Amerykańska marka WTB wprowadza do swojej oferty kompletne koła, które mają zapewnić maksimum wydajności i jakości, bez konieczności rozbijania świnki skarbonki. Najwyższej klasy uszczelnienia oraz system zazębiania 6 zapadek (zazębienia co 3.7st), sprawiają że nowe koła WTB Proterra będą nie tylko dobrze wyglądały, ale również dobrze brzmiały.

Wszystkie koła zbudowane będą ręcznie w naszej fabryce w Kalifornii, a do wykonania ich używane będą nyple oraz podwójnie cieniowane szprychy marki Sapim. Tym samym będzie to prosta i wytrzymała konstrukcja, a do tego łatwa w utrzymaniu i serwisowaniu.

Koła do graveli i MTB

W ofercie pojawią się zarówno koła do rowerów gravel jak i MTB. Różnorodność modeli podzielona została wg szerokości oraz wytrzymałości zastosowanej obręczy. Tym samym w ofercie pojawią się następujące modele:

  • Gravel
    • Proterra Light i23 – o szerokości obręczy 23mm i rozmiarze opony 700
    • Proterra Light i25 – o szerokości obręczy 25mm i rozmiarze opony 650
  • MTB
    • Proterra Light i27 – szerokość obręczy 27mm, rozmiar kół 29″
    • Proterra Tough i30 – szerokość obręczy 30mm, rozmiar kół 27.5″ lub 29″

Szczegóły

Obręcze wykonane zostały z aluminium 6069, dzięki czemu oferują maksymalną żywotność i wytrzymałość przy zachowaniu niskiej wagi. W wersji Light zastosowane nyple są aluminiowe, podczas gdy w modelu Tough użyto mosiężnej wersji. Zastosowane szprychy to klasyczne podwójnie cieniowane modele typu J-bend, dzięki czemu całość jest łatwo serwisowalna beż używania specjalistycznych narzędzi.

Zastosowane piasty dostępne będą tylko w wersji boost, co oznacza oś 110x15mm z przodu oraz 148x12mm z tyłu. W przypadku tylnej piasty do wyboru będzie bębenek SRAM XD lub Shimano Microspline. Mocowanie tarczy to z kolei klasyczne 6 śrub w kołach MTB i centerlock w kołach gravel.

Technologie WTB

TCS 2.0 (Tubeless Compatible System) – wszystkie koła i opony WTB wykorzystują standard TCS 2.0, dzięki czemu zbudowanie systemu bezdętkowego jest dziecinnie proste. Dodatkowo wykorzystano tzw. Solid Strip, czyli specjalną bardzo wytrzymałą opaskę pośrodku obręczy, która ma chronić przed rozszczelnieniem systemu w przypadku pęknięcia szprychy.

Drążone otwory 4D – otwory na szprychy są wiercone pod precyzyjnym kątem zejścia, aby wyrównać główkę szprychy i złączkę z kołnierzem piasty, eliminując obciążenia boczne, a także równomiernie rozprowadzając obciążenie na większej powierzchni. Przedłuża to żywotność koła i zwiększa stabilność.

I-Beam (tylko w kołach Tough) – dodatkowe wzmocnienia wewnątrz obręczy. To charakterystyczne podparcie przeciwdziała obciążeniom szprych i zapewnia sztywność poprzeczną.

Koła Proterra MTB

Proterra Light i27 to typowy zestaw kół do codziennej jazdy po górskich ścieżkach. To idealny wybór dla rowerzystów, którzy szukają wytrzymałych i zarazem lekkich kół, które doskonale współpracują z oponami w rozmiarach 2.25-2.5″. Deklarowana waga to 892g/1038g.

Proterra Tough i30 to z kolei propozycja dla rowerzystów, którzy przede wszystkim oczekują zwiększonej wytrzymałości obręczy. Wzmocnione obręcze o szerokości 30mm doskonale sprawdzą się przy bardzo niskich ciśnieniach i świetnie współpracują z oponami w rozmiarach 2.4-2.6″.

Na chwilę obecną kompletne koła dostępne są niestety tylko w USA, jednak w Europie mają pojawić się już wkrótce. Sugerowane ceny detaliczne w USA dla kół MTB to 294.95/354.95USD.

O marce WTB

Założona w 1982 roku firma WTB powstała w hrabstwie Marin, kolebce kolarstwa górskiego, aby projektować lepsze produkty rowerowe. Znana z siodełek, opon, felg i chwytów, ta kierowana przez riderów firma wciąż przesuwa granice tego, co jest możliwe dzięki niesłabnącej duchu innowacji i pasji do przygód na dwóch kołach.

Oficjalna strona:
wtb.com
Dystrybucja:
rowersport.pl
Media: facebook, instagram, youtube, twitter