Niemiecka marka Continental w sezonie 2022 przebudowała swoją ofertę opon do szeroko rozumianej grawitacji i wchodzi na rynek z kompletnie nowymi modelami. Tym samym w sprzedaży nie zobaczymy już świetnych opon zjazdowych Kaiser czy modelu do enduro Baron. Zamiast nich pojawiły się aż cztery nowe modele, które przeznaczone są do konkretnych zadań.

Opony Continental serii …Tal

Najnowsze modele nazywają się Xynotal, Kryptotal, Argotal oraz Hydrotal. Dzielą ze sobą zarówno mieszanki gumy, jak i oplot, a także rozmiarówkę. Do wyboru będą opony głównie w rozmiarach 29×2.4″ i 27.5×2.4″, a w poszczególnych wersjach również w rozmiarach 2.6″. Wszystkie modele korzystają z technologii Apex, czyli specjalnego układania warstw gumy bocznej ścianki rodem z opon samochodowych, dla zwiększenia sztywności bocznej opony i tym samym lepszego pokonywania zakrętów. Dodatkową korzyścią jest zwiększenie odporności na przebicia od tzw. snake’ów. Oczywiście wszystkie modele wspierają również technologię bezdętkową.

Continental Xynotal

Continental Xynotal

Xynotal to specjalista od twardych podłoży w suchych warunkach, takich jak ubita ziemia czy kamienie. Bieżnik w środkowej części posiada naprzemiennie ułożone zestawy dwóch i trzech kloków, których dość płaski profil ma sprawiać, że opona będzie miała powiększoną powierzchnię styku z podłożem. Dodatkowe kątowe ścięcie w kierunku jazdy sprawia, że zmniejszony jest opór stawiany przez oponę. Boczne klocki posiadają ukośne ścięcia, dzięki którym zwiększa się przyczepność i przewidywalność opony.

Continental Kryptotal

Opony Continental Kryptotal Front i Rear.

Kryptotal to jedyny model w nowej gamie, który posiada rozgraniczenie na oponę przednią i tylną. Dzięki temu ma to zwiększyć przyczepność i komfort jazdy w różnorodnych warunkach, z myślą o których Kryptotal został zaprojektowany. Jego przeznaczenie to jazda głównie przy suchej pogodzie, ale wilgotne trasy również nie są mu straszne.

Podstawowa różnica pomiędzy tylnym (po lewej) i przednim (po prawej) Kryptotalem, to środkowy układ klocków.

Główna różnica pomiędzy przednią i tylną oponą to układ środkowej części bieżnika, który z przodu posiada naprzemienne dwu i trzy klockowe zestawy, podczas gdy tylna opona ma tylko podwójne. Tym samym zachowany został balans pomiędzy przyczepnością, a oporami toczenia w praktycznie każdych warunkach.

Opony Continental Kryptotal Front i Argotal.

Continental Argotal

Continental Argotal

Opona Argotal to z kolei specjalista od luźnego podłoża w najszerszym spektrum warunków – od suszy, aż po błoto. Bieżnik posiada dodatkowe wzmocnienia w środkowej części na wysokości bocznych klocków, aby zwiększyć sztywność opony, a tym samym stabilność na luźnej nawierzchni.

Continental Argotal

Środkowe klocki są trochę szerzej rozstawione niż w przypadku modeli Xynotal i Kryptotal, aby opona lepiej oczyszczała się z ziemi i błota. Są one także dość wysokie i pionowe, aby lepiej wgryzać się w luźne podłoże.

Continental Hydrotal

Continental Hydrotal

Model Hydrotal zaprojektowany został do jazdy w najgorszych warunkach takich jak błoto oraz bardzo luźna i mokra ściółka. Tym samym będzie to najrzadziej używana opona z całej gamy i z całą pewnością będzie głównie wybierana przez zawodników. Z tego powodu również oferta jest mocno ograniczona i Hydrotal dostępny będzie tylko w jednej super miękkiej mieszance DH oraz dwóch wersjach rozmiarowych: 29×2.4″ i 27.5×2.4″.

Sam bieżnik posiada stożkowej konstrukcji klocki ze specjalnym wsparciem u samej góry, a sam ich układ jest dość luźny, aby opona mogła lepiej i szybciej się oczyszczać z błota. Boczne klocki zostały dodatkowo wzmocnione specjalną pionową wstawką, aby zwiększyć stabilność.

Kategorie opon:

 • Trail – pojedynczy oplot: 3 warstwy gumy w środkowej części i 2 warstwy w bocznej; krzyżowy oplot dla zwiększenia wytrzymałości opony; jedna twardość gumy: endurance
 • Enduro – pojedynczy oplot: 3 warstwy gumy w środkowej części i 2 warstwy w bocznej; krzyżowy oplot dla zwiększenia wytrzymałości opony z dodatkowym wzmocnieniem rantu Apex; jedna twardość gumy: miękka (soft)
 • Downhill – podwójny oplot: 6 warstw gumy w środkowej części i 4 warstwy w bocznej; dodatkowy krzyżowy oplot rantu ze wzmocnieniem Apex; dwie twardości gumy: miękka (soft) i bardzo miękka (super soft)

Mieszanki gumy:

Wszystkie rodzaje mieszanek gumy wykorzystują dobrze znaną technologię BlackChili, czyli najwyższa jakość wykonania i najlepsze materiały.

 • Endurance – mieszanka o zrównoważonych właściwościach w zakresie przyczepności i wytrzymałości. Jest to kompromis pomiędzy wysoką trwałością i niskimi oporami toczenia oraz wysoką przyczepnością. Zaprojektowana z myślą o jeździe typu Trail oraz użytkowaniu w rowerach eMTB.
 • Miękka (soft) – równowaga pomiędzy przyczepnością i oporami toczenia w stricte grawitacyjnych zastosowaniach takich jak Enduro i Trail. Może być z powodzeniem stosowana jako tylna opona w rowerach zjazdowych.
 • Super miękka (super soft) – najbardziej miękka i przyczepna mieszanka w ofercie, dedykowana do jazdy Downhill i Enduro. Jest to mieszanka przeznaczona dla rowerzystów, którzy w 100% skupiają się na kontroli, trakcji i przyczepności podczas jazdy głównie w dół.
Nowe są także opakowania, w których przychodzą opony.

Rozmiary i wagi:

 • Xynotal – 27.5×2.4″ oraz 29×2.4″ we wszystkich wersjach; waga ~1000-1290g
 • Kryptotal Front – 27.5×2.4″ oraz 29×2.4″ we wszystkich wersjach; waga ~1000-1290g
 • Kryptotal Rear – 27.5×2.4″, 27.5×2.6″ oraz 29×2.4″, 29×2.6″ w wersjach Trail i Enduro; 27.5×2.4″ oraz 29×2.4″ w wersjach Downhill; waga ~1000-1290g
 • Argotal – 27.5×2.4″, 27.5×2.6″ oraz 29×2.4″, 29×2.6″ w wersjach Trail i Enduro; 27.5×2.4″ oraz 29×2.4″ w wersjach Downhill; waga ~1000-1290g
 • Hydrotal – 27.5×2.4″ oraz 29×2.4″ w wersji Downhill Super Soft; waga ~1220-1290g

Komentarz redakcji

Dosłownie na kilka dni przed światową premierą do naszej redakcji dotarły dwa zestawy najnowszych opon Continental Kryptotal oraz Argotal w rozmiarach 29×2.4″ i mieszankach Downhill Super Soft. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, opony prezentują najwyższą jakość wykonania, a guma zgodnie z nazwą jest naprawdę super miękka. Zapowiada się, że będą to świetne opony do rzucania się w najtrudniejszy teren, choć ze względu na bardzo miękką mieszankę, mogą dosłownie znikać w oczach. Również waga wskazuje, że są to modele do najcięższych zadań, ponieważ waga Kryptotali oscyluje wokół 1284g, a Argotali 1327g. Jak najnowsze opony Conti będą spisywać się w sezonie? O tym napiszemy dopiero za jakiś czas. Do zobaczenia gdzieś na trasie!

Tomasz Profic, 43RIDE

O marce Continental

Firma Continental powstała w Hanowerze w 1871 roku. Obecnie to jeden z największych na świecie dostawców dla branży motoryzacyjnej czy rowerowej. Jednym z pięciu kluczowych działów marki jest dział Tires (Opony) zajmujący się opracowywaniem właściwych opon do wszelkich zastosowań – od samochodów osobowych przez ciężarówki, autobusy czy maszyny budowlane, po pojazdy specjalne rowery i motocykle. Opony Continental oferują doskonałe parametry przenoszenia sił, wyjątkowo wysoką przyczepność w każdych warunkach pogodowych i znakomity stosunek jakości do ceny.

Oficjalna strona:
continental-tires.com
Dystrybucja:
Shimano Polska
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube