Wkrótce cały śnieg zniknie i rowerzyści będą mogli wrócić do jednego z najlepszych i najpopularniejszych Bike Parków w Europie. Siódmego maja Epic Bike Park Leogang otworzy sezon i z radością przyjmie pierwszych żądnych wrażeń rowerzystów. W tym roku ponownie odbędą się tu zawody Pucharu Świata XCO/DHI Mercedes-Benz UCI (10-12 czerwiec), a we wrześniu obędzie się BIKE Festival (16-18 wrzesień). Sezon 2022 będzie stał z kolei pod znakiem dbania o środowisko, a tegoroczne hasło brzmi „Utrzymajmy Bike Park w czystości!”.

Bike Park Leogang / zdjęcie: Klemens König

Wiosna w regionie Saalfelden Leogang oznacza, że narty i deski zastępujemy rowerami, a swoją działalność rozpoczyna Bike Park. Zanim stopnieje ostatni śnieg, budowniczowie tras już ostro pracują, aby odświeżyć ścieżki po zimie i zapewnić rowerzystom maksimum wrażeń. Tym samym już niedługo będzie można korzystać z takich tras jak „Vali’s Hölle” czy „Hot Shots fired by GoPro”.

Hot Shots fired by GoPro / zdjęcie: Klemens König

Zrównoważone budowanie tras i dbałość o przyrodę

W regionie Saalfelden Leogang operatorzy Bike Parku oraz singletracków zawsze budowali trasy tak, aby były one wkomponowane w otaczające je tereny. W 2019 roku lokalni szejperzy Markus Hampl i Reini Unterberger ukończyli swoje koronne trasy „Schwarzleo” i „Forsthof”, dzięki czemu rozpoczęli erę budowy singli w okolicy. Te trasy stoją w kompletnej harmonii z otaczającą przyrodą i w trakcie ich budowy nie były używane żadne maszyny, wszystko stworzone zostało ręcznie. Wykorzystanie istniejącego terenu oraz linii zdefiniowanych przez las sprawiło, że na tych trasach panuje unikalny klimat. Podobna idea przyświecała podczas budowy „Knappentrail”, która biegnie naturalnymi leśnymi przesmykami z dodatkami northshore’ów, aby trochę podkręcić tempo. Warto dodać, że trasy „Schwarzleo” i „Knappentrail” są już otwarte od początku kwietnia.

Schwarzleo Trail / zdjęcie: Klemens König

Pozostając w duchu dbałości o środowisko, zarządcy Epic Bike Park Leogang stworzyli listę nowych zasad i dobrych zwyczajów, a także aktywnie wspierają kampanie takie jak „Roll Off instead of Tear Off”. Partnerem akcji jest marka 100% i w ciągu deszczowych dni można za darmo wypożyczyć roll-offy (w sklepie Sport Mitterer), aby nie używać jednorazowych zrywek. Dodatkowo klientom przysługuje 20% zniżki na nowe gogle 100% z systemem roll-off.

Knappentrail / zdjęcie: Klemens König

Puchar Świata, festiwal rowerowy i powrót do szukania skarbów

W dniach 10-12 czerwca po raz drugi z rzędu w Leogangu odbędzie się runda Pucharu Świata. W zeszłym roku impreza przyciągnęła ponad 629 zawodników z 44 krajów w dyscyplinach Cross-Country i Downhillu. Zawodnicy zjazdowi ponownie zmierzą się z trasą „Speedster”, podczas gdy impreza Cross-Country odbędzie się na nowo wybudowanej pętli. Bilety na zawody są już dostępne w sprzedaży i szybko się wyprzedają.

Bike Festival / zdjęcie: Delius Klasing

Również BIKE Festival powróci i odbędzie się w dniach 16-19 września. Rok po roku impreza przyciąga co raz większą rzeszę rowerzystów, a także producentów i wystawców, którzy prezentują swoje najnowsze dokonania. Nieważne czy jesteś stary czy młody, początkujący czy zaawansowany, każdy znajdzie coś dla siebie i przy okazji będzie mógł sprawdzić szeroką gamę rowerów testowych. Przy okazji organizowane są liczne konkursy, szkolenia i wycieczki.

Puchar Świata DH / zdjęcie: Stefan Voitl

Oprócz tych dwóch głównych imprez sezonu, rowerzyści odwiedzający Epic Bike Park Leogang, ponownie będą mieli okazję wygrać niesamowite nagrody w poszukiwaniu skarbu. Wraz z otwarciem bram Bike Parku (aż do końca sierpnia) udostępniona zostanie mapa skarbów z zagadkami, które doprowadzą uczestników do ukrytych lokalizacji liter. Zebranie wszystkich utworzy hasło, a mapa będzie zmieniać się co dwa tygodnie. Tym samym można będzie brać wielokrotnie udział w zabawie, a wręczenie głównej nagrody odbędzie się podczas BIKE Festivalu. Sponsorami nagród są m.in marki Scott, Maxxis, EVOC.

Hangman / zdjęcie: Klemens König

Po dwóch latach naznaczonych niepewnością w końcu wracamy do normalności i krok po kroku wkraczamy w sezon 2022. Odświeżyliśmy format Pucharu Świata oraz festiwalu BIKE Festival i nie możemy się doczekać przyjęcia pierwszych żądnych wrażeń rowerzystów, kibiców oraz odwiedzających.

Kornel Grundner, Dyrektor Generalny kolei Leoganger Bergbahnen

Jeśli zastanawiacie się nad wybraniem do Bike Parku Leogang w tym sezonie, to polecamy sprawdzić nasze relacje z pobytu w regionie:

O Bike Parku Leogang

Więcej informacji o Bike Parku Leogang można znaleźć na stronach: bikepark-leogang.com, instagram.com/BikeparkLeogang oraz facebook.com/BikeparkLeogang.

Wiadomości bieżące oraz informacje o regionie Saalfelden Leogang można znaleźć na stronach:
saalfelden-leogang.com, instagram.com/Saalfelden_Leogang oraz facebook.com/SaalfeldenLeogang.

Jeżeli jesteś zainteresowany wyjazdem do Bike Parku Leogang, to na miejscu znajdziesz sporo hoteli przyjaznych rowerzystom. Są to m.in. Salzburger Hof, Rupertus, Bacher, Riederalm, Ritzenhof, Puradies oraz Hotel Der Löwe. Na miejscu znajdziesz także sklepy i serwisy rowerowe takie jak Sport Mitterer i Sport 2000 Simon. Więcej informacji można znaleźć na stronie: 
saalfelden-leogang.com/en/region-experience/bike/bikehotels