Pierwszy wyścig sezonu w iXS Pucharze Europy DH odbył się w miniony weekend w chorwackim Losinj. Pogoda w trakcie zawodów była dość mocno zróżnicowana i podczas pierwszych treningów zawodnikom towarzyszyło duże błoto. Jednak w miarę upływu czasu pogoda poprawiała się, a niedzielne finały odbyły się w pełnym słońcu. Ostatecznie na koniec weekendu najszybsi okazali się Słoweniec Luka Berginc i Szwajcarka Jolanda Kiener.

Zdjęcie: Rick Schubert

Trasa na chorwackiej wyspie Losinj po raz pierwszy zadebiutowała w 2018 roku, gdy odbyły się tam zawody pierwszej rundy Pucharu Świata DH. Od tego czasu nie odbywały się tam praktycznie żadne imprezy, aż do teraz, gdy organizatorzy iXS Pucharu Europy DH postanowili zapewnić zawodnikom trochę wakacyjnych klimatów na początku sezonu.

Jan Cimperman / zdjęcie: Rick Schubert

Dość wczesna data oraz pandemia nie przeszkodziły zawodnikom w licznym stawieniu się na starcie i do imprezy zgłosiło się ponad 200 zawodników i zawodniczek z 21 krajów. Piątkowe treningi rozpoczęły się od deszczu i bardzo kamienista trasa z miejsca stała się ogromnym wyzwaniem dla zawodników.

YouTube player

Na szczęście na sobotnie kwalifikacje wyszło trochę słońca i trasa zaczęła zapewniać co raz więcej przyczepności, a zawodnicy mogli poczuć się trochę pewniej na rowerach. Najszybszymi zawodnikami na tym etapie byli Jolanda Kiener (Hot Trail Gravity) oraz Jure Zabjek (Unior-Sinter Factory Racing).

Minu Stoffers / zdjęcie: Rick Schubert

Niedziela przywitała zawodników pięknym słońcem i można było rozpocząć poważne ściganie. Najszybszym mastersem okazał się Daniele Galliani (Team Biciaio). Z kolei najszybszymi juniorkami okazały się Minu Stoffers (U17, Hot Trail Gravity) oraz Vanesa Petrovska (U19, NS Bikes UR Team). Najszybsi juniorzy to natomiast Christian Hauser (U17, 3stars – Alessbici) i Frane Medic (U19, Croatian National Team).

Jolanda Kiener / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród pań ponownie najszybsza okazała się Jolanda Kiener, która wygrała z czasem 3:02.097. Drugie miejsce zajęła Justine Welzel (+14.006s), a trzecia była Vilma Gombalova (Kraps Racing Team, +19.818s).

Warunki były trudne, ale podobało mi się to. Zrobiłam trochę błędów i nie każda linia była idealna, ale udało mi się skoczyć wszystko co chciałam. Bardzo podobała mi się trasa jak i cała lokalizacja, więc teraz pora na małą kąpiel w morzu.

Jolanda Kiener
Luka Berginc / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród panów na najwyższym stopniu podium stanął Luka Berginc (DH Visit Pohorje), który wykręcił czas 2:21.059s. Na drugim miejscu uplasował się Simon Maurer (Banshee Racing Brigade, +1.526s), a trzeci był zwycięzca kwalifikacji Jure Zabjek (+2.581s). W zawodach wziął udział jeden Polak, Adrian Ścieszka (Koko Bike Service Crew). Niestety nie udało mu się zakwalifikować do Super Finału Elity Mężczyzn i musiał zadowolić się piątym miejscem w małym finale (37 ogółem).

Wyścig był niesamowity! Cała ciężka praca w zimie opłaciła się i teraz widzę tego efekty. Mocno tu padało i to był ciężki wyścig w trudnych warunkach, ale jestem bardzo zadowolony z wyniku.

Luka Berginc

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube