bend, 28szt.
 • nyple: Sapim Polyax
 • mocowanie tarczy hamulcowej: IS 6 śrub
 • zaplot: 2 krzyże
 • mechanizm zapadkowy: 6 zapadek 54t (Dandy Horse) / ratchet 60t (Trailmech)
 • limit wagowy: 130kg
Redaktorka Justyna w trakcie pierwszych testów.

Prezentowane koła Dandy Horse Kwazar GT Enduro 29″ można zamówić bezpośrednio na stronie producenta – dandyhorse.cc, 4499zł

O marce Dandy Horse

Dandy Horse to firma założona w 2013 roku z siedzibą w Warszawie. Rafał Hornberger, Yasu Matsunaga, Pavel Dubovik, Michał Kozicki i Marek Sarba specjalizują się w budowie kompletnych kół do rowerów z najlepszych komponentów od znanych producentów, a także tych samodzielnie zaprojektowanych. Wszystkie koła złożone przez Dandy Horse obejmują również najlepszą możliwą opieką serwisową.

Oficjalna strona: dandyhorse.cc
Media: facebook, instagram